Finał V Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników już za nami

06 kwi 2016

Kazimierz Droszczak ze Świdnicy oraz Damian Siwek i Kamil Rakowski z Radzynia Podlaskiego zostali laureatami V Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Finały w kategorii Najlepszy Mechanik TTM i Młody Mechanik towarzyszyły Targom Techniki Motoryzacyjnej, a o miejscu na podium decydowały konkurencje praktyczne. W Poznaniu pojawili się tylko najlepsi spośród ponad tysiąca uczestników testów kwalifikacyjnych przeprowadzonych przez producenta olejów Mobil Delvac 1 oraz Fundacji Cooperatio, organizatora mistrzostw.

Wielkim zwycięzcą V edycji Mistrzostw został mechanik z ponad 30-letnim doświadczeniem, określany przez kibicujących pod sceną kolegów mianem warsztatowego guru. Kazimierz Droszczak ze Świdnicy wcześniej startował w wielu konkursach, ale po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu podium podczas imprezy o takiej randze. – Wygrana to dla mnie spore zaskoczenie, bo w ciągu dnia nie śledziłem punktacji. Moją najmocniejszą stroną jest mechanika ogólna ze wskazaniem na układ zawieszenia. Mniejsze doświadczenie mam z elektroniką i to jej najbardziej obawiałem się podczas finału – powiedział Kazimierz Droszczak, Najlepszy Mechanik TTM. Po czym dodał: – Kwalifikacje zawodowe należy podnosić bez względu na staż w zawodzie. Bez konkursów i pogoni za wiedzą mechanikom trudno będzie sprostać dzisiejszym wymaganiom rynku.


W kategorii Młody Mechanik podwójne powody do świętowania ma Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim. Uczniowie z tej szkoły wygrali ubiegłoroczną edycję Mistrzostw, a w tym roku zajęli dwa najwyższe miejsca na podium. O kolejności decydował czas wykonania konkurencji, bo oba zespoły (Damian Siwek, Kamil Rakowski; Bartosz Kowalczyk, Kamil Hryć) zdobyły tyle samo punktów. Trzecie miejsce zajęli Jakub Biederek i Radosław Burek z Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu.

Każdy z finalistów może czuć się zwycięzcą, bo w Poznaniu rywalizowała najlepsza grupa spośród ponad tysiąca uczestników Mistrzostw. Tego typu projekty są najlepszym potwierdzeniem, że w Polsce można znaleźć dobrych fachowców. Warto promować tych, którzy podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe i zasługują na dużą liczbę klientów w warsztacie” – stwierdziła Elżbieta Jaroszewska z ExxonMobil Poland, producenta olejów silnikowych Mobil Delvac 1 i wieloletniego partnera Mistrzostw.

Zawodowcy i młodzi mechanicy rywalizowali w konkurencjach praktycznych na stoiskach uczestników Targów Techniki Motoryzacyjnej TTM.  – Konkurencje praktyczne sprawdzały umiejętności, ale również poszerzały wiedzę. Prawidłowe wprasowanie i wyprasowanie łożyska z tulei wielu wykonało sprawnie i skutecznie. Zdecydowanie trudniej było z montażem paska typu Stretch, wymagającym użycia specjalnego narzędzia. To zadanie prawidłowo wykonał co dziesiąty młody mechanik. Finaliści dobrze radzili sobie z serwisowaniem nowych samochodów marki Hyundai, a tymczasem problemem okazał się pasek do Forda Focusa z 2001 roku” – zauważył Rafał Kosiński z Akademii Praktycznych Umiejętności, Partnera Merytorycznego Mistrzostw.

Wśród zadań finałowych przeprowadzanych na stoiskach Partnerów Mistrzostw były:

  • diagnostyka sondy lambda, montaż paska typu Stretch Fit, diagnostyka układu elektrycznego hamulca pomocniczego oraz diagnostyka i programowanie przeglądów okresowych (konkurencje Akademii Praktycznych Umiejętności),
  • analiza usterki układów elektronicznych wspomagających układ jezdny samochodu oraz ustalenie przyczyny braku komunikacji urządzenia diagnostycznego ze sterownikiem pojazdu (Hyundai),
  • montaż głowicy sprężarki układu pneumatycznego (Autos),
  • demontaż i montaż łożyska w wahaczu VW T5 z wykorzystaniem narzędzi warsztatowych bez konieczności demontażu zawieszenia (TESAM),
  • montaż wtryskiwacza, montaż wałka rozrządu, montaż pokrywy rozrządu, listwy wysokiego ciśnienia na czas (NEO Tools),
  • regulacji parametrów układu jezdnego w oparciu o dołączoną dokumentację w zakresie: kąta pochylenia kół na osi tylnej, zbieżność osi tylnej, zbieżność osi przedniej (PREZYCJA),
  • odczyt czterech czujników TPMS i programowanie drugiego komplet czujników (PREMIO).

Pięć edycji konkursu oraz finały podczas ważnego wydarzenia w krajowym kalendarzu imprez motoryzacyjnych potwierdzają rosnącą rangę Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Serwisanci zawodowi oraz uczniowie chcą spróbować swoich sił w konkursie, który daje szanse na lepszy start kariery zawodowej oraz pozwala przyciągnąć do warsztatu nowych klientów, co potwierdzają laureaci poprzednich edycji – podsumował Adrian Dekowski, prezes Fundacji Cooperatio, organizatora Mistrzostw i  popularyzatora wiedzy z zakresu techniki motoryzacyjnej i bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Mistrzostwa Mechanik+-w 2016 - fina+é Mechanik Zawodowy fot.6Czołowe miejsca w konkursie Najlepszy Mechanik TTM zajęli:

■ Kazimierz Droszczak – punkty: 102; czas: 0:33:10
■ Łukasz Potaczała – punkty: 101; czas: 0:32:00
■ Daniel Koć – punkty: 99; czas: 0:31:28

 

Mistrzostwa Mechanik+-w 2016 - fina+é M+éody Mechanik fot.7

 



W konkursie Młody Mechanik najlepszymi okazali się:

■ Damian Siwek, Kamil Rakowski, ZSP Radzyń – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim
■ Bartosz Kowalczyk, Kamil Hryć, Team II Radzyń – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim
■ Jakub Biederek, Radosław Burek, Radom Team – Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu


Sieciami patronackimi Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są PREMIO Opony-Autoserwis oraz firma AUTOS. Nagrody, między innymi komplety odzieży roboczej od firm KRAMP Grene i ExxonMobil, otrzymali wszyscy finaliści, bez względu na ostateczne miejsce w konkursie.

Więcej informacji na stronie internetowej mistrzostw: www.mistrzostwamechnikow.pl.

Zostaw Komentarz