FOTA – w oczekiwaniu na porozumienie
z bankami

18 lis 2014

FOTAŚwiadcząca usługi na rynku kapitałowym toruńska spółka CDE porozumiała się z akcjonariuszami firmy FOTA znajdującej się w upadłości układowej w sprawie pozyskania dla niej inwestora finansowego. Jednak jego zaangażowanie będzie uzależnione od porozumienia z bankami wierzycielami.

 Doszliśmy do porozumienia z większościowymi akcjonariuszami FOTA S.A., którzy są skłoni oddać kontrolę nad spółką, ponieważ zależy im na przetrwaniu firmy i marki, a także zapewnieniu miejsc pracy lokalnym społecznościom. Wejście inwestora pozwoli na restrukturyzację spółki i jej powrót do pełnej działalności operacyjnej – mówi Paweł Jankowski, wiceprezes CDE S.A. Potencjalnym nabywcą pakietu kontrolnego jest szwajcarski fundusz prowadzący inwestycje na terenie całej Europy.

-FOTA jest atrakcyjnym podmiotem dla inwestora. Jesteśmy na końcowym etapie rozmów. Niemniej to od wierzycieli pozaukładowych (banków) zależy, czy fundusz zdecyduje się na transakcję. Obie strony wciąż nie osiągnęły porozumienia. Procedowana umowa przewiduje obydwa możliwe scenariusze i zabezpiecza inwestorowi możliwość wyjścia z transakcji w przypadku, gdy kwestie zadłużenia bankowego nie zostaną doprecyzowane – zastrzega Paweł Jankowski.

Przypomnijmy, że od roku 2013 spółka FOTA jest w trakcie upadłości układowej. – To bardzo dobra  informacja, że znalazł się inwestor gotowy wziąć odpowiedzialność za restrukturyzację firmy  i wyprowadzenie jej na prostą. Decyzje poprzedniego zarządu, który przejął zarządzanie spółką po odejściu założyciela firmy ma emeryturę, doprowadziły ją na skraj bankructwa. Sprawa ma swój finał w sądzie upadłościowym. Moim nadrzędnym celem jest uratowanie firmy i przywrócenie jej wiarygodności – komentuje Jakub Fota, prezes spółki.

Zostaw Komentarz