Generacje łożysk kół

05 sie 2014

Wszędzie, gdzie występuje ruch obrotowy niezbędne są łożyska. To one podtrzymują i prowadzą wirujące elementy zapewniając jak najmniejsze tarcie i zużycie współpracujących części. Stosowane w samochodach łożyska toczne przeszły długą drogę rozwoju.

Łożyska mogą być poddawane obciążeniu zarówno w kierunku promieniowym jak i osiowym. Muszą więc być zaprojektowane tak, by spełniały określone wymagania wynikające z ich zastosowania. Ewolucja rozwiązań technologicznych sprawiła, że konstrukcja łożysk zmieniała się. Powstała w 1883 roku firma FAG jest jednym z prekursorów w produkcji łożysk o szerokim wachlarzu zastosowania, w tym łożysk kół samochodów osobowych wszystkich generacji. Oto krótka historia rozwoju łożysk kół przygotowana przez specjalistów FAG.

StożkoweŁożyska stożkowe

Łożyska stożkowe są rozbieralne, pierścienie wewnętrzne i zewnętrzne mogą być montowane oddzielnie. Łożyska stożkowe mogą podtrzymywać obciążenia osiowe z jednego kierunku, więc konieczne jest zamontowanie drugiego łożyska stożkowego, ustawionego odwrotnie. W porównaniu do łożysk kulkowych skośnych, łożyska stożkowe wałeczkowe zapewniają większą nośność, ale jednocześnie pociąga to za sobą ograniczenie prędkości, do jakich mogą być stosowane. Znajdują swoje zastosowanie zwłaszcza w przypadku kół tylnych z hamulcami bębnowymi.

Generacja 1Generacja 1

Kulkowe łożyska skośne do kół generacji 1 to kompaktowe łożyska produkowane przez firmę FAG, mające zdefiniowany i ustawiony wstępnie luz, są fabrycznie nasmarowane na cały okres eksploatacji (bezobsługowe) i uszczelnione. Firma FAG zaprojektowała łożyska kulkowe skośne zarówno do osi przednich, jak i tylnych samochodów osobowych, wytrzymujące i przenoszące duże siły poprzeczne pojawiające się podczas jazdy po krętych drogach. Łożysko to ma zdefiniowany i ustawiony wstępnie luz oraz smarowanie fabryczne na cały okres eksploatacji. Stosowane jest ono zarówno do kół przednich, jak i tylnych.

Generacja 1TGeneracja 1T

Podobnie jak łożyska kół generacji 1, łożyska kół generacji 1T to kompaktowe moduły łożyskowe, jednakże zamiast kulek, jako elementy toczne wykorzystano w nich stożkowe wałeczki. Zastosowanie stożkowych wałeczków zwiększyło nośność łożysk w zakresie dużych obciążeń osiowych i przyspieszenia poprzecznego. Dzięki zastosowaniu do obliczeń Metody Elementów Skończonych i uwzględnieniu budowy części znajdujących się w otoczeniu łożyska, udało się zaprojektować nasmarowany fabrycznie (bezobsługowy) na cały okres eksploatacji moduł łożyska stożkowego ze zdefiniowanym napięciem wstępnym.

gen 2Generacja 2

Kulkowe skośne łożyska do kół generacji 2 to kompaktowe moduły łożyskowe produkowane przez firmę FAG, mające zdefiniowany i ustawiony wstępnie luz, fabrycznie nasmarowane na cały okres eksploatacji (bezobsługowe) i uszczelnione. Łączą one ekonomiczność łożysk generacji 1 z zaletami zintegrowanego kołnierza pozwalającego na montaż tarczy hamulcowej i obręczy koła. Łożysko koła jest zamocowane w zwrotnicy przy użyciu innowacyjnego sprężystego pierścienia zabezpieczającego, zapewniając mocowanie osiowe zewnętrznego pierścienia łożyskowego.

gen 3Generacja 3

Łożyska kół generacji 3 to moduły o wysokim stopniu zintegrowania wraz z kołnierzami do mocowania tarczy hamulcowej, koła i zwrotnicy, zapewniające najwyższą z możliwych dokładność toczenia. Zintegrowane kodery prędkości generują sygnały wymagane dla układu ABS/ESP. Siła docisku łożyska jest kontrolowana w firmie FAG za pomocą wyoblonego kołnierza. Zmniejszony jest łączny koszt montażu dzięki dwukołnierzowej budowie. W konsekwencji, pogorszenie działania, komfortu i trwałości łożyska spowodowane montażem stało się przeszłością.

Na podstawie materiałów
Schaeffler Group (LuK, INA, FAG)

Zostaw Komentarz