GKN stawia na wały

26 maj 2015

Rozwój techniki motoryzacyjnej obejmuje nie tylko elektronikę i mechatronikę, ale również elementy czysto mechaniczne. Przykładem może być rosnąca popularność napędu na wszystkie koła.

Koncern GKN należy do światowej czołówki w rozwoju i produkcji układów napędowych oraz części do nich, takich jak np. wysokoobrotowe przeguby, półosie i wały napędowe. Uważa przy tym, że jest to dziedzina z dobrymi perspektywami zważywszy na wzrost zainteresowania napędem na wszystkie koła. Przedsiębiorstwo dostarcza swoje wyroby do najważniejszych wytwórców pojazdów na całym świecie, a także na rynek części zamiennych.

4×4 coraz powszechniej

Napęd na wszystkie koła, opracowany początkowo z myślą o autach terenowych, znajduje dziś zastosowanie we wszystkich segmentach pojazdów – aż po samochody sportowe. Przyczyny takiego kierunku rozwoju układów przeniesienia napędu są dla Manfreda Neumanna, dyrektora marketingu w GKN Service International oczywiste. – Wartości mocy i momentów obrotowych generowanych przez dzisiejsze pojazdy są coraz większe, więc pojawia się problem jak napęd w pełni wykorzystać. Najbardziej wydajne przeniesienie mocy silnika zapewnia napęd na wszystkie koła. To naszym zdaniem jeden z czynników, który powoduje rosnące zainteresowanie pojazdami klasy SUV i samochodami osobowymi z napędem 4×4. Jest to trend, który będzie się nadal umacniał i spowoduje także na rynku części zamiennych większe zapotrzebowanie na elementy do napędów na cztery koła, np. na wały napędowe – mówi Manfred Neumann.

Więcej na drogach i w warsztatach

GKN waly  04Stale rosnąca liczba pojazdów klasy SUV i samochodów osobowych z napędem na cztery koła sprawia, że z obsługą wałów napędowych coraz częściej będą miały do czynienia niezależne warsztaty. GKN chce mechanikom pomagać w wymianie tych elementów, budując swoją ofertę na rynku wtórnym. Jak podkreślają przedstawiciele GKN, firma – jako jedyny dostawca części zamiennych na wolny rynek, oferuje wały napędowe jedno-, dwu- i trzyczęściowe. Program dostaw obejmuje kompatybilne z oryginalnymi częściami zamiennymi (OE) wały napędowe do takich pojazdów jak Audi A6, A8, Q3, Q5 oraz Q7, Dacia Duster, Fiat Panda 4×4, Range Rover, Landrover Freelander, Defender i Discovery, Mercedes Vito i Viano, Porsche Cayenne i Tourareg, Renault Kangoo, Seat Alhambra, Toyota Hilux czy też modele VW: T4, T5, Phaeton, Tiguan, Sharan, Amarok i Caddy. W dodatku oferta ciągle się rozrasta, dzięki czemu niezależne warsztaty samochodowe mogą zaopatrywać się w części SPIDAN lub LÖBRO, identyczne z oryginalnymi wałami napędowymi.

Kompletna wymiana, czy naprawa?

Wały napędowe są pod względem technicznym bardzo wymagającymi elementami, które konstruuje się do każdego modelu pojazdu. Zakładane parametry w procesie produkcji muszą być spełnione z wielką dokładnością. Dotyczy to np. długości, ciężaru, materiału, dokładności pasowania, rodzaju konstrukcji zastosowanych przegubów i specyficznych połączeń, jak również współczynnika NVH i zachowania w trakcie kolizji. Dotrzymane muszą być równie standardy jakościowe wszystkich części.

GKN waly  02Przykładem mogą być przeguby VL-High-Speed. Ten typ przegubów jest konstruowany indywidualnie do każdego modelu. Aby odpowiednio skompensować siły, tory kulek w przegubach VL wałów napędowych są inne niż w tym samym typie przegubów użytym w półosiach. Jeżeli przegub zostanie zamieniony na wyrób producenta, który nie zna dokładnych parametrów wału napędowego i nie przygotuje przegubu do konkretnego zastosowania, spowoduje to duży przyrost niewyważenia na wysokich obrotach i może zagrozić bezpieczeństwu.

Niektórych części zespołu wału napędowego często nie można zdemontować lub podczas demontażu zostają one uszkodzone. Przykładem mogą być krzyżaki, których nie można później bez problemu zmontować, lub podkładki, które należy dokładnie dopasować podczas montażu przegubu. Nawet polakierowanie wału może już spowodować mierzalne różnice. We wszystkich przypadkach Manfred Neumann zaleca zatem ze względów bezpieczeństwa kompletną wymianę wału. – W GKN wały regenerowane są w specjalistycznych zakładach naprawczych przy wsparciu naszych inżynierów, którzy czuwają nad tym, by ich skomplikowana konfiguracja ściśle odpowiadała wymaganiom producentów pojazdów. W ten sposób poszerzamy naszą ofertę, dopasowując ją do potrzeb rynku – dodaje.

Wszystkie wały napędowe marek SPIDAN i LÖBRO produkcji GKN można dokładnie przyporządkować za pomocą katalogu TecDoc. Dokładniejsze informacje znaleźć można także na stronie www.gknservice.com.

Zostaw Komentarz