Gorsza strona klimatyzacji

10 lip 2018

Podczas upałów klimatyzacja w samochodzie potrafi przynieść prawdziwą ulgę. Pod jednym jednak warunkiem – musi być regularnie czyszczona i dezynfekowana. W przeciwnym razie osoby jadące samochodem wraz z powietrzem wdychają pleśń, roztocza i bakterie, a to zdecydowanie nie służy ich zdrowiu.

Istnieją mocne dowody na to, że klimatyzacja zamiast orzeźwienia, może wywołać chorobę. Jak ostrzegają specjaliści, zaniedbane instalacje klimatyzacyjne stanowią wymarzoną pożywkę dla pleśni i bakterii, co może mieć konsekwencje dla naszego zdrowia.

Jedno z badań przeprowadzonych przez London Metropolitan University wykazało, że samochodowa klimatyzacja potrafi być idealnym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów powiązanych z infekcjami dróg moczowych, septycznym zapaleniem stawów, a nawet zapaleniem opon mózgowych. Podczas badania pobrano wymazy z 15 filtrów kabinowych aut eksploatowanych na terenie Wielkiej Brytanii, a następnie poddano je analizie laboratoryjnej. Wszystkie próbki wykazały obecność bakterii, z których najpowszechniejszą okazała się Bacillus Licheniformis, w dalszej kolejności Bacillus subtilis i Bacillus. Bacillus subtilis zwykle znajduje się w przewodzie pokarmowym ludzi i niektórych ssaków, zaś Bacillus jest powiązany z szeroką gamą infekcji, m.in. z zapaleniem opon mózgowych, ropniami i posocznicą.

Problemem nieczyszczonych klimatyzacji są również pleśń i grzyby. Mogą się one rozwinąć dzięki wilgoci wykraplającej się na zimnym parowniku z powietrza płynącego do kabiny. Przy czym im wyższa temperatura na zewnątrz, tym wilgoci jest tej więcej. Więcej zatem jest także pleśni i grzybów.

Katalog chorób

Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym bakteriami, zapleśniałym powietrzem może skutkować wieloma dolegliwościami i problemami zdrowotnymi, np. zmęczeniem, sennością, bólami głowy, podwyższonym ciśnieniem krwi, a w przypadku uczulenia na pleśń – także reakcjami alergicznymi i objawami takimi jak katar, kichanie, kaszel, swędzenie oczu, gardła, a nawet zapalenie zatok. W ekstremalnych przypadkach brudna klimatyzacja bywa także powodem infekcji bakteryjnych, najczęściej występującym jest zapalenie płuc. Osoba u której się ono rozwinie ma typowe dla tego schorzenia objawy, tzn. pojawić się może wysoka gorączka, duszność, ucisk w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem.

Jedną ze szczególnie niebezpiecznych bakterii, dla której przewody klimatyzacji są idealnym środowiskiem, jest szczep Legionella. Może on wywołać szereg niebezpiecznych powikłań m.in. gorączkę Pontiac lub zakażenie nazywane chorobą legionistów – rodzaj ciężkiego zapalenia płuc, które może skończyć się śmiertelnie. Najbardziej narażeni na choroby wywołane zainfekowanym powietrzem z klimatyzacji są alergicy, chorzy na astmę, osoby cierpiące na schorzenia płuc, w starszym wieku, schorowane, z obniżoną odpornością oraz kobiety w ciąży.

W tej sytuacji eksperci coraz częściej zachęcają do przeglądu klimatyzacji nie tylko z troski o jej poprawne funkcjonowanie czy świeżość powietrza, ale również aby ustrzec się poważnych konsekwencji dla zdrowia.

Systemy klimatyzacyjne są miejscem kumulowania się drobnoustrojów, dlatego tak istotna jest regularna wymiana filtra i dezynfekowanie całego układu. W przeciwnym razie patogeny mogą zagrozić zdrowiu kierowcy i pasażerów. Zaleca się więc, aby kompleksowe czyszczenie klimatyzacji wykonywać przynajmniej raz w roku – mówi Mateusz Wydrzyński, ekspert ds. czystości Clinex.

Sygnał do działania

Sygnałem, że nadeszła już najwyższa pora na zajęcie się klimatyzacją jest nieprzyjemny zapach wydobywający się nawiewów. Powstaje on, gdyż strumień powietrza płynący do kabiny porywa ze sobą cząstki drobnoustrojów wszelkiego rodzaju. Innym znakiem, że czas najwyższy na interwencję, jest słabszy nawiew chłodnego powietrza. Najczęściej powodem tego bywa zatkany filtr kabinowy.

Specjalista zawsze przydatny

Jedynym sposobem, aby przeciwdziałać nagromadzeniu się bakterii i pleśni jest regularna dezynfekcja klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego. Najlepiej to przynajmniej raz w roku zlecić specjalistom, ale właściciel auta całą operację może również przeprowadzić samodzielnie. Warto jednak by i wtedy zwrócił się do specjalistów o pomoc w dobraniu produktów do czyszczenia systemów klimatyzacji, które w dużym wyborze dostępne są na rynku, również w sklepach internetowych.

Do czyszczenia klimatyzacji i wentylacji samochodowej używamy odpowiednio dobranych preparatów. Mogą to być np. płyny w formie spryskiwacza, które są proste w użytku. Aby osiągnąć jeszcze dłuższy efekt czystości i pozbyć się mikroorganizmów, zaleca się zastosowanie specjalnych środków do dezynfekcji z aktywnymi nanocząsteczkami srebra. Srebro zabija bakterie, grzyby oraz zarodniki, opóźniając jednocześnie ich ponowne rozmnażanie. Dodatkowo, likwiduje nieprzyjemnych zapach stęchlizny, charakterystyczny dla zaniedbanych filtrów. Regularne stosowanie profesjonalnych preparatów zabezpiecza przed osadzaniem się zabrudzeń i drobnoustrojów, co pozwoli nie tylko zachować dobry stan techniczny klimatyzacji, ale również ustrzec się problemów ze zdrowiem – podsumowuje ekspert Clinex.

 

Na podstawie materiałów marki Clinex Nanochem

 

Zostaw Komentarz