Hak holowniczy łatwy i szybki w montażu

14 maj 2019

Firma Steinhof wprowadza innowacyjny mechanizm mocowania kuli haka holowniczego, który sprawia, że montaż i demontaż haka jest niezwykle łatwy i szybki – trwa zaledwie kilka sekund i nie wymaga użycia siły fizycznej ani żadnego narzędzia.

Firma Steinhof wprowadza na rynek automatycznie wypinaną kulę haka holowniczego o oznaczeniu W-10. Najnowszej generacji mechanizm będzie produkowany w kilkudziesięciu konfiguracjach, co oznacza, że może zostać zamontowany do większości produkowanych obecnie samochodów. Zastosowanie ergonomicznej dźwigni sprawia, że demontaż haka jest niezwykle łatwy i szybki, trwa zaledwie kilka sekund i nie wymaga użycia siły fizycznej ani żadnego narzędzia.

W skład zestawu wchodzi gniazdo oraz blokowana w nim kula (na odpowiednio wygiętym ramieniu). Gniazdo stanowi monolityczny odlew z wytrzymałego żeliwa, który połączony jest nierozerwalnie z konstrukcją samochodu. Zazwyczaj jest ono ukryte pod zderzakiem. Kula haka to połączenie stalowej odkuwki matrycowej z wałkiem stalowym zakończonym znormalizowaną kulą. Samo połączenie tych dwóch elementów jest wykonywane metodą zgrzewania tarciowego, co zapewnia stuprocentową powtarzalność oraz najwyższą wytrzymałość. Jego własności mechaniczne są takie same jak własności łączonych elementów. Dodatkowo każde połączenie poddawane jest automatycznej kontroli przez zgrzewarkę. Wewnątrz kuli znajduje się mechanizm blokujący, sterowany przez dźwignię znajdującą się po prawej stronie haka.

– Mechanizm został zabezpieczony przed niekontrolowanym wypięciem poprzez dodatkową blokadę. Aby rozłączyć kulę haka z autem, należy wcisnąć, a następnie przekręcić dźwignię. Takie zabezpieczenie uniemożliwia przypadkowe naciśnięcie dźwigni i rozłączenie mechanizmu. Jest on także wyposażony w dodatkowe zabezpieczenie kluczykiem. Montaż samej kuli haka jest równie łatwy i szybki. Wystarczy wprowadzić końcówkę kuli do gniazda i lekko ją docisnąć. Spust znajdujący się wewnątrz mechanizmu spowoduje zwolnienie głównej sprężyny i zablokowanie kuli haka w gnieździe – tłumaczy Monika Majchrowicz, dyrektor ds. rozwoju w firmie Steinhof.

Gniazdo haka jest malowane metodą kataforezy, co zapewnia odpowiednie właściwości antykorozyjne przy minimalnej warstwie powłoki. Ponadto ma ono komplet osłon zabezpieczających jego wnętrze przed zabrudzeniem, w czasie gdy hak nie jest używany. To samo dotyczy zamka w pokrętle, który wyposażono w specjalną zaślepkę.

W-10 ma homologację typu mechanicznego urządzenia sprzęgającego, na podstawie Regulaminu ONZ nr. 55.01 wydaną przez dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego.

Najnowszej generacji mechanizm Steinhof W-10 to produkt, jakiego rynek motoryzacyjny jeszcze nie widział. Cieszymy się, że po wielu miesiącach specjalistycznych badań i testów możemy oddać w ręce naszych klientów innowacyjne rozwiązanie, które ma szansę wyznaczyć standard w tej branży na najbliższe lata. – podsumowuje Monika Majchrowicz.

Zostaw Komentarz