Hałas podczas hamowania

04 kwi 2017

Brake-noisePiski źle spasowanych plastików czy skrzypiący pedał sprzęgła potrafią skutecznie odebrać przyjemność z jazdy. Źródłem niepożądanych dźwięków bywa także układ hamulcowy. W jego przypadku dobra wiadomość jest jednak taka, że dzięki zastosowaniu części zamiennych o jakości OE można uniknąć pojawienia się irytujących pisków i wibracji.

Za hałas podczas hamowania zwykle obwinia się klocki, tymczasem niechciane drgania mogą pochodzić od innych elementów, np. łożysk czy sworzni. Czy przybiorą one postać niepożądanych dźwięków, zależy to wyłącznie od ich częstotliwości. Zakres dźwięków słyszalnych dla ludzkiego ucha mieści się w przedziale od około 16 do 20 000 Hz.

Drgania hamulców generują bardzo głęboki dźwięk o częstotliwości poniżej 300Hz. Czasami jest on praktycznie niesłyszalny dla ludzkiego ucha, ale odczuwalny na kierownicy i pedale podczas hamowania. Tego rodzaju drgania są zazwyczaj spowodowane zbyt dużą tolerancją spasowania, nieprawidłowym montażem tarczy do piasty, uszkodzeniem lub nierównomierną grubością tarczy. Przyczyną może być również piasta nieoczyszczona z rdzy i zabrudzeń lub zbyt duży luz w łożyskach. Na drgania o tym zakresie częstotliwości istotny wpływ mają ponadto poważne odkształcenia tarczy i jej przegrzanie.

Skrzypienia przechodzące w pisk to z kolei efekt wibracji o częstotliwości pomiędzy 300 a 5000 Hz. Częstym powodem takiego hałasu jest utrudniony ruch tłoczka zacisku, nierówna powierzchnia robocza tarczy, nieprawidłowy montaż klocków, niewłaściwe położenie elementów tłumiących (np. podkładek) lub zbyt mała grubość tarcz.

Dźwięki powyżej 5000 Hz – które można określić jako wysoki pisk – pochodzą od drgań molekularnych materiału ciernego podczas kontaktu z tarczą hamulcową.

Ostatnią grupą są dźwięki powyżej 12 000 Hz, w tym niesłyszalne dla ludzkiego ucha ultradźwięki o częstotliwość powyżej 20 000 Hz (dla wielu osób górna granica słyszalności jest niższa).

Źródło hałasu

Określenie źródła niepożądanych dźwięków jest kluczowe dla znalezienia właściwego rozwiązania. Pełna lista objawów oraz metod rozwiązania problemu z hałasującym hamulcem umieszczona została na stronie www.ferodo.pl w sekcji Wsparcie Techniczne.

Wiele można się również dowiedzieć przeprowadzając staranny demontaż i oględziny części. Na przykład, skośne zużycie materiału ciernego wskazuje na zniekształcony lub źle zamontowany zacisk. Z kolei nierównomierne zużycie klocków w jednym komplecie bywa skutkiem nieregularnego zużycia tarczy hamulcowej. Uszkodzenie płytki tylnej klocka sugeruje niewłaściwy montaż, podczas gdy uszkodzenie tłoczka hamulcowego, który nie wraca do swojej początkowej pozycji, może doprowadzić do przegrzania i uszkodzenia innych elementów.

Klocki jakości OE zapewniają skuteczne i ciche hamowanie.
Klocki jakości OE zapewniają skuteczne i ciche hamowanie.

Ciche hamowanie

Jak podkreślają specjaliści Ferodo, regularne serwisowanie oraz stosowanie części o jakości OE to najprostszy sposób uniknięcia problemów z układem hamulcowym. W przypadku wystąpienia hałasu podczas hamowania warto upewnić się, że klocki, tarcze i zaciski są prawidłowo zamontowane, tj. zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.

Na podstawie materiału firmy Federal-Mogul, właściciela marki Ferodo

 

Zostaw Komentarz