HELLA świeci i oświeca

05 lis 2014

hella 1Zakończyła się pierwsza edycja trzyletniego programu edukacyjnego „Świecimy przykładem” opracowanego i prowadzonego przez firmę HELLA Polska, a skierowanego do nauczycieli i uczniów technicznych szkół ponadgimnazjalnych o kierunku samochodowym.

 Ideą programu jest przekazywanie nauczycielom wiedzy i doświadczenia gromadzonego przez lata w bazie danych HELLA. Wiedza ta, znacznie wykracza poza obowiązkowy program nauczania realizowany w polskich szkołach technicznych i pozwala na zapoznanie uczniów z praktycznymi i „rynkowo użytecznymi” umiejętnościami, bardzo pomocnymi w pracy zawodowej. Ostatnim etapem pierwszej edycji projektu było szkolenie doskonalące technikę jazdy w Szkole Jazdy Renault. Wzięli w nim udział uczniowie – zwycięzcy szkolnych konkursów wiedzy.

hella świeciNauczyciele z ośmiu szkół z różnych województw, którzy uczestniczyli w projekcie, odbyli dwa szkolenia w siedzibie HELLA Polska w Warszawie. Po zajęciach otrzymali materiały z bazy wiedzy HELLA pozwalające na przygotowanie lekcji tematycznych, indywidualnych programów nauczania oraz rozszerzania wiedzy uczniów na zajęciach dodatkowych. Program obejmował takie dziedziny jak oświetlenie samochodowe, podstawy diagnostyki, systemy termiczne. Poszczególne bloki tematyczne dotyczyły innej dziedziny i kończyły się konkursem dla uczniów. Zwycięzcy wraz z nauczycielem opiekunem uczestniczyli w nagrodę w imprezach zorganizowanych przez HELLA Polska. Zwiedzili m.in. unikatowy firmowy tunel świetlny w Lippstadt, wzięli udział w szkoleniu z diagnostyki w Centrum Szkoleniowym Hella-Gutmann w Erwitte oraz na zakończenie programu odbyli szkolenie z techniki jazdy w Szkole Jazdy Renault na lotnisku w Babicach.

Lippstadt_2011_1Program „Świecimy przykładem” zdobył uznanie dyrektorów i nauczycieli szkół w nim uczestniczących. – Prowadząc zajęcia musimy realizować obowiązkowy program i nie zawsze możliwe jest wzbogacenie lekcji o dodatkowe informacje. Przekazane nam przez HELLA Polska materiały, np. animacje, bardzo pomagają uatrakcyjnić lekcje i zainteresować uczniów omawianym tematem. Forma konkursu wiedzy dla uczniów to świetny pomysł, tym bardziej, że organizuje go znana firma motoryzacyjna, a nie sama szkoła – mówi Małgorzata Wolna, nauczyciel zawodu z Zespołu Szkół Budowlanych w Częstochowie.

SJR_2014_4Kontakty szkół z HELLA Polska zaowocowały także organizacją kilkunastu bezpośrednich lekcji, które przeprowadzone zostały przez specjalistów z Centrum Technicznego HELLA Polska. Podczas tych zajęć uczniowie klas przedmaturalnych mogli poznać szczegóły pracy układów sterowania pojazdów, najnowsze trendy w konstrukcji oświetlenia samochodowego czy też rozwiązywać problemy związane z obsługą systemów klimatyzacji. Wielką zaletą tych szkoleń były zajęcia praktyczne dotyczące działania omawianych układów z możliwością wykorzystania specjalistycznych narzędzi.

– Staramy się uatrakcyjniać lekcje na tyle, na ile pozwala obowiązkowy program nauczania. Zajęcia prowadzone w naszej szkole przez przedstawiciela Centrum Technicznego HELLA Polska dały uczniom pogląd, jak wyglądają nowoczesne, profesjonalne szkolenia dla mechaników samochodowych. W ten sposób uczniowie mogą poznać wartość, pozycję rynkową i dorobek firm motoryzacyjnych. To bardzo cenna wiedza dla młodych ludzi rozpoczynających pracę w zawodzie mechanika samochodowego. Zajęcia takie uświadamiają im potrzebę nauki i korzyści jakie daje współpraca z silnym technicznie i technologicznie partnerem – mówi Mirosław Krakowiak, nauczyciel z Zespołu Szkół Samochodowych w Lublinie.

hellaOd momentu rozpoczęcia projektu edukacyjnego HELLA Polska „Świecimy przykładem” odbyło się 7 sesji szkoleniowych dla nauczycieli, 11 sesji szkoleniowych dla uczniów w placówkach edukacyjnych oraz 8 szkoleń dla uczniów w Centrum Technicznym HELLA Polska. Łącznie program objął 24 nauczycieli, a w konkursach wiedzy dla uczniów wzięło udział ponad 900 osób.

Szkoły i nauczyciele chętni do wzięcia udziału w kolejnej edycji programu mogą wysyłać swoje zgłoszenia na adres: zenon.rudak@hella.com.

Zostaw Komentarz