Identyfikacja klocków hamulcowych

29 paź 2013

Logo twórcy systemu hamulcowego, a już tym bardziej producenta pojazdu, znajdujące się na klocku hamulcowym, wcale nie oznacza, że klocek jest wyrobem tych firm.

Zacząć wypada od ogólnej uwagi, że system hamulcowy każdego samochodu składa się z kilku podstawowych komponentów takich jak układ hydrauliczny (lub elektryczny), zaciski, klocki (szczęki), tarcze (bębny) hamulcowe itp. Choć całość projektowana (a czasem także kompletowana i dostarczana końcowemu odbiorcy) jest przez jedną firmę, to jednocześnie praktycznie się nie zdarza, by firma ta była zarazem producentem wszystkich kluczowych elementów systemu. Wiele z nich, czy nawet większość, pochodzi od wyspecjalizowanych producentów, aczkolwiek są one oczywiście wytwarzane zgodnie z wymogami konstruktorów systemu (pracujących na zlecenie wytwórcy pojazdu).

Klasyczny i chyba najbardziej wyrazisty tego przykład stanowią właśnie klocki hamulcowe. Otóż niezależnie od tego kto jest twórcą całego systemu, a w Europie najczęściej spotykane są systemy opracowane przez firmy Bosch, ATE, Lucas/TRW, klocki wykorzystywane na pierwszy montaż w tychże systemach produkowane są przez kogo innego. Konkretnie w znakomitej większości aut osobowych pochodzą z trzech firm, a mianowicie:  Ferodo, Textar oraz Jurid. Wytwórców klocków na naszym kontynencie jest rzecz jasna dużo więcej, ale najwyraźniej akurat te trzy firmy zdobyły sobie największe zaufanie zarówno twórców systemów hamulcowych, jak i firm samochodowych.

O tym kto jest producentem klocków zastosowanych na pierwszy montaż (OE) bez większego trudu można się dowiedzieć patrząc na ich oznaczenia. Z tyłu takich klocków zawsze bowiem znajdują się informacje wskazujące na producenta pojazdu, twórcę systemu hamulcowego oraz właśnie producenta klocka. Najłatwiej będzie to pokazać na kilku konkretnych przykładach.

I tak na fot. 1 mamy klocek do samochodu produkowanego przez firmę Mercedes (A), do którego to auta system hamulcowy opracowała firma TRW (B), zaś sam klocek wykonany został przez firmę Ferodo (C). Pozostałe symbole literowo-cyfrowe oznaczają numer partii, datę produkcji itp.

1
1

Klocek przedstawiony na fot. 2, jak nietrudno się domyślić, pochodzi z kolei z samochodu wyprodukowanego przez koncern General Motorsl (A), w którym wykorzystywany jest system hamulcowy stworzony przez ATE (B). Producentem klocka jest znów firma Ferodo (C).

2
2

Od tego samego wytwórcy pochodzi też klocek uwidoczniony na fot. 3. Przeznaczony jest on do samochodu marki Ford z systemem hamulcowym skonstruowanym przez ATE.

3
3

 

Również ATE stworzyło system, w którym wykorzystywany jest klocek produkcji Ferodo pokazany na fot. 4. Jego zastosowanie to auto koncernu VW/Audi, konkretnie zaś Golf V.

4
4

Inaczej wyglądają oznaczenia klocków kierowanych na rynek części zamiennych. Otóż z klocków takich znika symbol producenta samochodu oraz twórcy systemu hamulcowego, dodawany jest zaś na nich numer i pełna nazwa producenta klocka oraz numer certyfikatu dopuszczeniowego regulaminu R90. W wersji „aftermarketowej” klocek do Golfa V przedstawiony na fot. 4 wygląda więc tak jak na fot. 5.

5
5

 

Warto o tym wszystkim wiedzieć, zwłaszcza dokonując zakupów przed wymianą wyeksploatowanego klocka „oemowego” na wersję aftermarketową. A to z tego względu, że bardzo często logo twórcy systemu hamulcowego (B) znajdujące się klocku przeznaczonym do wymiany jest zupełnie błędnie traktowane przez użytkownika samochodu lub mechanika jako symbol producenta klocka. Tymczasem, powtórzmy to raz jeszcze, żaden z dostawców systemów hamulcowych w Europie nie jest jednocześnie producentem klocków OE do tychże systemów. W znakomitej większości przypadków, jak już zostało wspomniane, pochodzą one z firm Ferodo, Textar, Jurid. Ferodo szczyci się przy tym, że klocki pochodzące z tej firmy są fabrycznie instalowane w 75% samochodów osobowych najlepiej sprzedających się w Europie.

Jakie z całej tej wiedzy płyną wnioski? Pierwszy, praktyczny, może być taki, że przy wymianie klocków hamulcowych w pierwszej kolejności należy używać wyrobów tego producenta, którego wybrał dostawca systemu hamulcowego i wytwórca pojazdu. Z całą pewnością wybrali oni bowiem klocki najlepiej spełniające ich wymagania i tym samym gwarantujące najbardziej skuteczne i niezawodne działanie hamulców.

Jako drugi wniosek, zdecydowanie ogólniejszej już natury, nasuwa się z kolei spostrzeżenie, iż różnorodna oferta klocków na polskim rynku części zamiennych ma niewiele wspólnego z występowaniem tychże klocków na taśmach montażowych fabryk samochodów.

Michał Łyziński
Ferodo/Federal Mogul

4 komentarze
 1. Niby wszystko jasne ale… jest napisane:
  „Również ATE stworzyło system, w którym wykorzystywany jest klocek produkcji Ferodo pokazany na fot. 4. Jego zastosowanie to auto koncernu VW/Audi, konkretnie zaś Golf V.”

  Przecież wszystkie powyższe zdjęcia pokazują to samo producent systemy ATE a klocki Ferodo. No może poza mercedesem gdzie producentem systemu jest TRW.
  Czyżby ATE nie produkowało swoich klocków hamulcowych??? Dziwne na szkoleniu mówili co innego 🙂

  1. … produkuje, ale nie na pierwszy montaż – jest o tym wzmianka w artykule przecież.
   ATE produkuje klocki i tarcze jako części zamienne.

 2. Bardzo ciekawy artykuł, mam jedno pytanie. Klocki hamulcowe do vw golfa V na tył o tym samym numerze i dokładnie takie same mają różne końcówki np 1K0698451-J …C etc. Może mi ktoś wytłumaczyć o co w tym chodzi?

Zostaw Komentarz