INA – pompy wody i moduły regulacji temperatury

25 cze 2019

By silnik pracował niezawodnie, długo i wydajnie należy zapewnić mu stałą temperaturę pracy, nawet w nieustannie zmieniających się warunkach jazdy. Opracowanie skutecznych i trwałych elementów układu chłodzenia było i jest jedną ze specjalności firmy Schaeffler i jej marki INA.

 

Jako firma specjalizująca się w projektowaniu i produkcji całej gamy elementów silnika i jego osprzętu, Schaeffler oferuje nie tylko rozwiązania do napędu rozrządu (pasowego i łańcuchowego), napędu osprzętu (FEAD) oraz układu sterowania zaworów, ale także pompy wody i moduły regulacji temperatury. – Bycie ekspertem w dziedzinie podstawowych elementów silnika wymaga dogłębnego ich poznania. Dotyczy to zarówno znajomości zasady działania oraz optymalizacji układu chłodzenia, jak i szczegółowej wiedzy na temat napędu rozrządu, napędu osprzętu oraz elementów sterowania zaworów – mówi Maik Evers, dyrektor Program Management Extended Products w Schaeffler Automotive Aftermarket.

Inteligentne chłodzenie oszczędza paliwo

Podstawowe zadanie systemu chłodzenia silnika jest stosunkowo proste. Pompa wody utrzymuje stały obieg płynu chłodzącego, co umożliwia odprowadzenie niepożądanego ciepła z silnika. Termostat (jeden lub kilka) kontroluje odprowadzenie ciepła w różnych obwodach chłodzenia, zapewniając tym samym, że silnik pracuje w optymalnych warunkach i nie dochodzi ani do jego przegrzania (co grozi poważną awarią), ani pracy w zbyt niskiej temperaturze (co skutkuje zwiększonym zużyciem paliwa).  W celu zwiększenia wydajności jednostek napędowych, stosuje się też różnego rodzaju dodatkowe rozwiązania. Sprawiają one na przykład, że układ chłodzenia działa tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, lub pomagają silnikowi szybciej osiągnąć optymalną temperaturę na starcie i podczas rozgrzewania.

Jednym z takich rozwiązań są sterowane pompy wody stosowane przez wielu znanych producentów pojazdów. W przeciwieństwie do tradycyjnych pomp wody są one załączane tylko w razie potrzeby.  Dzięki temu silnik zużywa mniej energii na swe własne potrzeby, co w rezultacie prowadzi do ograniczenia emisji CO2.

Wspomnijmy jeszcze, że możliwością precyzyjnej regulacji charakteryzują się zwłaszcza pompy napędzane elektrycznie. Działają one całkowicie niezależnie od napędu paskowego i są zasilane prądem o napięciu 12 V, a w przyszłości 48 V.

Rozwój systemu chłodzenia silnika

Wiele korzyści z modułu

Jako partner producentów pojazdów, Schaeffler, razem ze swoja marką INA, od dziesięcioleci przyczynia się do rozwoju elementów chłodzenia silnika. Najnowszym przykładem jest moduł regulacji temperatury.  – System ten, opracowany w ścisłej współpracy z producentami samochodów, oferuje wiele istotnych korzyści jeśli chodzi o komfort i zużycie energii – mówi Mike Evers.

Moduł regulacji temperatury zastępuje tradycyjne termostaty i umożliwia chłodzenie silnika „na żądanie”. Możliwe jest zarządzanie kilkoma obwodami jednocześnie – np. systemu ogrzewania, chłodzenia skrzyni biegów, chłodzenia oleju silnikowego. – Chłodzenie na żądanie oznacza, że w zależności od obciążenia silnika, wydajność pompy jest precyzyjnie sterowana w sposób elektroniczny –  wyjaśnia Mike Evers. Zaletą takiej inteligentnej, niezależnej od prędkości obrotowej silnika, regulacji układu chłodzenia jest to, że kierowca odczuwa znacznie wyższy poziom komfortu niż w przypadku tradycyjnych układów chłodzenia. Wynika to chociażby z faktu, że kabina nagrzewa się szybciej po fazie zimnego rozruchu.

Moduł regulacji temperatury steruje w sposób selektywny, przy pomocy elektronicznego termostatu, obszarami układu chłodzenia, które wymagają obniżenia bądź też podniesienia temperatury, w zależności od obciążenia silnika. Dla przykładu, inicjuje odcięcie przepływu płynu chłodzącego podczas fazy rozgrzewania silnika. Dzięki takiemu zabiegowi jednostka napędowa osiąga właściwą temperaturę pracy dwa razy szybciej niż w przypadku tradycyjnego termostatu. W efekcie silniki wyposażone w moduł regulacji temperatury zużywają średnio nawet o 4 procent paliwa mniej i o tyleż mniej emitują dwutlenku węgla.

 

Podczas fazy rozruchu zimnego silnika, moduł regulacji temperatury odcina całkowicie przepływ płynu chłodzącego, dzięki czemu następuje szybsze rozgrzanie silnika do optymalnej temperatury pracy. 1 – Moduł regulacji temperatury, 2 – silnik, 3 – obwody chłodzenia silnika.

 

Podczas fazy rozgrzewania moduł regulacji temperatury załącza obieg chłodzenia i steruje przepływem płynu chłodzącego we wszystkich częściach systemu chłodzenia. 1 – Moduł regulacji temperatury, 2 – silnik, 3 – obwody chłodzenia silnika, 4 – skrzynia biegów, 5 – system grzewczy (wymiennik ciepła we wnętrzu auta).

Optymalny zestaw materiałów

Niezależnie od tego, jaki rodzaj pompy wody INA został zastosowany, a gama pomp tej marki liczy ponad 700 pozycji, cechuje się ona wysoką jakością. Dotyczy to zarówno produktów dostarczanych na pierwszy montaż, jak i kierowanych na rynek części zamiennych. Łożyska pomp zawsze dopasowane są do konkretnego zastosowania, nowoczesna konstrukcja wirnika oraz skuteczne uszczelnienie mechaniczne zapewniają efektywny przepływ płynu chłodzącego i wysoką niezawodność produktu.

Przyczyną awarii pomp wody w około 85 procentach wszystkich przypadków są wycieki i wynikające z nich uszkodzenia łożysk. Dlatego, paradoksalnie, wysoka jakość pomp jest szczególnie istotna na rynku części zamiennych. Rzecz w tym, że w czasie naprawy nowa pompa trafia do eksploatowanego już wcześniej systemu, który często bywa zanieczyszczony. Od początku narażona jest więc na pracę w trudnych warunkach. – Z tego powodu jesteśmy jedynym dostawcą na rynku części zamiennych, który stosuje w przypadku uszczelnienia mechanicznego naszych pomp wody wyjątkowy zestaw materiałów, a mianowicie twardy węglik krzemu (SiC), który najczęściej wykorzystywany jest jako pokrycie pierścienia ruchomego, oraz elastyczny utwardzany grafit (HC) dla pierścienia nieruchomego – wyjaśnia Mike Evers. Warto dodać, że możliwa jest też konfiguracja odwrotna.

Zaletą zestawu materiałów stosowanego w pompach INA jest to, że nieruchomy pierścień wykonany z utwardzanego grafitu ma właściwości samosmarujące, jednocześnie idealnie dopasowuje się do pierścienia z węgliku krzemu, dzięki czemu zapewnia niezawodne uszczelnienie. Z drugiej strony pierścień z węglika krzemu jest wyjątkowo twardy, odporny na szoki termiczne oraz ścieranie przez cząsteczki powstałe w wyniku zużycia, które krążą w cieczy chłodzącej.  Dzięki takiemu połączeniu materiałów, pompy wody INA są wyjątkowo wytrzymałe i działają niezawodnie przez długi czas.

W przypadku uszczelniaczy i łożysk pomp wody Schaeffler stosuje zestaw materiałów w postaci węgliku krzemu (SIC) oraz utwardzanego grafitu (HC).

Szeroka gama

Nawet najbardziej niezawodne pompy wody w końcu osiągają swój kres i trzeba je wymienić na nowe. Aby ułatwić to zadanie mechanikom, Schaeffler, przy współpracy z dystrybutorami, oferuje szeroki asortyment wysokiej jakości części zamiennych gwarantujących szybką i skuteczną naprawę. Pod marką INA, standardowe, sterowane podciśnieniem i elektryczne pompy wody są dostępne do niemal każdego typu pojazdu w Europie.  Jednocześnie firma jest jedynym na świecie producentem, który oferuje inteligentny moduł regulacji temperatury (TTM) na rynku części zamiennych do ponad 1,5 miliona pojazdów z grupy Volkswagena  (silniki 1.8 i 2.0 TFSI). Tym samym oferta pomp wody oraz modułów regulacji temperatury przygotowana przez firmę Schaeffler z myślą o aftermarkecie zapewnia największe pokrycie europejskiego rynku samochodów osobowych.

Pod marką INA oferowane są ponadto rozwiązania naprawcze dla napędu osprzętu (FEAD), a także dostarczane pompy wody wraz ze wszystkimi niezbędnymi elementami montażowymi, dostosowane do potrzeb danego pojazdu. – Wielokrotnie udowodniliśmy, że jeśli pasek rozrządu wymaga wymiany, należy także wymienić pompę wody. Doświadczenie pokazuje, że wirnik pompy, łożyska oraz uszczelniacze też wykazują wtedy zużycie. Nie wymienienie pompy wody, rolek prowadzących, czy napinacza paska podczas takiej naprawy, skutkuje najczęściej koniecznością jej powtórzenia w krótkim czasie, a to spory koszt – wskazuje Mike Evers. Dodać należy, że zestawy INA KIT są kompletowane zgodnie z wymaganiami dotyczącymi konkretnego pojazdu, dzięki czemu pomagają przeprowadzić naprawę dokładnie tak, jak to poleca producent samochodu.

Techniczne wsparcie dla warsztatów

Pracownicy warsztatów mogą w szybki i łatwy sposób znaleźć odpowiednią część zamienną, w tym również pompę wody, przy użyciu katalogu online na portalu www.repxpert.pl. Na portalu tym znajdują się także przydatne wskazówki montażowe, oferta specjalistycznych szkoleń technicznych oraz informacje na temat systemów chłodzenia silnika. Jeśli zaś na portalu nie znajdziemy rozwiązania swojego problemu, wówczas pomocą służą eksperci dostępni na infolinii REPXPERT.

– INA dostarcza wiedzę systemową. Oznacza to, że nie zajmujemy się jedynie produkcją wysokiej jakości i trwałych części zmiennych.  Dostarczamy także kompleksowe usługi związane z naszymi produktami i wspieramy firmy w oferowaniu profesjonalnych napraw – podsumowuje Mike Evers.

 

 

Materiał firmy Schaeffler

Zostaw Komentarz