Inteligentne światła

20 sty 2016

Współczesna technika stwarza takie możliwości w dziedzinie oświetlenia samochodowego, o jakich prze laty nikomu się nie śniło. Przykładem rozwiązania firmy HELLA zaproponowane do nowych modeli samochodów znanych marek.

Każdy kto ma okazję jeździć po zmroku poza miastem, na pewno przeklina tych kierowców, którzy jadą z naprzeciwka samochodami ze źle ustawionymi światłami. Co chwilę jest bowiem przez nich oślepiany (choć bardziej naukowo należałoby powiedzieć: olśniewany). Osobną kategorią są zaś ci kierowcy, którzy zapominają wyłączyć na czas światła drogowe.

Oświetlają, nie oślepiając

Z pewnością taką zakałą dróg nie będzie kierowca jadący nowym BMW serii 3. Model ten został bowiem wyposażony w inteligentny system oświetlenia. Opracowała go, specjalnie z okazji z okazji 40-lecia BMW serii 3, firma HELLA.

I tak nabywca tego auta przede wszystkim ma do wyboru jeden z trzech rodzajów reflektorów przednich: halogenowe (z charakterystycznymi „oczami anioła” do jazdy dzienne)j, ksenonowe oraz w pełni LED-owe. Oświetlenie zaprojektowane przez firmę z Lippstadt ma jednocześnie funkcję samodzielnego dostosowywania natężenia oraz sposobu oświetlania drogi, zależnie od tego, czy jedziemy w mieście, czy też poruszamy się na trasie. Dodatkowo asystent świateł drogowych automatycznie dostosowuje światła tak, aby nie oślepiały kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Co więcej, reflektory LED mają możliwość dzielenia wiązki światła tak, by przy włączonych na stałe światłach drogowych (tylko poza terenem zabudowanym) nie oślepiały one kierowców pojazdów nadjeżdżających z przeciwnego kierunku, przy jednoczesnym ciągłym oświetlaniu drogi i przeszkód znajdujących się nawet do 400 metrów przed samochodem.

Tam jest twój samochód

Chyba każdy zostawił kiedyś samochód na parkingu w centrum handlowym, a następnie błądził czas dłuższy, próbując znaleźć własne auto. Jeszcze bardziej nieswojo czuje się turysta, który zostawił samochód na parkingu przed wejściem na szlak, a wróciwszy po zmroku przekonał się, że parking zmienił się w tonącą w ciemnościach łąkę, na której gdzieś, lecz nie bardzo wiadomo gdzie, stoi pojazd.

W takich sytuacjach pomocny będzie system HELLA wprowadzony w nowych BMW serii 7. Wystarczy wcisnąć przycisk znajdujący się w kluczyku, aby samochód został podświetlony z obu stron. Dodatkowe LED-owe oświetlenie umiejscowione jest w progach, po obu stronach auta. W przeciwieństwie do poprzednich rozwiązań tego typu, w których diody znajdowały się za lusterkami, lub pod panelem bocznym drzwi kierowcy, system zaprojektowany przez firmę HELLA pozwala na oświetlenie samochodu tak, żeby był widoczny ze znacznej odległości – poszukiwanie ułatwia jasno oświetlony obszar o promieniu 4 metrów wokół auta. W systemie „odnajdywania” zastosowano układ wielu mikrosoczewek, co pozwala osiągnąć duże natężenie emitowanego światła. Dodatkowo, kiedy panel LED-owy zostanie na przykład zabrudzony w kilku miejscach, nie powoduje to znacznego obniżenia poziomu oświetlenia, ponieważ wciąż kilka innych mikrosoczewek emituje światło w tym samym kierunku.

Elektryczek, ale już nie pstryczek

Hella 4Coraz więcej nowoczesnych pojazdów wyposażanych jest w światła LED, bowiem dają one możliwości, których nie sposób osiągnąć wykorzystujące rozwiązania ksenonowe. Nic więc dziwnego, że technologię LED, opracowaną przez firmę HELLA, wykorzystało Audi w nowym modelu A4.

Podobnie jak w przypadku BWM serii 3, system zastosowany w Audi to dynamiczny, pracujący w czasie rzeczywistym układ adaptacyjny dostosowujący oświetlenie do aktualnego natężenia ruchu i rodzaju drogi.

Nowym rozwiązaniem, zaproponowanym przez firmę HELLA w systemie świetlenia wnętrza jest z kolei zbliżeniowy włącznik lampek sufitowych. Wystarczy przysunąć rękę do czujnika znajdującego się w wewnętrznej lampce, aby włączyć lub wyłączyć oświetlenie w kabinie samochodu.

Zostaw Komentarz