Inteligentne tłumienie KYB

15 cze 2020

 Inteligentny System Kontroli Tłumienia (IDC) w układzie zawieszenia to najnowsza innowacyjna technologia opracowana przez KYB i stosowana w niektórych pojazdach klasy premium. W Europie obecnie używany jest przez Grupę PSA w samochodzie DS7 pod nazwą „DS Active Scan Suspension”. Peugeot 508 i nowy DS9, (który będzie  wprowadzony do sprzedaży w 2021 r.) również zostaną wyposażone w IDC. W Japonii jest dostępny w takich pojazdach jak Lexus LS i LC oraz Toyota Crown i Avalon.

Inteligentny System Kontroli Tłumienia (IDC) opracowany przez KYB wykorzystuje tzw. „monokamerę” umieszczoną za przednią szybą samochodu, która skanuje i analizuje profil drogi, a następnie przesyła informacje do centralnej jednostki sterującej IDC. Tam też docierają dane z czterech czujników wysokości i trzech akcelerometrów do pomiaru reakcji pojazdu, w tym prędkości, hamowania i kąta skrętu.

Jednostka sterująca stale oblicza optymalne ustawienia amortyzatorów, w celu zapewnienia komfortowej i bezpiecznej jazdy. Sterowanie odbywa się za pomocą proporcjonalnego zaworu elektromagnetycznego w każdym amortyzatorze, który reguluje ciśnienie wewnętrzne między górną i dolną komorą, zapewniając indywidualną kontrolę zarówno kompresji, jak i odbicia na wszystkich czterech kołach.

 Testy pokazują, że korzyści są szczególnie zauważalne dla pasażerów jadących z tyłu, kiedy system zmniejsza drgania występujące podczas jazdy po nierównej nawierzchni. Jest to wyraźna poprawa komfortu jazdy oraz bezpośredni pozytywny wpływ na bezpieczeństwo. Płynniejsza jazda oznacza również, że ​​wszystkie cztery koła utrzymują lepszy kontakt z nawierzchnią drogi, umożliwiając bezpieczniejsze prowadzenie i hamowanie. Większy komfort pozytywnie wpływa również na percepcję kierowcy, który jest mniej zmęczony jazdą.

 – Ten oryginalny system wyposażenia jest kolejnym doskonałym przykładem postępu technologicznego na najwyższym światowym poziomie i został opracowany przez inżynierów ds. Badań i Rozwoju KYB w Europie oraz w siedzibie głównej w Japonii– wyjaśnia Juan Carlos Diez, dyrektor wykonawczy KYB Europe Aftermarket. 

 

 

Zostaw Komentarz