Inteligentny poliglota Boscha

09 sty 2018

Asystent głosowy w samochodzie to jedno z najnowszych rozwiązań opracowanych przez firmę Bosch. Pomaga ono kierowcom skoncentrować się na ich podstawowym zadaniu, czyli prowadzeniu auta.

Według badań Allianz Center for Technology, 74 procent niemieckich kierowców regularnie się rozprasza, kiedy na przykład obsługuje system nawigacji, reguluje klimatyzację lub odbiera telefon. Jest to jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. – Kierowca nowoczesnego samochodu może poczuć się przytłoczony przez masę przycisków, wyświetlaczy, mało przejrzyste menu z wieloma funkcjami. Postanowiliśmy więc położyć kres chaosowi w kokpicie – mówi dr Dirk Hoheisel, członek zarządu firmy Robert Bosch GmbH.

Dotychczasowe funkcje poleceń głosowych nie były pomocne w pełnym zakresie ze względu na ich opcjonalny charakter. Kierowca musiał na pamięć uczyć się ich struktury i odczytywać odpowiednie polecenia z wyświetlacza, co rozpraszało jego uwagę. – Przyjęliśmy zatem zasadę „powiedz co chcesz i tak jak chcesz to powiedzieć” i przygotowaliśmy asystenta głosowego, który rozumie kierowcę, tak jak człowiek – twierdzi Dirk Hoheisel.

Asystent Boscha nie reaguje już na sztywno sformułowane polecenia. System rozpoznaje naturalne struktury zdań i rozumie różne akcenty i dialekty – robi to w ponad 30 krajach na świecie. Posługuje się on np. dialektem brytyjskim, amerykańskim, nowozelandzkim czy australijskim. Prace nad rozwojem systemu sterowania głosem trwały 10 lat, a dzięki dobremu dopracowaniu asystent głosowy Boscha może myśleć z wyprzedzeniem i uczyć się. Jeśli na przykład kierowca chce zadzwonić do „Piotra”, to system przed podjęciem reakcji automatycznie przejrzy kontakty i uwzględni aktualną lokalizację, czas oraz sytuację, w jakiej znajduje się kierowca. Rano w drodze do biura imię „Piotr” oznaczać będzie prawdopodobnie kolegę z pracy, podczas gdy wieczorem to samo imię może odnosić się do najlepszego przyjaciela. Aby się upewnić asystent zadaje pytanie: „Znalazłem pięć kontaktów pod nazwą Piotr. Czy chcesz zadzwonić do Piotra Nowaka?”. To reagowanie na kontekst i okoliczności jest pierwszym etapem rozwoju sztucznej inteligencji.

Kolejne wyrafinowane rozwiązanie techniczne pozwala kierowcy podać adres docelowy we Francji po francusku, na przykład: „Pokieruj mnie na Champ de Mars, Cinq Avenue Anatole w Paryżu” – bez konieczności ręcznego wprowadzania jakichkolwiek zmian w ustawieniach. Asystent zrozumie cel i wyznaczy trasę. Co więcej, system informacyjno-multimedialny w samochodzie przejmuje pracę obliczeniową bez wysyłania jakichkolwiek danych do chmury. Asystent towarzyszy kierowcy nawet w tunelach, gdy znajduje się poza zasięgiem sieci komórkowej lub w innych krajach, gdy smartfon jest w trybie offline.

Aby rozmowa w samochodzie stała się jeszcze bardziej osobista, kierowca może nazwać swojego asystenta jak zechce. System rozpoznawania głosu Bosch rozumie i mówi w 30 różnych językach, w sumie 44 głosami żeńskimi i 9 głosami męskimi. Kierowca aktywuje asystenta, po prostu wymawiając nadane mu imię.

Zostaw Komentarz