Inter Cars doceniony na giełdzie

16 kwi 2014

Inter Cars, największy dystrybutor części motoryzacyjnych w Polsce został uznany Giełdową Spółką Roku w rankingu „Pulsu Biznesu”. Firma zajęła także czołowe pozycje w trzech innych prestiżowych kategoriach.

puls biznesu1Nagrody wręczono na uroczystej gali, która odbyła się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Gościli na niej menadżerowie firm zarządzający funduszami, analitycy, inwestorzy i przedstawiciele resortu skarbu oraz partnerzy plebiscytu. Laureatów wyłaniano w pięciu kategoriach: „Kompetencje zarządu”, „Relacje z inwestorami”, „Jakość produktów i usług”, „Perspektywy rozwoju”, „Sukces 2013”, a także klasyfikowano w tzw. rankingu głównym.

Niekwestionowanym zwycięzcą głównego rankingu została spółka Inter Cars, której przyznano tytuł Giełdowej Spółki Roku. To jednak nie wszystko. Eksperci rankingu docenili także zarząd spółki, możliwości jej dalszej ekspansji i dotychczasowe osiągnięcia.

Inter Cars otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii „Perspektywy rozwoju”. Niezależni analitycy, doradcy i maklerzy uznali, że spółka „czuje” rynek, podejmuje trafne decyzje, jest innowacyjna oraz dostrzega nowe możliwości na rynku. Trzecią pozycję spółka zajęła w kategoriach „Sukces 2013” i „Kompetencje zarządu”.

Oceniający w kategorii „Sukces 2013” docenili poszerzanie udziału w rynku, zdobywanie nowych rynków i kontraktów oraz inicjatywy i spektakularne osiągnięcia, dzięki którym spółka cieszy się dobrą opinią wśród inwestorów. Mniejsze znaczenie miał sukces finansowy czy giełdowa stopa zwrotu. Nagroda w kategorii „Kompetencje zarządu” została przyznana za aktywność w 2013 r., komunikację z rynkiem, dotrzymywanie obietnic i zobowiązań.

puls biznesu2Nagroda cieszy przede wszystkim dlatego, że docenili nas analitycy i doradcy inwestycyjni, czyli najbardziej wymagający ludzie działający na rynku – powiedział Piotr Zamora, dyrektor finansowy Inter Cars, który reprezentował spółkę na gali.

W 2013 roku przychody Inter Cars SA wzrosły o 16,5 %. Taki wynik pozwala myśleć o wzroście sprzedaży w 2014 roku rzędu 8 – 10 %. Spółka została doceniona w szczególności za aktywność wykazaną w ciągu ostatnich 5 lat. Jeszcze w 2009 r. skonsolidowane przychody wyniosły 2 mld zł, a zysk netto – 68 mln zł. Cztery lata później przychody przekroczyły 3,5 mld zł, a zysk netto osiągnął 150 mln zł.

Inter Cars SA to przykład firmy, która powstała od podstaw na przełomie lat 80. i 90. i dzięki ciągłemu rozwojowi osiągnęła miliardowe przychody w ostatniej dekadzie. Po opanowaniu polskiego rynku, spółka ma przed sobą perspektywę ekspansji międzynarodowej. Nie jest to łatwa ścieżka, ale rozwój filii zagranicznych daje duże szanse, że i na tym polu Inter Cars odniesie sukces.

Jednym z najważniejszych wyzwań jest budowa centrum logistyczno-magazynowego w Zakroczymiu. Inwestycja ma pochłonąć 155 mln zł, z czego 120 mln w latach 2014 i 2015. Spółka chce też umocnić swoją pozycję na rynku w segmencie sprzedaży części do pojazdów użytkowych.

GSR pion.logoGiełdowa Spółka Roku jest najstarszym i najbardziej prestiżowym rankingiem spółek giełdowych, organizowanym przez redakcję „Pulsu Biznesu” od 15 lat. Ponad 120 ekspertów, ankietowanych przez TNS Polska, oceniało poziom kompetencji zarządu, perspektywy rozwoju, sukces w 2013 r., relacje z inwestorami oraz jakość produktów i usług. W rankingu sklasyfikowano ponad dwustu emitentów.
Puls Biznesu przepytał tych, którzy mają wpływ na decyzje inwestorów. Eksperci reprezentowali domy i biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne i inwestycyjne, departamenty kapitałowe banków oraz firmy konsultingowe z całego kraju.
Każdy uczestnik sondażu oceniał średnio 18 spółek, wybranych tak, aby najlepiej dopasować je do zakresu swoich obowiązków i zainteresowań. W końcowym zestawieniu uwzględniono te podmioty, które oceniło przynajmniej 2 lub 3 ekspertów. Oceny wystawiano w 7-punktowej skali, według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielanych spółce punktów. Wyniki sondażu zostały uszeregowane według wartości średniej ocen.

 

Zostaw Komentarz