W interesie całej branży

06 lut 2018

Rok 2017 był dla branży motoryzacyjnej w Polsce udany. Rozwijała się produkcja i rynek, zwiększył się eksport części i akcesoriów. Udany, choć trudny był również dla Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) jest jedyną w naszym kraju organizacją do której należą zarówno producenci, jak i dystrybutorzy części, co niewątpliwie sprzyja ich wzajemnym kontaktom i ułatwia efektywną współpracę. Jednocześnie to dzięki SDCM, głos działających w Polsce dystrybutorów i producentów, zarówno rodzimych, i jak i zagranicznych, dociera do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

CLEPA i FIGIEFA

Pomaga w tym członkostwo SDCM w Europejskim Stowarzyszeniu Producentów Części Motoryzacyjnych (CLEPA) oraz Międzynarodowej Federacji Niezależnych Dystrybutorów Motoryzacyjnych (FIGIEFA). Dodać tu należy, że SDCM jest jedyną spośród kilku organizacji branżowych działających w Polsce, której się to udało. Sukces ten zawdzięcza 13-letniej, systematycznej pracy na rzecz branży automotive, prowadzonej zarówno w Polsce jak i w Brukseli, gdzie powstają ogólnoeuropejskie przepisy, obowiązujące również w naszym kraju.

Przyjmując SDCM do organizacji CLEPA, jej dyrektor wskazywał właśnie na „skuteczne działania SDCM na rzecz polskiego sektora motoryzacyjnego”. Słowa uznania płyną także z FIGIEFA. SDCM jest tam przedstawiane jako przykład dla podobnych stowarzyszeń funkcjonujących w innych krajach. Jednocześnie na prośbę zarządu FIGIEFA kierujący SDCM Alfred Franke – ekspert działający od 26 lat w branży – dzieli się swym doświadczeniem w państwach, w których stowarzyszenia takie jak SDCM jeszcze nie powstały lub mają słabą pozycję.

Nowi członkowie

Przystąpienie SDCM do CLEPA poszerzyło zakres aktywności stowarzyszenia. Obecnie coraz większą uwagę skupia ono na tematach związanych bezpośrednio z działalnością firm produkcyjnych. To m.in. właśnie z tego powodu w organach SDCM zwiększyła się liczba przedstawicieli producentów części motoryzacyjnych. Jest ich więcej również dlatego, że do SDCM wchodzą kolejne takie firmy. Tylko w 2017 roku rozmowy dotyczące dołączenia do SDCM sfinalizowały LG Electronics, Dinex, Solvay Engineering Plastics, Hengst, A.Berger, BorgWarner Poland, BorgWarner Rzeszów, Johnson Controls Akumulatory, Meritor, Siemens oraz Carl Zeiss. Większości z tych firm nie trzeba nikomu przedstawiać. Ich zaangażowanie w rozwój przemysłu motoryzacyjnego w Polsce jest ogromne, a przejawia się to inwestycjami w nowe zakłady, pracami projektowo- badawczymi oraz tworzeniem nowych miejsc pracy.

XII Kongres

Najgłośniejszym zeszłorocznym wydarzeniem zorganizowanym przez SDCM była dwunasta edycja znanego w całej branży Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego. Trwała ona przez dwa dni wypełnione prezentacjami (które równolegle  odbywały się w trzech salach), wzięło w niej udział ponad 800 uczestników z Polski i zagranicy. Podczas Kongresu (współtworzonego m.in. z PAIH, PARP, STM, SIMR, SKFS, WAT, MOVEO, ITS oraz Koalicją Bezpieczni w Pracy i przy współudziale stowarzyszeń międzynarodowych – FIGIEFA, CLEPA i APRA) zaprezentowano dane rynkowe oraz omówiono wyzwania stojące obecnie przed motoryzacją i takie, z którymi w niedługim czasie branża będzie musiała się zmierzyć. Okolicznościowe przemówienia przygotowali m.in. obecny premier Mateusz Morawiecki oraz eurodeputowany Jerzy Buzek. W swych wystąpieniach podkreślali oni siłę przemysłu i rynku motoryzacyjnego w Polsce, wskazali także na zagrożenia czekające w przyszłości.

Coraz więcej spraw

– W miarę upływu czasu pojawia się coraz więcej tematów, w które angażuje się SDCM. Z jednej strony wynika to ze zmian jakie następują w motoryzacji. Za kilka lat pojazdy nie będą już takie, jakie je teraz znamy. Rosnące zaawansowanie techniczne, elektromobilność, cyfryzacja, pojazdy autonomiczne i wiele innych zagadnień wymaga odpowiednich przepisów, w których tworzenie włącza się SDCM reprezentując interesy swoich członków. Z drugiej strony obserwujemy częste zmiany prawa w Polsce, czego nie można z góry krytykować, bowiem niosą one za sobą nierzadko dobre rozwiązania, jednak przedsiębiorcom ciężko za tymi zmianami nadążać.

By do tego wszystkiego się odnieść, a jednocześnie cały czas trzymać rękę na pulsie, niezbędna jest mało widowiskowa, codzienna, żmudna praca, której ciągle przybywa. SDCM całą swą energię kieruje więc na rozmaite działania podejmowane w trosce o interesy producentów i dystrybutorów części motoryzacyjnych, w tym tworzenie otoczenia prawnego sprzyjającego ich działalności. Powołujemy m.in. grupy robocze i sekcje (jak np. sekcję polskich producentów czy ciężarową), złożone z naszych członków i wspólnie formułujemy stanowisko SDCM, które później prezentowane jest  władzom w Warszawie czy w Brukseli – mówi Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Zostaw Komentarz