Intermeko – strażnik jakości części

06 sie 2019

 

Inter Cars jest jednym z nielicznych dystrybutorów części zamiennych w Europie korzystających z własnego systemu kontroli jakości opartego na programowaniu QDA. Badania części, zanim włączone zostaną one do oferty dystrybutora, przeprowadzane są w laboratorium Intermeko Europe.

Laboratorium, w którym wykonywane są badania części producentów chcących zostać dostawcami Inter Cars, powstało w 2005 roku. Zanim części trafią na rynek właśnie tu zostają sprawdzone pod kątem norm i wymagań technicznych opracowanych w Polsce i Unii Europejskiej. Testy mają zagwarantować, że finalny produkt będzie bezpieczny dla użytkownika i o odpowiedniej jakości.

Intermeko bada produkty nie tylko potencjalnych dostawców Inter Cars, ale przeprowadza także wyrywkowe kontrole jakości wobec tych podmiotów, które już prowadzą sprzedaż u dystrybutora. Ma to na celu zapewnienie utrzymania deklarowanych cech produktów oraz ich weryfikację zgodną z wytycznymi i oczekiwaniami użytkowników. Laboratorium prowadzi także badania reklamacyjne, zgłaszane przez indywidualnych klientów – wówczas prowadzona jest szczegółowa analiza, mająca na celu wyjaśnienie dlaczego dana część spisywała się inaczej, niż zakładano na początku jej eksploatacji.

Do bardzo ważnych zadań laboratorium należą badania, mające wykazać z jakiego materiału wykonany został dany przedmiot. W tym celu spółka korzysta z zestawu zaawansowanych technologicznie przyrządów, m.in. spektometrów, dzięki którym może identyfikować czy dany komponent powstał z materiałów odpowiedniego gatunku i czy jest zgodny z tym, co deklaruje dostawca. Pod tym też kątem w Intermeko wykonywane są również kontrole jakości – firma jest bramką weryfikującą jakość części dostępnych w Inter Cars.

Laboratorium najczęściej bada elementy oferowane pod własnymi markami Inter Cars, gdyż właśnie w tej części rynku jest największe pole do weryfikowania jakości części. Każdy nowy produkt tego segmentu przechodzi dokładne kontrole i przed pojawieniem się w sprzedaży musi uzyskać pozytywną opinię laboratorium. Dostawcy, z którymi Inter Cars pracuje od wielu lat, są znacznie bardziej wiarygodni, często też sami mają w swoich laboratoriach bardzo profesjonalne kontrole jakości. Nie oznacza to jednak, że ich produkty wyrywkowo również nie są badane w Intermeko.

A oto jak przebiega proces badania nowych części:

  • Nawiązanie kontaktu z potencjalnym dostawcą i zweryfikowanie jakości jego produktów (audyt, sprawdzenie jego parku produkcyjnego i samych procesów produkcyjnych);
  • Wysłanie przez dostawcę próbek do badań i przeprowadzenie przez Intermeko badań wdrożeniowych;
  • Sprawdzenie czy elementy są zgodne jakościowo ze wszystkimi normami dotyczącymi części zamiennych i standardów Inter Cars;
  • Po pozytywnej weryfikacji następuje nawiązanie wstępnej współpracy, ale wraz z pierwszą partią dostarczonego produktu jeszcze raz jest on dokładnie weryfikowany podczas kontroli jakości. Dopiero pozytywny wynik tego testu zwalnia ścisłą kontrolę produktu – jest on badany wówczas w wyselekcjonowanych partiach, a nie całościowo.

Kluczowymi badaniami wykonywanymi przez Intermeko są:

  • pomiary geometryczne,
  • badania wytrzymałościowe,
  • badania twardości materiałów,
  • badania mikrostruktury,
  • badania funkcjonalne.

Laboratorium Intermeko Europe pracuje zgodnie z wdrożonym systemem zarządzania jakością ISO9001. Certyfikat wydany przez DEKRA Certification potwierdza, że system zarządzania jakością został wdrożony i jest utrzymywany przez Intermeko Europe, zgodnie z wymaganiami normy ISO 9001:2008.

Zostaw Komentarz