Jak dbać o reflektory zimą?

07 gru 2018

Choć kierowcy narzekają na oślepiające reflektory innych samochodów, często sami zapominają o tym, by zadbać o światła we własnym samochodzie. O czym więc powinniśmy pamiętać, by utrzymywać oświetlenie naszego auta w dobrej kondycji, zwłaszcza gdy zima za pasem?

Jeśli pogoda jest brzydka i przednia szyba auta, poza polem oczyszczanym przez wycieraczki, jest brudna, reflektory na pewno wyglądają podobnie. Już po półgodzinnej jeździe w warunkach dużego zanieczyszczenia drogi reflektory pojazdu ulegają zabrudzeniu aż w 60 procentach, a nieczystości zasychające na lampach pochłaniają tak wiele światła, że ich zasięg zmniejsza się nawet o kilkadziesiąt metrów.

Zimą nasze reflektory szczególnie narażone są zabrudzenie ze względu na sypaną na drogi mieszaninę soli i piasku. Do tego dochodzą jeszcze wszelkie inne nieczystości znajdujące się na nawierzchni. Taka mieszanina potrafi skutecznie zmniejszyć przejrzystość szyb i skutecznie osłabić efektywność świateł. Dodatkowo zima to okres, w którym ze względu na temperatury poniżej zera zdecydowanie rzadziej zaglądamy do myjni, więc droga będzie oświetlona jeszcze słabiej.

By reflektory w samochodzie zapewniały dobre oświetlenie drogi, trzeba zatem  pamiętać o ich regularnym myciu i odśnieżaniu. Musimy mieć przy tym na uwadze, że większość samochodów wyposażonych jest dziś w klosze z tworzyw sztucznych, stosunkowo mało odporne na zarysowanie. Nigdy nie wolno więc czyścić reflektorów na sucho, używać w tym celu należy dobrze wilgotnej, miękkiej szmatki.

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia reflektorów jest używanie skrobaczek do szyb, zwłaszcza takich z metalowymi elementami. Większość dzisiejszych reflektorów ma szkła wykonane z poliwęglanu pokrytego warstwą ochronną, która jest bardzo wrażliwa na zarysowania, podobnie jak lakier na karoserii samochodu – tłumaczy Kuba Bielak, właściciel Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Rysy na kloszach reflektorów są nie tylko brzydkie, zmatowiona i zadrapana powierzchnia klosza rozprasza światło na jego powierzchni, co w konsekwencji powoduje dotarcie mniejszej jego ilości na drogę. Zmiana dystrybucji światła nie tylko wpływa na gorsze postrzeganie przeszkód, lecz także uprzykrza jazdę innym użytkownikom drogi poprzez chwilowe olśnienia, które mogą doprowadzić do kolizji lub wypadków. Dlatego tak istotne jest utrzymanie reflektorów w dobrej kondycji i czystości – mówi Magdalena Bogusz z firmy OSRAM.

Zostaw Komentarz