Jak mierzyć odchył w dwumasowym kole zamachowym?

18 lut 2020

Trenerzy techniczni z zespołu Tech’Care Valeo w nowym vlogu z serii TechTalk odpowiadają na najczęstsze pytania jakie w 2019 roku padały podczas szkoleń technicznych dotyczących kół dwumasowych. W niedawno opublikowanym odcinku poruszyli kwestię pomiaru odchyłu w DKZ.

 

Diagnostyka koła dwumasowego to stały i powracający temat podczas szkoleń technicznych. Zapewne dlatego, że mechanicy po demontażu skrzyni biegów często zastanawiają się czy koło dwumasowe, które znajduje się w samochodzie nadaje się jeszcze do użytku czy może powinno zostać wymienione. I nie bardzo wiedzą jak wątpliwości te rozstrzygnąć.OK

Zbigniew Zieliński z zespołu Tech’Care wskazuje, że gdy już mamy zdemontowane koło dwumasowe to jednym ze sposobów, aby sprawdzić, czy kwalifikuje się do dalszego użytkowania jest pomiar odchyłu, czyli prześwitu między masą pierwotną, a wtórną. Tu jednak ważna uwaga – prawidłowy odchył nie jest zawsze taki sam. Zależy on od rodzaju łożyska, jakie zostało użyte w danym kole. Jakie są konkretne tolerancje odchyłu dopuszczane przez Valeo przy poszczególnych sposobach łożyskowania? Tego i innych szczegółów można się dowiedzieć oglądając film przygotowany przez trenerów Valeo.

W krótkim filmie trenerzy techniczni rozwiewają także wątpliwości, czy takiej weryfikacji należy dokonywać również w przypadku nowych kół dwumasowych.

Odpowiedzi na wiele innych popularnych pytań nurtujących mechaników, które padały podczas szkoleń w 2019 roku, można znaleźć w udostępnionych już odcinkach z serii Valeo TechTalk. Filmy te znajdują się tutaj.

Zostaw Komentarz