Jak montować kierunkowe klocki hamulcowe

30 lip 2021

Kierunkowe klocki hamulcowe są stosunkowo nowym produktem na rynku. Stworzone z myślą o ograniczeniu hałasu, wibracji i uciążliwości działania (NVH), mają asymetryczną konstrukcję, dzięki czemu stykają się z tarczą hamulcową pod określonym kątem.

 

W odróżnieniu od standardowych klocków hamulcowych, klocki kierunkowe wchodzą w kontakt z powierzchnią tarczy hamulcowej pod pewnym katem. Kąt ten uzyskuje się albo poprzez wycięcie fazowe albo wycięcie półksiężycowe. Efektem jest cichsza praca układu hamulcowego, który jednocześnie działa z nie zmniejszoną skutecznością.

W tym miejscu rodzi się naturalne pytanie jaka jest różnica między klockami kierunkowymi z wycięciem fazowym i półksiężycowym. Wyjaśnimy to zatem.

Klocki z wycięciem fazowym

Kierunkowe klocki hamulcowe z wycięciem fazowym mają na powierzchni ciernej wyraźne ścięcie (skos), tak jak pokazane to zostało na rysunku. Zapobiega ono unoszeniu krawędzi czołowej klocka z tarczy, zapewnia równomierne zużycie klocków i zmniejsza hałas. 

Przy montażu klocków tego typu należy zachować kierunek zgodny ze strzałkami umieszczonymi na klockach. Jeśli nie ma strzałek i jest tylko jedno wycięcie fazowe, należy zamontować klocki w taki sposób, aby stanowiło ono krawędź czołową klocka, czyli tą, która jako pierwsza styka się z obracającą się tarczą hamulcową. Jeżeli wycięcie fazowe znajduje się na obu krawędziach, wówczas krawędź z większym skosem powinna być traktowana jako krawędź czołowa i to ona ma pierwsza wchodzić w kontakt z tarczą hamulcową.

Klocki z wycięciem półksiężycowym

W klockach kierunkowych z wycięciem półksiężycowym wycięcie to znajduje się z tyłu klocka. Zamocowana tam podkładka ma zmniejszać i tłumić drgania klocka, pełni ona także funkcję bariery termicznej, która zapewnia równomierny rozkład temperatury klocka i w efekcie bardziej równomierne hamowanie. Wycięcie pozwala tłoczkowi dociskać klocek do tarczy pod pożądanym kątem, co zmniejsza hałas i sprzyja równomiernemu zużyciu klocków.

Przy montażu klocków hamulcowych z wycięciem półksiężycowym należy zachować kierunek zgodny ze strzałkami umieszczonymi na klockach. Jeśli nie ma strzałek, należy zamontować klocek w taki sposób, aby półksiężycowe wycięcie znajdowało się na krawędzi czołowej klocka, biegnącej poziomo wzdłuż tarczy hamulcowej. Zamontowanie klocka w przeciwnym kierunku będzie skutkować bardzo głośnym piszczeniem hamulców.

Montaż klocków kierunkowych

Wymiana kierunkowych klocków hamulcowych, poza tym, że mają być one zamontowane w określonej pozycji, nie różni się od wymiany klocków standardowych. A oto jak zaleca ją przeprowadzać firma Ferodo, renomowany producent elementów układu hamulcowego.

Przygotowanie

Pracę przy wymianie klocków hamulcowych zaleca się zacząć od zgromadzenia wszystkich narzędzi, części i materiałów, które będą potrzebne przy wymianie. Zwykle są to:

Narzędzia: wkrętak, Opaski zaciskowe, wiertarka akumulatorowa, szmatki, zestaw kluczy nasadowych z grzechotką, szczotka druciana.
Części zamienne: kierunkowe klocki hamulcowe, tarcze hamulcowe, elementy mocujące.
Materiały: rurka winylowa 1/4 cala, środek czyszczący do hamulców w aerozolu, preparat zabezpieczający do gwintów, słoik, drut, niklowy smar przeciwzapieczeniowy, tarcze polerskie, syntetyczny smar wysokotemperaturowy do hamulców, środek penetrujący do usuwania rdzy

Demontaż koła

Zaleca się wykonywanie kolejno czynności po jednej stronie pojazdu. Pierwszą jest poluzowanie śrub lub nakrętek mocujących koła (koło), gdy pojazd stoi jeszcze na ziemi. Następnie unosimy samochód (jedną jego stronę), całkowicie odkręcamy śruby lub nakrętki i zdejmujemy koło (koła).

Demontaż zacisku

Luzujemy śruby mocujące zacisk oraz odpowietrznik, który od razu lekko dokręcamy. Zdejmujemy zacisk z tarczy i umieszczamy w takiej pozycji, by mieć dobry dostęp do odpowietrznika.

Cofnięcie tłoczka

Wciskamy jeden koniec rurki na śrubę odpowietrzającą, drugi zaś umieszczamy w szklanym słoiku. Otwieramy (luzujemy) odpowietrznik i wciskamy tłoczek, co spowoduje wypływ płynu. Gdy tłoczek schowa się w zacisk, dokręcamy odpowietrznik i odłączamy rurkę. Za pomocą drutu zawieszamy teraz zacisk na jakimś elemencie zawieszenia, aby nie przemieszczał się podczas wykonywania kolejnych czynności przy hamulcu.

Wymontowujemy wspornik zacisku, zwracając uwagę czy śruby wspornika były pokryte czerwonym, czy niebieskim środkiem zabezpieczającym do gwintów, ponieważ podczas montażu konieczne będzie zabezpieczenie gwintu środkiem tego samego typu.

Demontaż tarczy

Odkręcamy śrubę (śruby) mocującą tarczę do piasty. Często jest to trudne zadanie, dlatego należy najpierw nanieść na śrubę środek penetrujący i odczekać co najmniej 15 minut. Po odkręceniu śruby, zdejmujemy tarczę z piasty.

Czyszczenie

Nieprawidłowo przeprowadzone czyszczenie lub procedury montażowe są bezpośrednią przyczyną częstych problemów z hamulcami, takich jak hałas czy wibracje. Prawidłowe czyszczenie i montaż obejmują:

  • Usunięcie całej rdzy ze wspornika zacisku.
  • Naniesienie środka czyszczącego do hamulców w aerozolu na śruby zacisku i sprawdzenie, czy elementy nie są skorodowane (w przypadku korozji należy je wymienić).
  • Wymianę elementów mocujących i wszelkich innych zużytych elementów hamulca.
  • Nasmarowanie śrub i montaż nowych osłon gumowych.
  • Usunięcie rdzy i zanieczyszczeń z piasty koła za pomocą tarczy polerskiej zamocowanej na wiertarce.
  • Oczyszczenie nowych tarczy i naniesienie zapobiegawczo środka czyszczącego do hamulców w aerozolu. Zaleca się także umycie elementów szczotką ze sztywnym włosiem w gorącej wodzie z mydłem, a następnie ich dokładne osuszenie.

Montaż

Nakładamy tarczę na piastę i ustawiamy ją w takiej pozycji, aby otwór na śrubę mocującą tarczę pokrył się z gwintowanym otworem w piaście. Dokręcamy śrubę (śruby) mocującą tarczę (zgodnie z instrukcją obsługi). Nanosimy odpowiedni środek zabezpieczający do gwintów na śruby wspornika zacisku i montujemy wspornik.

Nanosimy cienką warstwę smaru hamulcowego na tylną powierzchnię podkładek tłumiących, wsuwamy klocki na miejsce (zgodnie z podanymi wcześniej informacjami dotyczącymi klocków z wycięciem fazowym i półksiężycowym) i montujemy zacisk, a następnie koło, które tylko lekko dokręcamy.

Czynności końcowe

Opuszczamy samochód na ziemię i śruby (nakrętki) koła dokręcamy naprzemiennie, najpierw ustawiając klucz dynamometryczny na połowę wartości zalecanego momentu, a następnie na cały zalecany moment.

Ponieważ zawsze zalecana jest wymiana klocków przy obu kołach jednej osi, powtarzamy wszystkie czynności przy kole po drugiej stronie pojazdu.

Całą operację wymiany klocków kończymy wciskając kilkakrotnie przy wyłączonym silniku pedał hamulca. Czynimy to do momentu, aż wyczuwalny będzie opór pedału. Przeprowadzamy też obowiązkową jazdę próbną (z małą prędkością), aby upewnić się, że hamulce działają prawidłowo. Już na sam koniec sprawdzamy,  czy producent pojazdu lub klocków nie zaleca czasem specjalnego sposobu docierania nowych klocków hamulcowych.

Zostaw Komentarz