Jak nie przeciążyć automatycznej przekładni

20 lip 2020

Zbyt ciężki ładunek lub holowanie przyczepy, zwłaszcza w górach lub na autostradzie, to ciężka próba wytrzymałości dla automatycznej skrzyni biegów. Szczególnie latem.

Zbyt wysoka temperatura oleju wypełniającego przekładnię ma bardzo destrukcyjny wpływ na automatyczną skrzynię biegów. Problem dotyczy wszystkich samochodów z taką skrzynią, jednak szczególnie narażone są pojazdy, których przekładnie nie mają dodatkowej chłodnicy oleju.

Procesy degradacji oleju przyspieszają powyżej temperatury 60 oC, zaś powyżej 150 oC zjawisko to nasila się w sposób wręcz wykładniczy co każde kolejne 10 oC. Dlatego właśnie niektóre auta są wyposażane w liczniki przegrzań, dzięki czemu można uzyskać informację o konieczności wcześniejszej wymiany oleju. Jednocześnie po osiągnięciu zbyt wysokiej temperatury przez olej w skrzyni, samochód automatycznie przechodzi w tryb serwisowy, wymuszając zatrzymanie bądź ograniczenie prędkości jazdy do czasu ostygnięcia oleju.

–Wybierając się na wakacje warto zadbać, by auto nie zostało przeładowane, a pod drodze robić nieco częstsze postoje, zwłaszcza podczas upałów. Po powrocie należy również sprawdzić stan oleju w skrzyni automatycznej i w zależności od stopnia jego zużycia odpowiednio skrócić interwał do kolejnej wymiany. Dopuszczalne obciążenie auta można wyliczyć odejmując masę własną pojazdu od maksymalnej masy całkowitej – radzi Grzegorz Kawka, kierownik działu technicznego Ravenol.

Niekorzystne warunki, które znacznie zwiększają obciążenie skrzyni automatycznej to przede wszystkim: przeładowanie, długa trasa w trudnych warunkach, wysoka prędkość, jazda w korkach, nieutwardzone, pyliste drogi, większy opór powietrza wywołany przez przyczepę, rowery na dachu, dodatkowy bagażnik.

O tym, że olej w automatycznej skrzyni biegów jest przegrzany, świadczy szarpanie podczas zmiany przełożenia spowodowane zbyt gwałtownym narastaniem siły tarcia pomiędzy powierzchniami roboczymi sprzęgieł i hamulców, wydłużone, powolne przełączanie biegów, spowodowane z kolei zbyt wolnym narastaniem siły tarcia pomiędzy powierzchniami roboczymi sprzęgieł i hamulców, a także problemy z ruszeniem z miejsca, wywołane pogarszającym się stanem konwertera.

Jeśli skrzynia wykazuje powyższe objawy warto w najbliższym czasie odwiedzić specjalistyczny warsztat zanim dojdzie do poważniejszej awarii i unieruchomienia pojazdu.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz