Jak odróżnić sprzęgło nowe od regenerowanego?

27 paź 2019

Regenerowane sprzęgła Valeo to efekt fabrycznych zabiegów przeprowadzanych w zakładach firmy we francuskim Amiens, specjalizujących się w produkcji sprzęgieł na oryginalne wyposażenie. Są pełnowartościowym produktem wysokiej jakości, jednak Valeo stosuje w ich przypadku specjalne oznaczenia, by klient wiedział co wybiera. Pokazujemy gdzie oznaczenia te się znajdują w przypadku sprzęgieł do pojazdów ciężarowych i autobusów.

Valeo jako jeden z największych, globalnych producentów części motoryzacyjnych dużą wagę przykłada do troski o środowisko naturalne. Jednym z działań w tej kwestii jest profesjonalna regeneracja elementów, które nadają się do ponownego użytku. Dzięki temu francuska firma może zaoferować m.in. sprzęgła regenerowane o jakości i parametrach pracy takich samych jak sprzęgła fabrycznie nowe, czego najlepszym dowodem jest to, że i jedne i drugie objęte są dwuletnią gwarancją bez limitu kilometrów.

 

Pełna informacja

Mimo równie wysokiej jakości sprzęgieł nowych i regenerowanych, Valeo dokłada starań, by nabywca produktów firmy otrzymywał zawsze pełną informację o tym, co kupuje. Dlatego Valeo Service stosuje oddzielne numery referencyjne dla sprzęgieł nowych i regenerowanych. Dotyczy to zarówno zestawów sprzęgłowych jak i tych komponentów sprzęgła, które mogą podlegać regeneracji, czyli tarcz dociskowych i tarcz sprzęgłowych. Ponadto, regenerowane zestawy sprzęgła Valeo są opisane w katalogu TecDoc jako REMANUFACTURED oraz oznaczone symbolem wymiany serwisowej w postaci, dwóch połączonych strzałek – zielonej i czerwonej. Nowe zestawy sprzęgła są w TecDoc opisane zawsze jako NEW.

Różnicę można także zauważyć studiując etykiety obu produktów. W przypadku regenerowanego, na etykiecie znajduje się logo wymiany serwisowej, zestaw nowy w tym miejscu nie ma żadnego oznaczenia (niżej).

Oznaczenia na produkcie

Określenie czy dane sprzęgło to produkt nowy czy uzyskany w procesie fabrycznej regeneracji jest możliwe także wówczas, gdy nie mamy jego opakowania ani możliwości sprawdzenia numeru referencyjnego. Wystarczy przyjrzeć się dokładnie tarczy sprzęgłowej lub tarczy dociskowej. Na obu tych elementach, w przypadku produktu regenerowanego znajduje się widoczne logo VES. Jest to skrót od „Valeo Exchange System”, czyli systemu zbiórki rdzeni, funkcjonującego obecnie w niektórych krajach europejskich. Produkt nowy nie ma w tym miejscu żadnego oznaczenia, logo VES daje nam więc jasną informację.

Różnice konstrukcyjne

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy na tarczy sprzęgłowej lub dociskowej znajduje się logo VES, nadal możemy zweryfikować czy mamy do czynienia z produktem nowym czy regenerowanym. Różnicę zaobserwujemy w konstrukcji regenerowanej tarczy dociskowej. Znajdziemy tam pierścień dystansujący, nieobecny w przypadku produktu nowego. Zastosowanie pierścienia wynika z konieczności przeprowadzenia obróbki mechanicznej płyty dociskowej podczas regeneracji, co zmienia jej grubość.

Tarcza dociskowa po procesie regeneracji wymaga także wyważenia. W jej przypadku znajdziemy więc zawsze więcej niż jedno miejsce wyważenia. Produkt nowy może posiadać jedno takie miejsce lub nie posiadać go w ogóle – gdyż po procesie produkcji mógł nie wymagać wyważenia.

W przypadku tarczy sprzęgłowej powinniśmy skupić się na poszukiwaniu logo VES. Próby rozpoznania czy produkt jest nowy czy regenerowany na podstawie jego konstrukcji mogą nie dawać 100% pewności. Regenerowana tarcza sprzęgłowa ma bowiem wiele cech wspólnych z nową. Ma taką samą nową, oryginalną okładzinę cierną oraz ten sam oryginalny sposób mocowania okładziny do płyty nośnej. Mogą być w niej stosowane tłumiki drgań regenerowane fabrycznie (jeśli przeszły kontrolę w fabryce i zostały do regeneracji zakwalifikowane), ale bywają stosowane również tłumiki drgań fabrycznie nowe. Do tego odróżnienie tłumików regenerowanych od nowych jest bardzo trudne, a czasami niemożliwe.

Na koniec zauważyć należy, iż łożyska wyciskowe nigdy nie poddawane są regeneracji. Zarówno zestaw nowy jak i regenerowany zawiera fabrycznie nowe łożysko wyciskowe – na tym elemencie nie znajdziemy więc żadnej informacji, która da nam wiedzę, czy cały zestaw sprzęgła jest nowy czy regenerowany.

Więcej informacji na temat identyfikacji sprzęgieł nowych i regenerowanych można uzyskać biorąc udział w szkoleniu online, dostępnym tutaj. Aby je obejrzeć wystarczy się zarejestrować, podając swe podstawowe dane.

 

Zostaw Komentarz