Jak rozgrzewać

06 sty 2016

Czy rozgrzewać samochód na postoju, czy też od razu ruszyć w drogę? Na to tradycyjnie pojawiające się po pierwszych solidniejszych mrozach pytanie odpowiadają przedstawiciele firmy Castrol.

Za zużycie silnika w 75% odpowiada eksploatacja w ciągu pierwszych 20 minut pracy po zimnym rozruchu. Gdy mróz jest silny, może się nawet okazać, że podczas tak krótkiej jazdy jednostka napędowa nie zdąży się rozgrzać do optymalnej temperatury. Eksperci Castrola zdecydowanie odradzają jednak rozgrzewanie samochodu na postoju. W czasie jazdy bowiem, kiedy silnik jest obciążony, płyn chłodzący i olej dużo szybciej osiągają właściwą temperaturę. Warto natomiast odczekać kilkanaście sekund po uruchomieniu silnika, by olej zdążył dotrzeć do wszystkich wymagających smarowania elementów i dopiero wtedy ruszyć w drogę. Oczywiście podczas pierwszych minut należy unikać wysokich obrotów.

– Kiedy jest zimno, zwiększa się lepkość oleju, więc dociera on do tzw. węzłów tarcia wolniej. Dodatkowo, jeśli silnik pracuje na niskich obrotach, następuje wypieranie filmu olejowego ze współpracujących elementów i może dochodzić do kontaktu metal-metal, co powoduje przyspieszone zużycie – mówi Paweł Mastalerek, ekspert techniczny Castrol. – Może się też zdarzyć, że niespalone paliwo spłynie po ściankach cylindrów rozrzedzając olej, co pogarsza jego właściwości. Lepiej zatem nie rozgrzewać samochodu na wolnych obrotach.

Najlepiej w zimowych warunkach poradzą sobie środki smarne o niskiej lepkości zimowej, których temperatura płynięcia jest niska. Takim olejem jest np. Castrol EDGE Titanium FST™ 0W-40. Z kolei kierowcy, którzy często uruchamiają samochód na zimno i jeżdżą na krótkich trasach, mogą sięgnąć po Castrol Magnatec – chroniący przed zużyciem w fazie nagrzewania. Jak wskazują przedstawiciele firmy Castrol, jego molekuły przywierają do takich elementów jak np. wałek rozrządu i nie spływają do miski olejowej. Magnatec 5W-30 ma również niską temperaturę płynięcia – wynosi ona -42°C.

Na koniec warto przypomnieć, że prawo o ruchu drogowym zakazuje postoju z włączonym dłużej niż minutę silnikiem. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi mandat w wysokości od 100 do nawet 300 zł.Jak rozgrzewac  1

 

Zostaw Komentarz