Jak się przebije, to się uszczelni

18 lis 2014

Technologia MICHELIN Selfseal_1Firma Michelin zaprezentowała oponę samouszczelniającą. Ma być ona – wedle zapewnień producenta – odporna na skutki przebicia. Od przyszłego roku innowacyjne ogumienie przeznaczone do samochodów osobowych i dostawczych będzie dostępne na rynku.

 Tajemnica samouszczelniających się opon Michelin tkwi w technologii Michelin Selfseal. Pozwala ona utrzymać ciśnienie w ogumieniu po przebiciu. Przedstawiciele francuskiego koncernu zapewniają, że samochody wyposażone w samouszczelniające się opony nie będą już musiały wozić zapasowych kół i podnośników, co pozytywnie wpłynie na komfort użytkowania oraz ekonomię, bo auta będą nieco lżejsze.

Do produkcji nowatorskiej opony zastosowano specjalną mieszankę gumową, która zasklepia się natychmiast po przebiciu bieżnika. Konstruktorzy osiągnęli ten efekt dzięki umieszczeniu wewnątrz opony stabilnej warstwy uszczelniającej wykonanej z naturalnego kauczuku. Takie ogumienie nie zawiera płynnych polimerów, przez co wyeliminowano zjawisko wibracji.

W przypadku przebicia opona niejako sama się naprawia. Usterka nie wymaga żadnych dalszych interwencji kierowcy i nie ogranicza prędkości jazdy. Zastosowanie technologii Selfseal nie wpływa na zużycie bieżnika, a także na inne osiągi opon, takie jak przyczepność, czy opory toczenia. – Choć dział Badań i Rozwoju Michelin dysponuje rocznym budżetem przekraczającym 500 milionów euro oraz zatrudnia kilkuset naukowców, prace nad tego typu zaawansowanymi technologiami trwają nawet pięć lat od chwili narodzenia się idei do wprowadzenia opony do seryjnej produkcji – mówi Tomasz Młodawski, ekspert od opon osobowych i dostawczych Michelin.

Technologia MICHELIN Selfseal_2 (1)Premiera nowej opony odbyła się podczas Michelin Challenge Bibendum w chińskim Chengdu. W spotkaniu przedstawicieli przemysłu motoryzacyjnego i firm transportowych wzięło udział około 5 tysięcy samorządowców, naukowców, ekspertów i polityków z 80 krajów. Miało ono na celu propagowanie innowacyjnego transportu, który jest bezpieczny, ogólnodostępny, tańszy od konwencjonalnego i ekologiczny. Ekspozycje i sale konferencyjne podczas 12. edycji Michelin Challenge Bibendum w Chengdu zajmowały ponad milion metrów kwadratowych.

Chengdu, gdzie odbyło się Michelin Challenge Bibendum, nie bez powodu zostało wybrane na miejsce premiery nowej technologii. W liczącej 14 mln mieszkańców aglomeracji liczba samochodów tylko w ostatnim roku wzrosła o 40 proc. W krajach azjatyckich opony są też bardziej narażone na uszkodzenie, statystycznie ulegają przebiciu co 3 tys. km. Dla porównania taka sama opona w Europie ulega przebiciu co 75 tys. km. Innowacja będzie więc szczególnie ważna dla azjatyckiej motoryzacji.

Zostaw Komentarz