Jak wybierać klocki hamulcowe

17 paź 2021

Klocki hamulcowe należą do kluczowych elementów układu hamulcowego, więc ich parametrów w istotny sposób zależy bezpieczeństwo, a przy okazji również komfort użytkowania samochodu. Wybór nowych powinien być więc przemyślany, a czym się przy nim kierować radzą specjaliści z firmy Lumag, producenta klocków marki Breck.

Wybierając klocki hamulcowe zacząć należy od sprawdzenia czy mają one dopuszczenie do użytkowania ich w Polsce. Wszystkie klocki sprzedawane w Europie, a więc i w naszym kraju, muszą mieć homologację ECE R90, co sprawia, że niektóre produkty sprowadzane z np. z USA lub Chin zgodnie z prawem nie mogą być wykorzystywane w codziennej eksploatacji.

Homologacja to nie wszystko

Kolejną kwestią jest weryfikacja producenta lub marki klocków. Procedury homologacyjne dopuszczające klocki na rynek części zamiennych nie obejmują takich aspektów jak badanie zużycia, rodzaju i intensywności pisków czy poziomu drgań przy hamowaniu. Tych informacji nie znajdziemy na opakowaniu lub na samych klockach, w związku z czym lepiej wybierać producentów, o których wiadomo, że mają zaawansowane urządzenia badawcze oraz doświadczonych specjalistów nadzorujących proces wprowadzania nowych produktów na rynek.

Lumag, producent klocków Breck, jako jedyna polska firma posiada dział badań i rozwoju wyposażony w dynamometr, który pozwala na przeprowadzanie złożonych testów, zarówno na etapie projektowania wyrobów, jaki i w czasie kontroli produkcji. Jednocześnie do klocków Breck dołączane są d akcesoria montażowe umożliwiające ich bezproblemową wymianę, co nie jest praktyką powszechną.

Co mówi wygląd

O doświadczeniu wytwórcy oraz wykorzystywanej przez niego technologii produkcji sporo mówi wygląd klocków. Zauważalne gołym okiem niedociągnięcia mogą świadczyć, że materiał cierny oraz kultura produkcji stoją na niskim poziomie. Z kolei na przykład przytwierdzona do tylnej płytki podkładka antypiskowa, czyli cienka, dwustronnie gumowana blaszka, mająca przeciwdziałać powstawaniu niepożądanych dźwięków, wskazuje, że producent przykłada wagę do szczegółów.

Dobrej jakości klocki mają zwykle również specjalną warstwę pomiędzy płytką nośną a materiałem ciernym (w prawie wszystkich produktach „premium” stosowane jest takie rozwiązanie), która dodatkowo tłumi drgania oraz wzmacnia połączenia pomiędzy płytką a okładziną.

Stosownie do preferencji

Osoby, dla których ważna jest dbałość o środowisko naturalne powinny również zwrócić uwagę na ilość miedzi w wybranych przez nich produktach. Z kolei dla wielbicieli dynamicznej jazdy najlepszym wyborem będą klocki oferujące wysoką skuteczność hamowania, także w bardzo wymagających okolicznościach. Niestety muszą się oni od razu liczyć, że zarówno klocki jak i tarcze szybciej będą się zużywać, nie wykluczone również, że podczas hamowania pojawią się piski do powstawania pisków. Gdy preferujemy spokojniejszą jazdę, powinniśmy wybrać klocki, które w odpowiedni sposób godzą skuteczność hamowania, komfort oraz tempo zużycia.

Zauważyć jeszcze należy, iż klocki powinny być dopasowanie do tarcz hamulcowych. Połączenie zbyt miękkich klocków z tarczami z twardych stopów może spowodować znaczne obniżenie efektywności hamowania, a na pewno będzie skutkować szybkim zużyciem materiału ciernego. Pojawić się też mogą nieprzyjemne piski. Jeszcze większego nasilenia niepożądanych efektów należy się spodziewać, gdy wykonane z niestandardowych materiałów tarcze przeznaczone są do jazdy sportowej lub wyczynowej. Aby uniknąć takich zjawisk, najlepiej montować tarcze i klocki jednej marki, polecane przez ich producenta do określonych warunków użytkowania.

Dlaczego piszczą

Przy okazji nie od rzeczy będzie poświęcić kilka zdań odpowiedzi na pytanie dlaczego klocki piszczą. Zacząć należy od konstatacji, że w całkiem sporej grupie samochodów, zwłaszcza marek dalekowschodnich, stosowane są tzw. akustyczne czujniki zużycia, czyli przytwierdzone do klocków metalowe blaszki, które, gdy warstwa cierna osiągnie minimalną grubość, stykają się podczas hamowania z tarczą, generując metaliczne dźwięki o wysokiej częstotliwości.

Poza tym klocki mogą piszczeć z wielu powodów. Na przykład dlatego, że przy dłuższym postoju tarcze pokrywają się korozją. Warstwa tlenków ma zawsze wyższy współczynnik tarcia od nominalnego i do czasu jej starcia się mogą pojawiać się niepożądane zjawiska wibroakustyczne. Inną przyczyną pisków jest zeszklenie materiału ciernego wskutek zbyt intensywnego używania hamulców, bądź uszkodzenia zacisku hamulcowego.

Obowiązkowo przy wymianie

Na koniec wypada jeszcze kolejny raz przypomnieć, jakie czynności powinny być obowiązkowo wykonane podczas wymiany klocków hamulcowych. Otóż koniecznie należy skontrolować stan zacisku (szczególnie uszczelnień), wyczyścić zacisk i jarzmo (zwłaszcza powierzchnie prowadzące klocki), sprawdzić i ewentualnie nasmarować (specjalnym smarem) elementy prowadzące zacisk. Istotną operacją jest też kontrola stanu tarczy hamulcowej. Przede wszystkim grubość tarczy nie może być poniżej wartości minimalnej, która jest zawsze wytłoczona na obwodzie tarczy. Tarcza nie może też mieć pęknięć, zbyt dużych rantów oraz miejscowych przebarwień (świadczą o zmianie w struktury materiału).

 

 

Zostaw Komentarz