Jak zarobić na sprzedaży akumulatorów?

16 wrz 2015

Statystyki pokazują, że warsztaty samochodowe coraz częściej są miejscem wymiany akumulatora. W ostatnich latach warsztaty zyskują dzięki akumulatorom od 1 do 2% dodatkowych klientów rocznie. 

Pomimo korzystnych dla warsztatów trendów, nadal ponad 60% kierowców decyduje się na samodzielny zakup i wymianę baterii. Warto zastanowić się dlaczego tak się dzieje.

Można sądzić, iż przede wszystkim z tego powodu, że warsztat nie jest uznawany przez klientów jako naturalne miejsce zakupu akumulatora. Co innego sklepy czy supermarkety, w których przez cały rok baterie eksponowane są na półkach. Dzięki temu klienci wiedzą, gdzie się zwrócić w razie problemów.

Inna przyczyna to względna łatwość wymiany akumulatora w starszych samochodach. Im nowszy model pojazdu, tym samodzielna wymiana baterii przez kierowcę jest trudniejsza.

Czy wymiana akumulatora w warsztacie się opłaci?

W większości popularnych samochodów wymiana akumulatora zajmuje nie więcej niż pół godziny. Na zysk z takiej operacji składają się 3 elementy:

  • Zysk na akumulatorze – cena oferowana warsztatowi przez dystrybutora jest zazwyczaj niższa od ceny w punktach sprzedaży detalicznej;
  • Koszt usługi – zwykle kalkulowany na poziomie 30-50 złotych;
  • Wartość złomu akumulatorowego – wartość złomu pozyskanego z akumulatora osobowego to 40-50 złotych. Prawie wszyscy kierowcy zostawiają stary akumulator w miejscu wymiany.

Zauważyć tu należy, że wymiana akumulatora to również doskonała sposobność do zaproponowania klientowi dodatkowych, odpłatnych usług: kontroli układu ładowania, wymiany płynów eksploatacyjnych czy serwisu klimatyzacji itd.

Każdy może i powinien samodzielnie dokonać kalkulacji zyskowności wymiany akumulatoró, biorąc pod uwagę sytuację na lokalnym rynku. Nie ulega jednak wątpliwości, że godzina robocza poświęcona na te usługi to przychód na poziomie 100-130 złotych.

 Jak zwiększyć sprzedaż akumulatorów?

Oto kilka rad, które przydadzą się warsztatom chcącym zwiększyć sprzedaż akumulatorów:

  • Oznakuj warsztat banerem „AKUMULATORY”. Baner powinien stanowić stały element zewnętrznego oznakowania.
  • Zrób test akumulatora wszystkim klientom swojego warsztatu. Test powinien być oczywiście bezpłatny i potwierdzony wydrukiem z testera, zawieszką bądź naklejką na akumulatorze. Takie działania budują świadomość i dobre relacje.
  • Wyeksponuj kilka akumulatorów w pomieszczeniu, gdzie przyjmujesz klientów. Dzięki temu wielu z nich zwróci uwagę na baterie.

Wspomnieć jeszcze należy, że Inter Cars jest organizatorem Profesjonalnych Serwisów Akumulatorowych. To inicjatywa wspierająca wymianę akumulatorów w warsztatach. Uczestnicy przedsięwzięcia mogą liczyć na samodzielne rozpatrywanie reklamacji, promocję w www.motointegrator.pl, szkolenia i oznakowanie zewnętrzne. Z kolei Darmowy Test Akumulatora jest inicjatywą zachęcająca kierowców do wizyt w warsztatach. Celem akcji jest zwiększenie świadomości kierowców, co przekłada się na większą sprzedaż akumulatorów w warsztatach. Patronem akcji jest www.motointegrator.pl.

Janusz Druchliński


Janusz Druchliński, ekspert rynku akumulatorów w Inter CarsZostaw Komentarz