Jaka wiązka do haka

01 lip 2019

Montaż haka holowniczego w samochodzie oznacza zarazem konieczność montażu gniazda elektrycznego i dochodzącej do niego wiązki przewodów. Rodzi się w tym momencie pytanie o wybór wiązki, bo stosowane są dwa jej rodzaje: 7 PIN oraz 13 PIN.

 

Wybierając wiązkę, która ma zostać zainstalowana z hakiem holowniczym, należy zadać sobie pytanie, co chcemy holować. Najważniejszą cechą wiązki 13-pinowej jest obsługa światła wstecznego, czego nie zapewnia wiązka 7-pinowa. W przypadku wszystkich przyczep, których DMC (dopuszczalna masa całkowita) przekracza 750 kg, prawo wymaga, aby były one wyposażone w lampę cofania. Jeżeli w samochodzie założona zostanie wiązka 7 PIN i będziemy nim holować przyczepę ciężką, w przypadku kontroli policyjnej możemy dostać mandat. Do holowania przyczep lekkich (o DMC nie przekraczającym 750 kg) wystarczy natomiast wiązka 7-pinowa.

Przyczepy to jednak nie wszystko. – Wraz z przepisami wprowadzającymi możliwość wyrobienia trzeciej tablicy rejestracyjnej, np. na bagażnik rowerowy, jaką mamy w Polsce od 2016 roku, pojawiły się też wymagania, w co taki bagażnik ma być wyposażony. Otóż powinien mieć wszystkie światła, jakie ma samochód, tzn. światła pozycyjne, kierunkowskazy, światło stop, światło przeciwmgłowe oraz wsteczne. Z tego względu, jeśli zamierzamy przewozić na haku rowery, w grę wchodzi jedynie wiązka 13-pinowa – tłumaczy Mariusz Fornal, kierownik działu technicznego w firmie Steinhof.

Dodać tu należy, że na rynku dostępne są rozwiązania dla tych, którzy mają zamontowaną wiązkę 7 PIN, a okazjonalnie potrzebują 13 PIN. To specjalne adaptery, które zwiększają funkcjonalność wiązki 7-pinowej, przekształcając ją w złącze 13 PIN. Eksperci mówią jednak, że adaptery nie zawsze się sprawdzą – wiele zależy od konkretnego modelu samochodu. Z tego względu, jeśli chcemy zapewnić sobie spokój i szerokie możliwości holowania, powinniśmy wybrać wiązkę 13 PIN. Jest ona szczególnie wskazana dla amatorów przyczep kempingowych. Poza światłem wstecznym umożliwia bowiem podpięcie dodatkowych kabli ładujących akumulatory oraz stałego plusa, który zapewnia pracę np. lodówki w przyczepie.

W zależności od stopnia skomplikowania systemu elektronicznego danego modelu pojazdu, w zestawie z wiązką możemy znaleźć elektroniczny moduł sterujący. Wiązka do haka holowniczego z modułem jest niezbędna w przypadku samochodów wyposażonych w: system sterowania CAN Bus (rodzaj „systemu operacyjnego” w samochodzie); kontrolę oświetlenia Check Control (komputer informuje kierowcę o spalonych żarówkach); czujniki parkowania (jeśli chcemy mieć przydatną funkcję automatycznej dezaktywacji czujników parkowania po podpięciu wtyczki przyczepy).

– Obserwujemy rosnące zainteresowanie oferowanymi przez naszą firmę wiązkami 13-pinowymi. To naturalna konsekwencja wprowadzonych regulacji prawnych oraz faktu, że zapewnia ona po prostu większą funkcjonalność niż wiązka 7 PIN. Do tego nie ma pomiędzy nimi dużej różnicy w cenie. Jednocześnie hak holowniczy to inwestycja na lata, więc nigdy nie możemy być pewni, do czego się nam przyda – podsumowuje Mariusz Fornal.

Zostaw Komentarz