Jasna, długa, prosta Trasa Łazienkowska

10 gru 2015
Hej, młody junaku, smutek zwalcz i strach,
Przecież na tym piachu za 30 lat,
Przebiegnie, z pewnością, jasna, długa, prosta,
Szeroka jak morze Trasa Łazienkowska
I z brzegiem zepnie drugi brzeg,
na którym twój ojciec legł.
Ta oto młodzieżowa pieśń patriotyczna z filmu „Miś” przypomniała nam się, kiedy dotarła do nas szczęsna nowina. Po dziewięciu miesiącach od wielkiego pożaru Most Łazienkowski został oddany do użytku i to dwa dni przed terminem. Wszyscy eksperci podkreślają, że odbudowa przebiegła wyjątkowo sprawnie i może służyć za wzór dobrze zrealizowanej inwestycji publicznej.
Tak więc mamy wielki sukces, tyle że w polskim stylu. Udało się szybko odbudować most, który najpierw doszczętnie spłonął, bo ktoś naskładał pod nim desek, ktoś tej sterty nie dopilnował, a jeszcze ktoś inny podpalił. Krótko mówiąc, znów bohatersko pokonaliśmy problem, który sami sobie stworzyliśmy
Pozostaje jeszcze wyjaśnić, jakim cudem udało się oddać most w zaplanowanym terminie. Otóż zawdzięczamy to sytuacji uznanej za klęskę żywiołową. W jej obliczu, zgodnie z przepisami, można było odstąpić od procedury przetargowej przewidzianej przez ustawę o zamówieniach publicznych. Gdyby nie to, najpierw przez rok wyłaniany byłby wykonawca. Rzecz jasna najtańszy, bo urzędnicy baliby się zdecydować inaczej w obawie przed oskarżeniami o niegospodarność. Potem wykonawca przerwałby roboty w połowie, domagając się zmiany kontraktu, gdyż w przetargowej licytacji przeszarżował z ceną i teraz grozi mu bankructwo. Przepychanki trwałyby kolejne miesiące. W tym czasie firma upadłaby i zeszła z budowy, a kolejne pół roku trwałoby szukanie nowej. Oczywiście na koniec okazałoby się, że koszty są dwa razy wyższe niż pierwotnie zakładano. Ćwiczyliśmy takie „procedury” przy okazji budowy autostrad. Wynika z tego, że aby u nas dało się coś sprawnie zbudować za publiczne pieniądze, najpierw musi być pożar, wybuch lub powódź stulecia.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
reklama
miniaturka

Ciężkie życie oleju silnikowego

Nowoczesne silniki są oszczędne i wydajne. Zastosowane w nich rozwiązania konstrukcyjne sprawiają jednak, że od olejów wymaga się ściśle określonych właściwości. Oto dwa przykłady „wyspecjalizowanych” olejów marki Castrol.

miniaturka

Pożytki z oryginalnych źródeł światła

Zadowolenie klienta to cel, do którego dążą wszyscy właściciele warsztatów, a osiągnąć je można przede wszystkim fachowo obsługując pojazd pozostawiony do naprawy. Fachowo oznacza również montaż części, które spełniają normy i są dobrej jakości.

miniaturka

Bezpieczny test ciągłości z DX.V12

DX.V12 to oznaczenie narzędzia diagnostycznego stworzonego przez firmę FACOM specjalnie dla mechaników. Nowy autotester wyświetla tylko najważniejsze informacje, jest prosty w użyciu i pozwala jednoznacznie odczytać wynik pomiaru.

miniaturka

Moto-Profil i ProfiAuto – pomysły na przyszłość

Podsumowanie dotychczasowych działań i plany na przyszłość koncentrujące się wokół udoskonalenia mechanizmu współpracy między siecią i jej partnerami oraz wdrażania nowoczesnych rozwiązań – to główne tematy, jakie pojawiły się na tegorocznej konferencji partnerów handlowych firmy Moto-Profil oraz konferencji należącej do niej marki ProfiAuto.

miniaturka

Inter Cars – 180 filii

Inter Cars wciąż rozwija swoją sieć sprzedaży. W tej chwili w Polsce składa się na nią 180 filii. W ciągu ostatnich trzech miesięcy powstało siedem, do końca roku uruchomione mają zostać kolejne.

Zostaw Komentarz