K4P zamiast „dwumasy”

27 cze 2016

Dwumasowe koła zamachowe to większy komfort jazdy, dzięki mniejszym drganiom układu napędowego, ale też i kosztowne naprawy w razie awarii tego elementu.

Gdy tłumik drgań skrętnych znajdujący się w dwumasowym kole zamachowym ulegnie uszkodzeniu, nie tylko przestaje on spełniać swoje zadanie, ale powoduje jednocześnie, że każdemu wciśnięciu i puszczeniu pedału gazu towarzyszy irytujący stuk. Awaria dotknąć  może także łożysko na połączeniu „dwumasy” z wałem napędowym. W miejscy tym pojawiają się wtedy luzy, które nie występuja w przypadku klasycznego rozwiązania z litym kołem zamachowym. Co gorsza, niesprawne dwumasowe koło zamachowe to nie tylko pogorszenie komfortu jazdy, ale również groźba uszkodzenia skrzyni biegów.

Wedle przedstawicieli firmy Valeo wad nie ma opatentowany przez Valeo zestaw konwertujący K4P. Podają oni, że zestaw ten, nie tylko jest konkurencyjnym cenowo zamiennikiem dwumasowego koła zamachowego, ale również  doskonale spełnia funkcję „dwumasy”, charakteryzując się przy tym znacznie większą trwałością.

K4P vs koloo dwumasowePo zamontowaniu zestawu K4P samochód ma zużywać dokładnie tyle samo paliwa co z „dwumasą” (nie trzeba podnosić obrotów biegu jałowego), a drgania w układzie napędowym są tylko minimalnie większe. Jednocześnie tłumiki drgań zastosowane w tarczy sprzęgła K4P cechują się tak dużą trwałością, że tarczy nie trzeba będzie wymienić przed naturalnym zużyciem jej okładzin ciernych.

Valeo poleca więc swe zestawy K4P, przeznaczone do konkretnych modeli aut i wersji silnikowych, jako idealne rozwiązanie w przypadku pojazdów kilkuletnich i starszych, które osiągają duże przebiegi. W odróżnieniu od dwumasowego koła zamachowego, zestawy te nie są wrażliwe na styl jazdy kierowcy. Wystarczy je zamontować i cieszyć się pełnią osiągów auta.

Na podstawie materiałów firmy VALEO

Zostaw Komentarz