Kasa w każdym warsztacie

06 styczeń 2015

kasaOd marca 2015 roku każdy warsztat, bez względu na wielkość i osiągany obrót, będzie musiał mieć kasę fiskalną.

Z Nowym Rokiem weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów (opublikowane 4 listopada 2014), w myśl którego obowiązkiem rejestracji sprzedaży z użyciem kas fiskalnych bez względu na osiągany obrót objęci zostają m.in. podatnicy świadczący usługi w zakresie:

  • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
  • wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  • badań i przeglądów technicznych pojazdów.

Zgodnie z §9 tegoż rozporządzenia wszystkie podmioty gospodarcze świadczące m.in. wymienione powyżej usługi tracą zwolnienie z rejestracji sprzedaży z końcem lutego 2015 roku, tym samym od początku marca muszą rejestrować na kasie fiskalnej każdą sprzedaż lub usługę.

Tylko autoryzowany serwis

Kasa fiskalna musi być wdrożona i serwisowana przez wyspecjalizowaną firmę legitymującą się ważną autoryzacją producenta kasy. Istotnym plusem takiego rozwiązania jest to, że autoryzowany serwis z zasady ma znaczną wiedzę na temat przepisów oraz obowiązków fiskalnych podatnika. Do tego po zakupie kasy serwis wykonuje u nabywcy wiele czynności, m.in. programowanie nagłówka, bazy towarowej, stawek VAT, a na końcu przeprowadza fiskalizację kasy. Zadaniem serwisu jest również przeszkolenie osób mających użytkować kasę, aby umiały ją obsługiwać oraz wykonywać konieczne raporty. Serwis zwykle pomaga także w zgłoszeniu i zarejestrowaniu kasy w Urzędzie Skarbowym oraz uzyskaniu zwrotu 700 zł z tegoż Urzędu.

Planując zakup kasy fiskalnej należy ponadto wziąć pod uwagę, że ze względu na wiele obowiązków związanych z jej wdrożeniem transakcję dobrze jest przeprowadzić z odpowiednim, nawet kilkutygodniowym wyprzedzeniem. W dobrze pojętym, własnym interesie należy też rozejrzeć się za sprzedawcą (serwisem) cieszącym się dobrą opinią.

Kasa czy drukarka

Kasa fiskalna to urządzenie, które może działać samodzielnie. Sprzedaż odbywa się z użyciem wcześniej zaprogramowanych usług lub towarów, programowane są w niej nazwy oraz stawki VAT. Można również przypisać do każdego kodu ceny na stałe bądź pozostawić je otwarte.

Drukarka fiskalna to natomiast fiskalne uzupełnienie stanowiska opartego o komputer oraz program komputerowy. Drukarka nie może działać samodzielnie, ona jedynie fiskalizuje sprzedaż realizowaną przez program komputerowy.

W zależności od sposobu prowadzenia usług, podatnik sam decyduje, czy kupić kasę czy drukarkę fiskalną. W miejscach, gdzie jest komputer, można rozpatrywać zakup drukarki fiskalnej, ale tylko pod warunkiem, że posiadany program potrafi ją obsłużyć. W miejscach, gdzie podatnik nie używa komputera i odpowiedniego programu, praktyczniejsza będzie kasa fiskalna.

 Bezpośrednio od producenta

Czasu by dostosować się do nowych przepisów wbrew pozorom nie ma tak wiele, warsztaty nie mające jeszcze kasy fiskalnej powinny więc już pomyśleć o wyborze firmy, która dostarczy im to urządzenie. Ciekawą propozycje w tej kwestii ma dla swych klientów firma Inter Cars. Otóż poprzez jej stronę internetową można złożyć zamówienie na kasę bezpośrednio u producenta, bez żadnych dodatkowych kosztów. Zamawiający kasę w ten sposób mogą liczyć na:

  • ceny o 100 zł niższe niż w cenniku producenta,
  • 2 lata gwarancji,
  • bezpłatną usługę serwisową o wartości 250 zł obejmującą instalację, fiskalizację i szkolenie z obsługi kasy na terenie całego kraju (dotyczy jednorazowej wizyty przedstawiciela, podczas której odbywa się instalacja, szkolenie i fiskalizacja),
  • pomoc serwisu w zgłoszeniu kasy w Urzędzie Skarbowym.

Więcej informacji na temat kas fiskalnych będzie można uzyskać u opiekunów regionalnych Inter Cars.

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz