Kiedyś pokutna, teraz z Kutna

10 gru 2015
Media podają, że kutnowska firma AMZ specjalizująca się w nadwoziach specjalnych przymierza się do produkcji pojazdu nawiązującego stylistycznie do Syreny – jedynego w historii masowo wytwarzanego (dlatego nie liczymy tu Mikrusa) samochodu osobowego polskiej konstrukcji. Ciekawe, że dizajn opracowany 60 lat temu przez Stanisława Panczakiewicza tak dziś zachwyca. Kiedy bowiem sięgnie się pamięcią do czasów, kiedy Syrena była jeszcze produkowana, to człowiek przypomni sobie, że „skarpeta” była szczytem obciachu. Opowiadano o niej kawały, a w filmach pojawiała się zawsze jako aktorka komediowa, co zawdzięczała dość komicznemu wyglądowi. W „Horyzontach Techniki” z roku 1959 znaleźć można artykuł inż. Stefana Sękowskiego, który dzieli się z czytelnikami spostrzeżeniami. Oto parę cytatów: „Następnego dnia po zakupie i wstawieniu auta na kanał stwierdziłem, że nie było w podwoziu i silniku ani jednej śruby, która byłaby należycie dokręcona.” „W trakcie oględzin okazało się, że uszkodzony jest wskaźnik temperatury wody i szybkościomierz”. „Niska jakość lakieru, niestaranne chromowania i tapicerka, złe uszczelnienie przedniej szyby i drzwi, oto typowe usterki, które bardzo zmniejszają radość z dokonanego sprawunku.”
Pewnie nowa Syrena z Kutna nie odziedziczy wad swojej poprzedniczki, ale nie będzie też dwutaktowo burczeć i zostawiać za sobą błękitnego dymku.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
reklama
miniaturka

Zaczęło sie od panewek… 

Rozmowa z Krzysztofem Oleksowiczem, założycielem i głównym akcjonariuszem Inter Cars SA, o początkach firmy i recepcie na sukces.

miniaturka

Awaria na żądanie

Wiedza zdobyta na kursach i szkoleniach bywa czasem niewystarczająca do tego, by trafnie wytypować przyczynę usterki.

miniaturka

Mobil 1 dla niezależnych

Mobil 1 Workshop Program to nowa inicjatywa, która ma pomóc warsztatom niezależnym pozyskać klientów i rozwijać biznes. Projekt przewiduje wsparcie warsztatów działających na trudnym i ciągle zmieniającym się rynku środków smarnych.

miniaturka

Nowe etykiety akumulatorów Exide

Nabywcy akumulatorów często mają problem z ich doborem. Firma Exide wprowadziła nowe etykiety, które mają to ułatwić.

miniaturka

Akumulatory przyszłości

Przyszłość ma należeć do samochodów elektrycznych. Najważniejszą przeszkodą na tej drodze są jednak nie dość wydajne baterie. Bosch zaprezentował technologię, która ma to zmienić. Może ona zostać wdrożona do produkcji seryjnej w ciągu pięciu lat.

miniaturka

Laboratorium Federal-Mogul

Federal-Mogul Motorparts uruchomił nowe laboratorium testowe, w którym badane będą elementy silników, podwozi, filtrów i uszczelnień.

miniaturka

Nowe pozycje w katalogu

Regularnie, co miesiąc, firma Nissens informuje o powiększeniu gamy swych wyrobów. Tym razem przybyło w niej kolejnych 80 pozycji.

Zostaw Komentarz