Kierunkowe klocki hamulcowe

26 lis 2018

Brak w autach elektrycznych i hybrydowych hałasu oraz drgań generowanych przez tradycyjne układy napędowe z silnikami spalinowymi powoduje, że bardziej odczuwalne są inne dźwięki i wibracje. Poszukiwane są więc cichsze i sprawniej działające rozwiązania, zwłaszcza układu hamulcowego.

Technologie redukujące poziomy hałasu, wibracji i uciążliwości w eksploatacji (NVH) mają dla producentów pojazdów coraz większe znaczenie. To efekt rosnących oczekiwań klientów, wynikających m.in. z coraz większej popularności hybryd i pojazdów elektrycznych.

W odpowiedzi na te oczekiwania Federal-Mogul Motorparts wprowadził gamę kierunkowych klocków hamulcowych Jurid. Nowe asymetryczne klocki stykają się z tarczą pod kątem, co znacznie ogranicza NVH, bez negatywnego wpływu na skuteczność hamowania. Efekt ten uzyskano na dwa sposoby – poprzez fazowanie powierzchni ciernej lub wykonanie otworu w podkładce przylepionej z tyłu klocka.

– Redukcja poziomów NVH jest sporym wyzwaniem, zwłaszcza w odniesieniu do rozwijającego się rynku pojazdów hybrydowych i elektrycznych. Przykładem mogą tu być kierunkowe klocki hamulcowe Jurid – mówi Gozde Kirali, Brand Manager Braking z Federal-Mogul Motorparts EMEA. – Wprowadzamy na rynek to najnowsze rozwiązanie wraz ze wsparciem technicznym oraz poradnikami montażowymi. Oferowanie najnowszych produktów i dzielenie się z klientami kompleksową wiedzą branżową ma dla nas duże znaczenie”.

Nową gamę klocków kierunkowych Jurid tworzy 37 referencji, które powstały z myślą o łatwym doborze do pojazdu i prostym montażu. Klocki te noszą oznaczenia w postaci strzałki lub litery, wskazujących po której stronie pojazdu muszą być zamontowane.

W przypadku klocków fazowanych mocniej zukosowana krawędź powinna jako pierwsza wchodzić w kontakt z tarczą hamulcową, zaś w przypadku klocków z półkolistym lub sierpowatym wycięciem na tylnej podkładce służącej redukowaniu hałasu, to właśnie wycięcie ma być po stronie klocka, która jako pierwsza dotyka tarczy podczas hamowania. Pokazuje to dobrze przygotowany przez Federal-Mogul Motorparts film instruktażowy, który w wersji z polskim lektorem każdy może sobie obejrzeć na kanale FM Garage Gurus.

– Jurid ma zasłużoną i ugruntowaną pozycję, gdy chodzi o opracowywanie, produkcję i wprowadzanie na rynek innowacyjnych układów hamulcowych, materiałów ciernych i technik wytwarzania. Jesteśmy przekonani, że asymetryczne klocki hamulcowe Jurid są praktycznym i wprowadzonym we właściwym momencie rozwiązaniem, które odpowiada na potrzeby zmieniającego się rynku – dodaje Gozde Kirali.

 

Zostaw Komentarz