Klocki do elektryków

06 lip 2020

Nad różnymi problemami związanymi z elektromobilnością pracuje niemal cała motoryzacyjna. Także firma TMD Friction, która, dostarcza klocki hamulcowe producentom samochodów na całym świecie.

Klockom hamulcowym stosowanym w pojazdach elektrycznych (i hybrydowych) stawiane są specyficzne wymagania, gdyż auta te różnią się jednak pod wieloma względami od samochodów napędzanych silnikami spalinowymi. I tak, ze względu na akumulatory lub dodatkowy elektryczny układ napędowy, pojazdy elektryczne i hybrydowe są z reguły wyraźnie cięższe od swoich „spalinowych” odpowiedników. Dlatego okładzina hamulcowa musi być zaprojektowana tak, by zwiększona masa samochodu nie pogarszała skuteczności działania układu hamulcowego.

Szczególną cechą napędu elektrycznego jest dodatkowo jego bezpośredni wpływ na proces hamowania. Rzecz w tym, że sam silnik elektryczny generuje siłę hamowania i do niewielkiego spowolnienia pojazdu wystarczy zwolnić pedał przyspieszenia. Tradycyjny hamulec jest tym samym rzadziej używany, co, przy delikatnym, ekonomicznym stylu jazdy kierowcy, może prowadzić do korozji tarcz hamulcowych oraz „zeszklenia” powierzchni ciernej klocków, i w konsekwencji skutkować opóźnioną reakcją hamulców

Kolejną kwestią jest komfort jazdy. W samochodach elektrycznych, lub hybrydowych poruszających się w trybie elektrycznym, praktycznie nie słychać silnika. Bardziej słyszalne stają się więc wtedy odgłosy pochodzące z hamulców lub innych podzespołów, co może negatywnie wpływać na komfort jazdy.

– W TMD Friction już od długiego czasu zajmujemy się tematem elektromobilności – mówi Vincenzo Di Caro, menadżer odpowiedzialny w TMD Friction za rynek części zamiennych. – Prowadziliśmy różne testy i badania dotyczące materiałów ciernych do pojazdów elektrycznych. Odkryliśmy, że klocki hamulcowe w aucie z napędem elektrycznym potrzebują mniej materiału ciernego niż w typowym samochodzie osobowym poruszającym się obecnie w ruchu drogowym. Również energia powstająca w wyniku tarcia w codziennej eksploatacji wynosi tylko około pięciu procent w porównaniu z pojazdami wyposażonymi w klasyczne źródło napędu. Oznacza to, że do przyszłych generacji pojazdów elektrycznych zapewne będą konstruowane całkowicie nowe układy hamulcowe.

TMD Friction, jako dostawca na pierwszy montaż, już na etapie rozwoju nowych modeli pojazdów ściśle współpracuje z ich producentami – dotyczy to również obszaru elektromobilności. Aktualnie producenci samochodów w przypadku większości oferowanych na rynku pojazdów elektrycznych lub hybrydowych sięgają po dostępne układy hamulcowe. TMD Friction opracowuje więc do nich nowe receptury mieszanek ciernych, biorąc przy tym uwagę charakterystykę modyfikowanych tarcz hamulcowych, aby uzyskać optymalne rozwiązanie do pojazdów elektrycznych. Jednocześnie w toku prac badawczych i testów, w które TMD inwestuje każdego roku nawet 30 milionów euro, powstają rozwiązania indywidualnie dopasowane do wymagań każdego pojazdu. Każdy klocek hamulcowy jest wtedy tworzony jako oddzielny produkt, a mieszanka cierna jest dobierana do konkretnego modelu pojazdu. Oznacza to, że nawet przy takim samym kształcie klocka powstaje całkowicie nowy produkt.

Duża waga w trakcie tych prac przykładna jest do sprawy ograniczenia hałasów generowanych przez układ hamulcowy. Dość powiedzieć, że ostatnich trzech latach liczbę godzin poświęconych na badanie hałasu zwiększono z 600 do 3000. Na przykład, w celu wyeliminowania hałasów przy skrajnie niskich temperaturach TMD Friction prowadzi testy w komorach zapewniających temperatury do -40 stopni Celsjusza.

Ponieważ w pojazdach elektrycznych hamulce i cały układ hamulcowy pracują inaczej niż w autach z konwencjonalnym napędem silnikowym, w TMD Friction opracowano statystyczny profil obciążenia „elektrycznych” klocków. Jest on wykorzystywany w procedurach badawczych, wykorzystywanych m.in. przy dopasowaniu receptur mieszanek ciernych czy służących określeniu parametrów klocków i ich trwałości.

Wszystko to razem sprawiło, że firma TMD Friction była w stanie w krótkim czasie zaproponować producentom samochodów elektrycznych i hybrydowych szeroki asortyment klocków przeznaczonych do ich pojazdów. W efekcie są one fabrycznie montowane m.in. w takich modelach jak kompaktowy e-Golf, różne wersje Tesli, BMW Super-Sportwagen i8 czy Porsche Taycan. Klocki te są już dostępne także na niezależnym rynku części zamiennych. – Dzisiaj oferujemy szeroki asortyment klocków do pojazdów elektrycznych i hybrydowych, a tym samym pokrywamy zapotrzebowanie większości takich samochodów dostępnych na rynku państw położonych w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce – mówi Clement de Valon, wiceprezes odpowiedzialny w TMD Friction za aftermarket. – W zależności od regionu sprzedaży nasze produkty dostępne są pod należącymi do TMD trzema markami OE, czyli Textar, Pagid oraz Nisshinbo.

 

Zostaw Komentarz