Klocki i tarcze hamulcowe – jeden zestaw

23 wrz 2021

Najlepiej używać nowych klocków i tarcz hamulcowych tego samego producenta – zalecają eksperci FERODO i wyjaśniają, dlaczego korzystanie z części premium oraz wymiana całej pary ciernej są tak ważne.

Szacuje się, że dzisiejsze samochody osobowe składają się z około 30 000 pojedynczych części. Nowoczesny pojazd, w porównaniu z pojazdem wyprodukowanym dziesięć lat temu, najlepiej postrzegać jako zbiór systemów, z których każdy może zawierać dziesiątki, a nawet setki komponentów zaprojektowanych do współpracy w celu uzyskania optymalnych osiągów, niezawodności i bezpieczeństwa.

Zaprojektowane razem, aby działać razem

Dobrym przykładem jest nowoczesny układ hamulcowy obejmujący klocki i tarcze, pompę, przewody, płyn, wspomaganie, zaciski i tłoczki, moduł sterujący układu przeciwblokującego (ABS), czujniki prędkości kół itd. Nie zapominajmy o samym pedale hamulca, który nie tylko aktywuje system, ale także przekazuje kierowcy określone parametry pracy. Dlatego najlepiej myśleć o układzie hamulcowym jako o kompletnej jednostce zaprojektowanej do działania z najwyższą wydajnością we wszystkich sytuacjach drogowych.

Klocki i tarcze hamulcowe to najczęściej wymieniane elementy układu hamulcowego. Dzieje się tak, ponieważ ich podstawowa funkcja – zatrzymywanie pojazdu poprzez pochłanianie energii kinetycznej i zamienianie jej na ciepło, które następnie jest rozpraszane – odbywa się przy stopniowym zużywaniu się powierzchni roboczych.

Wysokiej jakości klocki hamulcowe powstają z użyciem materiałów ciernych opracowanych w celu zapewnienia bezpiecznego, niezawodnego, wygodnego i cichego hamowania przy współpracy z odpowiednią tarczą hamulcową. Dlatego też, jeśli klocki i tarcze hamulcowe samochodu wymagają wymiany, zawsze najlepiej wybrać części, które zostały zaprojektowane, wyprodukowane i przetestowane do wspólnego działania. W ten właśnie sposób wiodący dostawcy części, tacy jak FERODO, opracowują te elementy, dzięki czemu mechanicy używający ich produktów mogą być pewni, że kupują precyzyjnie dopasowane klocki i tarcze hamulcowe, które zapewniają bezpieczeństwo, wydajność i trwałość.

Ryzykowne oszczędności

W dzisiejszych czasach trudno jest o dobre rozeznanie w nowych markach części hamulcowych. Wybór jest na tyle szeroki, że warsztatom i kierowcom może być trudno odróżnić części wysokiej jakości od tych, które są źle zaprojektowane i potencjalnie niebezpieczne. Dlatego ważne jest, aby wybrać markę, którą się zna i jej ufa. FERODO jest preferowanym dostawcą dla producentów pojazdów od ponad 100 lat i jest zaufanym wyborem specjalistów z branży motoryzacyjnej na całym świecie – podkreślają przedstawiciele firmy.

Klocki i tarcze hamulcowe FERODO są zaprojektowane tak, aby po zamontowaniu idealnie pasowały do siebie, co pomaga zapewnić optymalne dotarcie klocków i tarcz hamulcowych. To z kolei zapobiega gromadzeniu się nierównych warstw materiału na tarczy lub nierównomiernemu zużyciu tarczy, co może prowadzić do niepożądanych pulsacji hamulców, drgań kierownicy i hałasu.

Tarcze innych marek mogą charakteryzować się znacznie niższą jakością materiału i obróbką niespełniającą norm, co miewa negatywny wpływ na rozpraszanie ciepła, trwałość klocka i tarczy, wyczucie pedału, hałas podczas pracy oraz bezpieczeństwo. Inną wadą „tanich” tarcz bywają zbyt szerokie szczeliny wentylacyjne wynikające z chęci producentów do oszczędności na materiale. Niestety, tarcze te mogą nie chłodzić się tak wydajnie jak tarcze FERODO, potencjalnie prowadząc do „zaniku hamulca” (zjawisko fadingu) i przyspieszonego zużycia klocków. W ekstremalnych sytuacjach nadmierna temperatura może nawet spowodować awarię innych elementów, a w najgorszym przypadku zapalenie się koła lub uszkodzenie układu hamulcowego.

Różnice nie zawsze widoczne

Nawet jeśli tania tarcza hamulcowa ma podobny wygląd do produktu wysokiej jakości, między takimi elementami mogą występować różnice konstrukcyjne, które w przypadku produktu niewiadomego pochodzenia znacznie obniżają bezpieczeństwo i wydajność. Każda tarcza hamulcowa FERODO ma precyzyjnie ukształtowane i rozmieszczone szczeliny wentylacyjne zaprojektowane tak, aby sprostać najtrudniejszym warunkom podczas hamowania. Tarcze o niższej jakości często mają mniej szczelin wentylacyjnych, o mniej wydajnym kształcie lub niewłaściwym odstępie, co może skutkować wyższymi temperaturami pracy.

Układ hamulcowy samochodu ma jeden nadrzędny cel: zapewnić bezpieczeństwo kierowcy, pasażerom i innym użytkownikom drogi. Nie da się wycenić bezpieczeństwa. Zamiast więc szukać najtańszej opcji, należy pamiętać o potencjalnym ryzyku, jakim jest eksploatacja nie w pełni sprawnego pojazdu. Chociaż wielu mechaników i kierowców rozumie i docenia rolę klocków hamulcowych, często nie pamięta, że każde hamowanie wymaga odpowiedniego współdziałania klocków i tarcz. Specjaliści FERODO zalecają więc stosowanie klocków i tarcz tej samej marki premium.

 

Zostaw Komentarz