Kolejne innowacje Dayco

24 cze 2019

Firma Dayco szczyci się wieloma rozwiązaniami, które pokazała jako pierwsza i jako pierwsza zaczęła dostarczać producentom samochodów. Kolejne nowości jakie zaprezentowała wskazują, że wciąż przykłada dużą wagę do rozwoju swych wyrobów.

Dekadę temu firma Dayco pokazała innowacyjny pasek zębaty, który nie boi się oleju i może pracować, tak jak łańcuch, we wnętrzu silnika. Dzięki temu można było skonstruować napęd rozrządu, który łączy w sobie najlepsze cechy napędu łańcuchowego i paskowego.

Niedawno Dayco pokazało rozwinięcie koncepcji paska BIO (Belt in oil), a mianowicie pasek, który nie dość, że może pracować w kąpieli olejowej, to jeszcze przenosi napęd jedną i drugą swoją stroną, gdyż po obu stronach ma zęby. Otwiera on, tak jak w swoim czasie jego starszy brat, zupełnie nowe możliwości konstruktorom silników. Oto bowiem mogą oni wykorzystać pasek do napędu kolejnych komponentów. W dodatku koła pasowe mogą być umieszczone w niewielkiej odległości od siebie, co znakomicie ułatwia projektowanie kompaktowych silników.

Dwustronny pasek Bio to jednak nie jedyna innowacja pokazana ostatnio przez Dayco. Kolejną jest hybrydowy system Dayco BSG 48 V zaprojektowany w celu umożliwienia przenoszenia napędu do i od prądnicy, która może też pełnić rolę silnika elektrycznego. Dzięki temu służy ona nie tylko do wytwarzania prądu, ale także zastępuje rozrusznik, a ponadto, gdy zachodzi taka potrzeba, wspiera pracujący silnik spalinowy.

By system ten mógł powstać trzeba było stworzyć wysokowytrzymały pasek wielorowkowy, przystosowany do pracy w obu kierunkach. Do tego odporny na temperatury od -40 do +130 oC, bo do takiej potrafią się nagrzać części znajdujące się tuż przy silniku.

Zostaw Komentarz