Kolejne okazje do sprawdzenia zawieszenia

03 wrz 2019

Szesnaście kolejnych okazji do bezpłatnego sprawdzenia zawieszenia na mobilnym testerze zawieszenia proponuje polskim kierowcom producent amortyzatorów BILSTEIN. Powtarzana od kilku lat akcja ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo na naszych drogach.

Z roku na rok poprawia się w Polsce stan dróg. Stąd też coraz mniej powodów do narzekań na marną nawierzchnię, a tym samym i do wymówek, że przyczynia się ona do złego stanu technicznego zawieszenia w samochodach. Dziś coraz częściej głównym winowajcą są sami kierowcy ze swoim sposobem użytkowania pojazdu. Chodzi tu o takie zachowania jak gwałtowne najazdy i zjazdy z krawężników, zaniedbywanie systematycznej kontroli ciśnienia w oponach, nierównomierne obciążanie pojazdu.

Do zużycia elementów zawieszenia, tyle że stopniowego, dochodzi również wraz ze starzeniem się pojazdu i rosnącym jego przebiegiem . Po prostu każda część ma określoną wytrzymałość i trwałość. W Polsce, z uwagi na średni wiek samochodów wynoszący ok. 14 lat, problem ten dotyczy około 2/3 parku pojazdów. Jak jest naprawdę, pokazują badania stanu zawieszenia prowadzone od 2016 roku przez BILSTEIN.

– Jako jeden z największych producentów kluczowych rozwiązań stosowanych w zawieszeniu samochodów osobowych i lekkich dostawczych przykładamy dużą wagę do działań posprzedażnych. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że jakość produktu i jego montażu to jedno, a sposób użytkowania przez kierowców to drugie. Każdy z nas ma prawo popełnić – mniej lub bardziej – świadome błędy, należy więc czuwać nad ich korygowaniem. Jedną z takich form jest mobilny tester zawieszenia, który po raz kolejny udostępniamy w Polsce – mówi Andrzej Wojciech Buczek, doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki BILSTEIN w Polsce.

Założenia akcji są bardzo proste. Na specjalnie przygotowanej platformie badana jest osobno przednia i tylna oś. Uzyskane wyniki sprawności amortyzatorów, udokumentowane szczegółowym wydrukiem, omawiane są z kierowcą. W ten sposób od 2016 roku przebadano w Polsce blisko trzy tysiące samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Rezultat jest wprost zaskakujący – w ponad 90 procent przypadkach stan zawieszenia oceniono jako dobry lub zadowalający!

– Zdajemy sobie doskonale sprawę ze struktury wieku parku samochodowego w Polsce i faktu, że większość pojazdów została importowana w zaawansowanym już wieku. Pomimo to uzyskane wyniki pokazują wyraźnie, że jedyny element łączący pojazd z kołem, jest zwykle w dobrym lub bardzo dobrym stanie technicznym. Przekłada się to na poziom bezpieczeństwa na drodze, ale… w wielu przypadkach stwierdzamy wcześniej nieprawidłowe ciśnienie w oponach, co w praktyce może wpływać na gorsze prowadzenie się pojazdu – dodaje Andrzej Wojciech Buczek.

Druga w tym roku akcja z mobilnym testerem zawieszenia rozpoczęła się 2 września. Tym razem kontrolę będzie można przeprowadzić w Białymstoku, Białej Podlaskiej, Szczytnie, Iławie, Bydgoszczy, Lubiczu Dolnym, Gdańsku, Chełmie, Ciecierzynie, Sędziszowie Małopolskim, Dąbrowie Tarnowskiej, Radlinie, Poznaniu, Orzeszu, Zakrzowie i Radomiu. Warto dodać, że badanie przeprowadzane jest bezpłatnie.

Zostaw Komentarz