Kolejne pompy paliwa od DENSO

01 cze 2020

DENSO rozszerzyło ofertę pomp paliwa o dwa nowe numery części jakości OE. Nowe pompy mają 17 zastosowań w 94 tys. pojazdów i zastępują siedem numerów części OE.

Dwie nowe pompy benzyny, które pojawiły się w gamie produktów firmy DENSO przeznaczone są do kilku modeli samochodów marek Lexus i Toyota. Informacje o nowych częściach można znaleźć w e-katalogu DENSO i w katalogu TecDoc, a szczegóły dotyczące zastosowań znajdują się w poniższej tabeli.


Zadaniem elektrycznej pompy benzyny jest dostarczenie paliwa pod znacznym ciśnieniem ze zbiornika do silnika. Paliwo jest tłoczone do wtryskiwaczy, które wtryskują je do cylindrów silnika.

Wyróżnia się dwa rodzaje pomp paliwa: liniowe oraz znajdujące się wewnątrz zbiornika. Obecnie najczęściej stosowane są pompy wewnątrzzbiornikowe.  Umiejscowienie pompy w środku zbiornika pozwala bowiem zmniejszyć hałas wytwarzany przez silnik elektryczny pompy. Zapewnia również prawidłowe zasilenie pompy paliwem, które jednocześnie smaruje i chłodzi jej silnik.

Gdy pompa pracuje, łopatki jej wirnika sprawiają, że paliwo  porusza się ruchem wirowym we wnętrzu pompy, przez co rośnie jego ciśnienie. Gdy osiąga ono odpowiednią wartość, następuje otwarcie zaworu zwrotnego i paliwo jest kierowane do przewodu paliwowego.

Ze względu na wciąż dużą liczbę aut z silnikami o dużej pojemności skokowej, coraz bardziej potrzebne są pompy będące w stanie, gdy zachodzi taka konieczność, zapewnić znaczną ilość  paliwa.  Wydajność takich pomp musi zatem być regulowana, aby dostosować ją do warunków pracy jednostki napędowej. Jest to możliwe dzięki technologii turbinowej wewnątrzzbiornikowej pompy paliwa.

Najczęstsze usterki

Najczęstszą przyczyną awarii wewnątrzzbiornikowej elektrycznej pompy paliwa jest zanieczyszczenie zbiornika paliwa brudem i rdzą. Przed montażem nowej pompy bezwzględnie więc należy  zbiornik starannie wyczyścić. Innym częstym powodem awarii są niesprawne połączenia elektryczne (obluzowane styki, niedostateczne uziemienie, styki przegrzane lub zanieczyszczone przez co na pompę podawane jest zbyt niskie napięcie).

Do najczęstszych objawów usterki pompy paliwa należą:

  • Niemożność uruchomienia silnika lub trudny rozruch – spalanie nie następuje ze względu na brak paliwa;
  • Gaśnięcie silnika – wkrótce po uruchomieniu silnik zatrzymuje się z braku paliwa lub gaśnie, gdy pedał gazu jest wciśnięty;
  • Niski komfort jazdy – szarpanie podczas przyspieszania ze względu na zbyt małą ilość paliwa, niewystarczająca moc spowodowana brakiem wzrostu ciśnienia paliwa, szarpanie silnika,  nieprawidłowe dźwięki.

Przed zainstalowaniem nowej pompy bardzo ważne jest dokonanie prawidłowej diagnozy, ponieważ przyczyna usterki może tkwić gdzie indziej. Jej powodem może być zatkanie filtra siatkowego, zanieczyszczenie filtra paliwa, uszkodzony wskaźnik, a nawet zbyt niski poziom paliwa w zbiorniku.

Aby uniknąć problemów wynikających z niedostatecznej ilości paliwa docierającego do silnika, należy:

  • Pompę paliwa, zbiornik  i pozostałe elementy układu paliwowego utrzymywać w dobrym stanie;
  • Nie eksploatować pojazdu z prawie pustym zbiornikiem paliwa;
  • Zwracać uwagę na jakość paliwa;
  • Okresowo sprawdzać i wymieniać filtr paliwa;
  • Regularnie sprawdzać przewody paliwowe pod kątem pęknięć, przecieków i innych uszkodzeń, kontrolować także stan połączeń elektrycznych.

Zostaw Komentarz