Konkurencja pieczątek

10 gru 2015
Mechanicy często zazdroszczą diagnostom ze stacji kontroli pojazdów, że ci mają prostą i do tego czystą robotę. Wjechać samochodem klienta na ścieżkę, włączyć te wszystkie szarpaki i trzęsidła, wejść na chwilę do kanału, poświecić tu i tam, a na końcu wbić pieczątkę do dowodu i zainkasować stówę. Szast prast i po wszystkim. Taki diagnosta nie musi głowić się nad przyczynami nietypowych awarii, zdobywać danych technicznych, martwić się, że jego diagnoskop nie obsługuje w danym aucie jakiegoś układu, szukać części zamiennych, słowem – ma święty spokój.
Jak to mówią, po drugiej stronie płotu trawa zawsze bardziej zielona. Mają więc i stacje kontroli pojazdów swoje własne bolączki. Swego czasu ustawodawca doszedł do wniosku, że działalność SKP należy pozostawić wolnemu rynkowi. A że biznes wydawał się lukratywny, powyrastały stacje jak grzyby po deszczu, czasem dosłownie jedna koło drugiej. Opłacalność spadła, pojawiła się konkurencja, a to doprowadziło do patologii, o czym można przeczytać w tekście „SKP – kontrole poza kontrolą”.
Można się spotkać z opinią, że SKP jest już w Polsce za dużo, bo przy obecnej, urzędowo ustalonej opłacie za badanie techniczne i ograniczonej liczbie samochodów do obsłużenia, nie ma możliwości, by wszystkie stacje były rentowne. Co prawda wysokość opłaty zostanie niedługo podniesiona, ale już pojawiają się głosy, że paradoksalnie może to tylko pogorszyć sytuację. Oto bowiem, skuszeni zarobkiem przedsiębiorcy pootwierają kolejne SKP i będzie jeszcze więcej gąb do wykarmienia.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
reklama
miniaturka

SKP – kontrole poza kontrolą

Wielu kierowców, zamiast naprawić auto przed okresowym badaniem technicznym, szuka „wyrozumiałego” diagnosty i najczęściej go znajduje. To patologiczne zjawisko, które negatywnie wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz szkodzi branży motoryzacyjnej. Koalicja R2RC postuluje wprowadzenie gruntownych zmian w działalności stacji kontroli pojazdów.

miniaturka

D(r)eszczowa piosenka

Historia samochodu, któremu szkodziła deszczówka jest niezwykła, ale zdecydowanie mniej radosna, niż słynny amerykański musical o zbliżonym tytule.

miniaturka

Castrol wspiera młodych inżynierów

Firma Castrol została partnerem technicznym PRz Racing Team – projektu młodych konstruktorów z Politechniki Rzeszowskiej, którzy swoim bolidem startują w najtrudniejszych na świecie zawodach inżynierskich dla studentów – Formula Student.

miniaturka

Jurid – zestawy i płyny

Federal-Mogul Motorparts powiększa asortyment hamulcowy. Pod marką Jurid wprowadzono na rynek 117 zestawów Evo-Kit ze wstępnie zmontowanymi szczękami hamulcowymi oraz 5 nowych płynów hamulcowych i hydraulicznych.

miniaturka

Temperatura wody ma znaczenie

Znacznie większa efektywność wysokociśnieniowych myjek z podgrzewaniem wody sprawia, że w wielu przypadkach ich zakup okazuje się bardziej ekonomicznie uzasadniony niż wyraźnie tańszych myjek bez podgrzewania.

Zostaw Komentarz