Ksenony z gwarancją bezpieczeństwa

03 sty 2016

Rodzina lamp ksenonowych XENARC NIGHT BREAKER UNLIMITED powiększyła się o dwa nowe typy: D3S i D4S. Użytkownicy mają więc do dyspozycji szerszą paletę produktów, które gwarantują nie tylko najlepsze oświetlenie drogi, a również niezawodność i długi okres eksploatacji.

Lampy ksenonowe oświetlają drogę znacznie skuteczniej niż żarówki halogenowe, ale tylko pod warunkiem, że wymieniając je, sięgniemy po markowe produkty. Tylko takie gwarantują wysoką jakość, a co za tym idzie optymalne oświetlenie drogi i długi okres eksploatacji.

Oczywiście, ksenonowe źródła światła mogą być stosowane wyłącznie w lampach, które są fabrycznie do tego przystosowane, wyposażone w mechanizmem automatycznego poziomowania i zmywania. Samodzielna zmiana żarówek halogenowych na lampy ksenonowe jest w świetle obowiązujących przepisów niedopuszczalna. Taka przeróbka może powodować oślepianie kierowców jadących z naprzeciwka, ponieważ łuk świetlny lampy ksenonowej jest w innym miejscu niż skrętka żarówki.

Osram-Xenarc-Original-zarnik-D1SLampy ksenonowe nie tylko świecą dwukrotnie mocniej niż żarówki halogenowe, ale także zużywają przy tym mniej energii (większość „ksenonów” ma moc 35 W, podczas gdy żarówki – 55-60 W). Przekłada się to na niższe zużycie paliwa. Innym atutem tego źródła światła jest trwałość – lampa ksenonowa ma żywotność na poziomie 3000 godzin, podczas gdy standardowa żarówka, w zależności od typu – od 550 do 900 godzin.

Niektórzy producenci mają w ofercie lampy ksenonowe z gwarancją – przykładem takiego produktu jest OSRAM Xenarc Original. Obejmuje go aż czteroletnia ochrona. Trzeba przy tym podkreślić, że OSRAM jest jedynym producentem, który udziela tak długiej gwarancji. Świadczy to o najwyższej jakości tych produktów. Lampy z linii Original są stosowane na pierwszy montaż w bardzo wielu modelach samochodów. Temperatura barwowa emitowanego przez nie światła wynosi 4150 K, a strumień świetlny – ok. 3200 lumenów (dla porównania – w przypadku halogenowej żarówki ten parametr wynosi ok. 1550 lumenów).

Kierowcy, którzy preferują światło biało-niebieskie powinni pamiętać o tym, że najwyższa dopuszczalna przepisami temperatura barwowa światła ksenonowych lamp samochodowych wynosi 5000 K po 12 h pracy (należy pamiętać, że temperatura barwowa lamp ksenonowych rośnie w czasie użytkowania przy jednoczesnym spadku ilości wytwarzanego światła). Tak więc dostępne na rynku lampy o temperaturze barwowej dochodzącej do 8000 czy nawet 12000 K są nie tylko nielegalne, ale także niebezpieczne. Jeśli komuś jednak zależy, by lampy jego samochodu dawały niebieskawe światło, a przy tym spełniały określone przepisami normy, ten może sięgnąć po pewny, markowy produkt, np. lampy OSRAM Xenarc Cool Blue Intense. Temperatura barwowa ich światła nie przekracza maksymalnych wartości określonych przez normy ECE. Wytwarzają przy tym nawet o 20% więcej światła niż produkty linii Original.

night 1Osoby chcące zapewnić sobie możliwie najskuteczniejsze oświetlenie drogi zainteresować się powinny lampami ksenonowymi wspomnianej już rodziny Xenarc Night Breaker Unlimited. To również propozycja dla tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo. Zasięg lamp Xenarc Night Breaker Unlimited jest o 20 metrów większy niż oferowany przez standardowe produkty, natomiast ilość emitowanego światła – aż o 70% większa. Temperatura barwowa wynosi 4350 K, co pod tym względem plasuje lampy Xenarc Night Breaker Unlimited pomiędzy seriami Original i Cool Blue Intense.

Na koniec przypomnijmy, że lampy ksenonowe powinno się wymieniać parami, gdyż wymiana tylko jednej sprawi, że oba reflektory będą świecić zupełnie inaczej. Dzieje się tak dlatego, że lampy ksenonowe wypalają się, a tym samym zmienia się ilość i barwa emitowanego przez nie światła. Tuż po zamontowaniu mogą świecić światłem o barwie lekko żółtawej – czasami rozczarowując kierowców, którzy liczą na „chłodniejsze”, światło. Dopiero po pewnym czasie osiągają charakterystyczną dla „ksenonów” niebieskawą barwę. Podczas eksploatacji ich barwa powoli się zmienia. Jeśli światło staje się różowe lub fioletowe oznacza to, że kierowca przegapił moment, w którym lampę należało wymienić. Należy bowiem pamiętać, że w tym czasie nie tylko zmieniła się temperatura barwowa, ale także ilość wytwarzanego światła.

Kiedy zatem powinno się wymienić lampy ksenonowe? Teoretycznie wtedy, kiedy ich strumień świetlny spadł poniżej 80% stanu wyjściowego. Ale jak to ocenić? Można spróbować zauważyć moment, w którym lampy zaczynają świecić mniej więcej z taką wydajnością jak żarówki halogenowe, czyli o połowę słabiej niż nowe „ksenony”. Można też obliczyć ich zużycie na podstawie przebiegu i wymienić je np. po przejechaniu ok. 120 tys. km (jeśli nie używamy świateł dziennych). Ze względów bezpieczeństwa wymiany nie powinno się dokonywać samodzielnie.

Zostaw Komentarz