Lepsze parametry, prostszy montaż

21 lis 2017

Od momentu, gdy tarcze hamulcowe pojawiły się w samochodach, ich kształt pozostaje w zasadzie bez zmian.  Nie oznacza to jednak, że wszystkie są identycznej konstrukcji czy też wykonane z tego samego materiału.

Konstrukcja układu hamulcowego nieustannie jest ulepszana, jednak cel wyznaczony na początku jego ewolucji – niezawodne działanie hamulców i jak najkrótsza droga zatrzymania pojazdu – wciąż pozostaje aktualny. Dążąc do jego osiągnięcia inżynierowie firmy Textar wykorzystują jej bogate doświadczenia (także zebrane w sportach motorowych) i dostępne współcześnie technologie oraz materiały, a także proponują nowe rozwiązania konstrukcyjne.

– Na co dzień Textar współpracuje z koncernami motoryzacyjnymi przy projektowaniu elementów układu hamulcowego. Tarcze wybrane ostatecznie na pierwszy montaż nie oznaczają jednak, że na aftermarket muszą być dostarczane wyłącznie identyczne – mówi Mirosław Przymuszała przedstawiciel marki Textar w Polsce – Referencje tych samych tarcz oferowane na rynku wtórnym mogą zostać odlane z innych stopów bądź wykończone w inny sposób. Nieraz takie elementy mają wyższe parametry użytkowe, a ich montaż w warsztacie jest wyraźnie prostszy.

A zatem wymieniając fabrycznie zamontowane tarcze, które uległy awarii lub w naturalny sposób się zużyły, można, a czasem wręcz warto, zastąpić je alternatywnymi rozwiązaniami. Dobrym przykładem z oferty firmy Textar będą tu tarcze powlekane. W serii PRO zastosowano na nich specjalną powłokę, która zarówno chroni przed korozją, jak i podnosi walory estetyczne tarcz, co bywa istotne, gdy tarcze dobrze widoczne są pod alufelgami.

Rozwinięciem tarcz tych jest seria PRO+, która przede wszystkim powstaje ze stopów o zwiększonej zawartości węgla. Zapewnia to bardziej równomierny rozkład ciepła na całej powierzchni tarczy, przez co zmniejsza się ryzyko jej  odkształcenia w trakcie eksploatacji.

Uzupełnieniem tej oferty są innowacyjne tarcze hybrydowe, w których pierścień odlano z żeliwa szarego o zwiększonej zawartości węgla, zaś część środkową wykonano z aluminium. W efekcie uzyskano nie tylko lepszą przewodność cieplną, ale też zredukowano masę o 15-20 procent. W praktyce przekłada się to na mniejsze zużycie paliwa i mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Obecnie tarcze te, oznaczone jako „lekka technologia TMD Friction”, przeznaczone są do różnych modeli BMW.

Wszystkie powlekane tarcze Textar na czas transportu i magazynowania, nie muszą być dodatkowo zabezpieczane olejem, co w warsztacie skraca czas ich przygotowania do montażu.

Textar oferuje również tarcze hamulcowe zintegrowane z łożyskiem koła oraz z magnetycznym czujnikiem ABS. Wybór takich tarcz przez mechanika pozwala mu uniknąć błędów, jakie może on popełnić podczas wciskania łożyska na oś koła oraz zdecydowanie upraszcza proces wymiany elementów. Dodać wypada, że w każdym opakowaniu znajduje się nakrętka oraz zaślepka, które zgodnie z procedurą naprawy powinny zostać wymienione.

Do tarcz hamulcowych z magnetycznym czujnikiem ABS dodatkowo Textar dołącza niewielki, ale bardzo przydatny tester. Służy on do szybkiego zweryfikowania przyczyny włączenia kontrolki ABS na desce rozdzielczej. Po zdjęciu koła wystarczy przyłożyć tester do piasty, aby sprawdzić regularność widocznych wtedy na nim prążków. Każde odkształcenie wzoru będzie oznaczało uszkodzenie tarczy hamulcowej.

– Oferta aftermarketu obejmuje szeroki wybór tarcz hamulcowych do tego samego modelu samochodu. W naszym warsztacie przed przyjęciem zlecenia zawsze przedstawiamy klientowi kilka propozycji do wyboru – mówi Robert Stadnik, właściciel RS Serwis w Chróstniku koło Lubina. – Co ciekawe, coraz częściej najważniejszym kryterium wyboru nie jest najniższa cena, lecz walory eksploatacyjne, jakie zapewnia dana tarcza. Argumentem za tarczami hamulcowymi o wyższych parametrach niż fabrycznie montowane referencje jest przede wszystkim poprawa komfortu jazdy i bezpieczeństwa.

Na koniec jak zwykle należy przypomnieć, że w razie wątpliwości dotyczących doboru referencji Textar do konkretnego modelu samochodu, można skorzystać z katalogu TecDoc lub multimedialnej aplikacji BrakeBook.

Zostaw Komentarz