Łożyska kół
– podstawą prawidłowy montaż

20 maj 2014

FAG_1Wrócił temat wczesnego zużycia łożysk kół stosowanych w samochodach produkowanych przez grupę Volkswagena. Ponieważ przyczyną problemów z łożyskami często są błędy montażowe, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii – przypominają specjaliści grupy Schaeffler (LuK, INA, FAG).

Firma FAG, która wchodzi w skład grupy Schaeffler ma w swojej ofercie łożysko o numerze referencyjnym 713 6104 70, stosowane w pojazdach produkowanych przez VAG. Produkt ten stanowi połączenie ekonomiczności konstrukcji łożyska koła pierwszej generacji z zaletami wynikającymi z zastosowania w produkcji procesu wyoblania. Jest to łożysko drugiej generacji, zatem fabrycznie wypełnia się je smarem i nadaje napięcie wstępne. Podczas montażu należy je jedynie prawidłowo wprasować. Łożysko koła jest zamocowane w zwrotnicy przy użyciu innowacyjnego sprężystego pierścienia zabezpieczającego, który zapewnia mocowanie osiowe zewnętrznego pierścienia łożyskowego, uniemożliwiając w ten sposób jego przesunięcie względem zwrotnicy.

FAG_2Oto jeden z typowych przypadków zgłoszenia przedwczesnego zużycia łożyska. Klient wskazuje na niepokojące odgłosy dochodzące z okolic koła jezdnego, czyli głośną pracę łożyska. Świadczą one o uszkodzeniu tego elementu, co może być następstwem wpadnięcia koła w wyrwę w jezdni, uderzenia bokiem koła w krawężnik, lub też do uszkodzenia doszło z powodu kolizji drogowej np. w wyniku zarzucenia pojazdu podczas uderzenia bocznego. Tego typu przypadki powodują krótkotrwałe przeciążenie łożyska, wyniku czego kulki wgniatają się w bieżnię, powodując trwałe uszkodzenie jej powierzchni. W uszkodzonym łożysku powstają miejscowe luzy prowadzące do zniekształcenia dynamicznego kulek, czego symptomem jest głośna praca łożyska.

Innym powodem uszkodzeń jest nieprawidłowy montaż łożyska. Aby je prawidłowo zamontować, należy koniecznie sprawdzić najpierw ogólny stan elementów współpracujących, a także zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne narzędzia. Naprawy ważnych dla bezpieczeństwa podzespołów powinny być dokonywane jedynie przez doświadczonych i odpowiednio wyszkolonych mechaników. Do przeprowadzenia profesjonalnej naprawy konieczny jest również dostęp do aktualnych danych producenta pojazdu. Informacje takie, wraz z odpowiednimi wartościami momentów dokręcania, są dostępne dla każdego odbiorcy produktów Grupy Schaeffler na portalu www.RepXpert.com. Przestrzeganie powyższych wskazówek zapewnia fachowy montaż i zapobiega przedwczesnemu zużyciu się łożyska.

FAG_3Często problemy wynikają z banalnego braku niezbędnego narzędzia specjalnego. I tak, częstym błędem popełnianym podczas montażu jest wywieranie siły na bieżnię wewnętrzną podczas wprasowywania łożyska do gniazda np. zwrotnicy. Tymczasem łożysko osadzane jest na wcisk w gnieździe przez bieżnię zewnętrzną. Wprasowywanie polegające na wywieraniu siły na bieżnię wewnętrzną powoduje oddziaływanie na kulki, i dopiero one przenoszą siłę na bieżnię zewnętrzną. Taki nieprawidłowy sposób montażu powoduje wciskanie kulek w bieżnię i powstanie punktowego luzu. Podczas obracania się koła, bieżnie i kulki poddane są dalszej deformacji, luz się powiększa, następuje duże przemieszczenie się wględem siebie obydwu bieżni, co powoduje zwiększone tarcie i wydzielanie się ciepła. Końcowy efekt eksploatacji w tym stanie to duży luz w łożysku i głośna praca.

Aby zapewnić prawidłowy montaż, mechanik musi dysponować talerzem, który wchodzi w skład specjalnego narzędzia montażowego. Talerz daje możliwość osadzenia w rowku gniazda (np. zwrotnicy) pierścienia sprężystego, blokującego łożysko. Podczas wprasowywania siła przenoszona jest na talerz montażowy, a za jego pośrednictwem na na bieżnię zewnętrzną łożyska.

Najwyższej jakości łożyska kół FAG zapewniają możliwie najdłuższy czas bezawaryjnej eksploatacji. Dzięki wyjątkowej jakości i standardom produkcji Grupy Schaeffler, jej produkty słyną z niezawodności, zapewniając bezpieczeństwo jazdy. Okres eksploatacji każdego z łożysk FAG jest wyjątkowo długi – pod warunkiem, że zostaną one prawidłowo zamontowane.

Na podstawie materiałów Grupy Schaeffler (LuK. INA, FAG)

Zostaw Komentarz