LPG – czy warto?

16 sty 2018

Każdy kto myśli o kupnie auta, zastanawia się nie tylko nad wyborem modelu pojazdu, ale także nad rodzajem paliwa, którym samochód będzie napędzany. Olej napędowy, benzyna, a może benzyna i LPG? Coraz więcej osób decyduje się na ostatnie rozwiązanie, mając na uwadze przede wszystkim koszty eksploatacji pojazdu. Z drugiej strony, niektórzy obawiają się wadliwości instalacji gazowych oraz ograniczeń narzucanych posiadaczom takich aut.

Od lat 90. popularność LPG nieustannie zwiększa się, również ostatnio, gdyż firmy wytwarzające komponenty instalacji gazowych inwestują w produkcję zaawansowanych technologicznie rozwiązań, a ceny paliwa tradycyjnego znów zaczynają rosnąć. Niemniej przeciwnicy korzystania z gazu płynnego wciąż argumentują, że zmniejsza on dynamikę samochodu, nie nadaje się do nowych aut, a dodatkowo sprawia, że ubezpieczenie OC kosztuje więcej.

Zarzuty przeciwników

Według przeciwników instalacji gazowych, oszczędności wynikające z użytkowania auta z LPG są niewielkie. Co prawda za gaz zapłacimy średnio o połowę mniej (np. w porównaniu do oleju napędowego), jednak by zaoszczędzić, najpierw trzeba zainwestować w instalację gazową. Za jej montaż trzeba zapłacić przynajmniej 2,5 tysiąca zł, wyższe są również koszty badań technicznych (o ok. 60 zł). Na obronę instalacji gazowych warto jednak zauważyć, że koszt montażu jest jednorazowy, a kalkulatory LPG wskazują, że wydatki na instalację zwrócić się mogą już po kilku miesiącach. Przelicznik jest prosty: zakładając, że cena benzyny wynosi 4,80 zł, gazu 1,90 zł, samochód spala ok 8 l paliwa na 100 km, a średni przebieg w miesiącu wynosi 2 tys. km, to instalacja LPG zwróci się użytkownikowi już po 7 miesiącach.

Popularnym argumentem wśród przeciwników LPG jest też taki, że „gaz niszczy silniki”. Stwierdzenie to w rzeczywistości ma jednak niewiele wspólnego z prawdą. Przyczyn ewentualnego wystąpienia problemów po założeniu instalacji LPG należy szukać w jej nieprawidłowym montażu. Dlatego decydując się na LPG, warto korzystać z usług montażystów cieszących się dobrą opinią i używających komponentów dobrej jakości, pochodzących od uznanych producentów. .

Amatorzy szybkiej jazdy zarzucają z kolei samochodom z LPG brak dynamiki. To jednak  zarzut już nieaktualny. Problem taki dotyczył poprzednich generacji instalacji gazowych – przy obecnym rozwoju techniki, od czasu pojawienia się instalacji gazowej z bezpośrednim wtryskiem gazu w formie ciekłej, samochody mają taką samą dynamikę i osiągają nawet większą moc, niż auta jeżdżące na benzynie Istnieje przekonanie, że montaż instalacji LPG wpływa na zmniejszenie mocy silnika. Fakty mówią jasno: spadek mocy wynosi zaledwie ok. 4 procent, których przeciętny kierowca nie jest w stanie odczuć w trakcie jazdy. Kluczem do pełnego zadowolenia są jednak trzy warunki: instalacja musi być precyzyjnie dobrana do konkretnego modelu silnika, musi cechować się wysoką jakością wszystkich komponentów, najlepiej od jednego producenta, a montaż powinien mieć miejsce w profesjonalnym warsztacie. Chcąc zaoszczędzić na komponentach można w efekcie więcej stracić niż zyskać. Aby cieszyć się dynamiczną jazdą bez niespodziane,, warto więc rozpocząć liczenie oszczędności wynikające z różnicy cen między gazem a benzyną, a nie wcześniej przy wyborze komponentów instalacji czy pozornie „oszczędniejszego” warsztatu –  mówi Marek Bezubik, specjalista ds. technicznych w firmie AC produkującej instalacje marki STAG.

Opinie zwolenników

Najnowsze generacje instalacji gazowych znacznie różnią się od tych pierwszych – są bezpieczne nie tylko dla samych użytkowników, ale także dla środowiska. Walor ten, zaraz obok oszczędności, jest mocnym argumentem przytaczanym przez zwolenników instalacji gazowych. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że samochody jeżdżące na płynnym gazie generalnie wytwarzają znacznie mniejszą ilość gazów cieplarnianych niż pojazdy zasilane benzyną czy olejem napędowym, a to ze względu na większą w LPG zawartość wodoru, który w wyniku spalania zamienia się w nieszkodliwą parę wodną.

Zwolennicy instalacji gazowych przekonują także, że samochód na gaz lepiej sprawdza się podczas długich podróży, kiedy stacje benzynowe znajdują się w znacznych odległościach. Kiedy kończy nam się jeden rodzaj paliwa, wystarczy dosłownie kilka sekund, żeby przełączyć się na drugi. Tym samym zwiększa się zasięg auta i można pokonać trasę bez ponownego tankowania.

– Wbrew temu co niektórzy sądzą, gaz sprzyja dłuższemu życiu silnika. Zapewnia łagodniejszy zapłon, a dodatkowo nie spłukuje oleju chroniącego ścianki cylindra. Jednocześnie dobrze wykonany montaż instalacji gazowej gwarantuje cichą pracę jednostki napędowej – dodaje Marek Bezubik. Zauważa także, że zakup samochodu zazwyczaj traktowany jest jako inwestycja długoterminowa, dlatego montaż instalacji LPG sprawdzi się tylko wtedy, jeśli zostanie przeprowadzony profesjonalnie.

3 komentarze
 1. Teoria teorią, a praktyka pokazuje, że głównie auta z LPG mają problem z luzami zaworowymi, czyt. wypalonymi gniazdami. Używanie lubryfikatorów tylko pogarsza sytuację i prowadzi do zapieczenia pierścieni tłokowych i obklejenia kolektorów i zaworów przez co pogarsza się chłodzenie zaworów i proces zużycia przyspiesza. Nie wspomnę już o “fachowych” opiniach, które jasno mówią, że dany silnik świetnie nadaje się do montażu gazu. Tylko należy czytać dokładnie i do montażu jest dobry nie sprawia problemu instalatorowi, ale w obsłudze mechanicznej już są same problemy. Głównie chodzi o silniki z regulacją luzu zaworowego za pomocą płytek lub tzw. szklanek grubościowych. Często regulacja wymaga wyjęcia wałków rozrządu co czyni operację nieopłacalną dla użytkownika. Z kolei aluminiowe bloki z żeliwnymi tulejami cylindrowymi też miewają problemy z osiadaniem ich na skutek temperatur (wyższa temperatura spalania LPG). Zatem warto dobrze zastanowić się, które silniki nie sprawią problemów w późniejszej obsłudze.

 2. Cyt: “Przelicznik jest prosty: zakładając, że cena benzyny wynosi 4,80 zł, gazu 1,90 zł, samochód spala ok 8 l paliwa na 100 km, a średni przebieg w miesiącu wynosi 2 tys. km, to instalacja LPG zwróci się użytkownikowi już po 7 miesiącach.”
  Bardziej błędnej kalkulacji chyba w życiu nie widziałem.
  Po kolei:
  1.Auto na gaz spala także benzynę, w normalnym cyklu pracy pierwsze 2-3km jedziemy na benzynie
  2. Samochód spala średnio 15-25% więcej gazu niż benzyny
  3. Koszt 2500zł to sama najprostsza instalacja do popularnego wielopunktowca, w większości znanych mi warsztatów dochodzi do tego komplet nowych świec, a często i innych elementów układu zapłonowego. Tak więc koszt żadko kiedy schodzi poniżej 3000-3500 zł
  4. Koszt przeglądu to tylko 60zł więcej, ale aby utrzymać gwarancję konieczne są coroczne przeglądy u instalatora. W zależności od firmy wynoszą około 200-300zł
  5. Częste dodatkowe wymiany świec, cieknące trójnik i przewody instalacji ogrzewania reduktora oraz dodatkowe utrudnienia wynikające z obecności elementów instalacji LPG, które nie były przewidziane fabrycznie + to co opisał Piotr wcześniej.
  Po uwzględnieniu wszystkich tych czynników wychodzi, że średnia instalacja zwróci się w najlepszym przypadku po przejechaniu 45.000km.

 3. Ja zakładałem LPG w Kołobrzegu w firmie auto gaz max. Mam instalację Optima która spisuje się super Auto nie jest nowe kupiłem je za śmieszne pieniądze a teraz jeżdżę za śmieszne pieniądze.

Zostaw Komentarz