Maseczki z Sędziszowa

20 mar 2020

Fabryka PZL Sędziszów, od dziesięcioleci znana z produkcji filtrów do samochodów i maszyn rolniczych, dołącza do grona firm zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa COVID-19. Sędziszowski zakład wchodzi w kooperacje z najlepszymi szwalniami w Polsce, by technologię wytwarzania filtrów kabinowych z domieszką nanosrebra zaadaptować do produkcji maseczek ochronnych.

Fabryka PZL Sędziszów poszerzyła niedawno możliwości swych linii produkcyjnych o proces technologiczny wykorzystujący cząstki nanosrebra. Badania wykonane na zlecenie PZL Sędziszów wykazały bowiem, że materiał filtra kabinowego pokryty roztworem zawierającym drobiny srebra wykazuje aktywność przeciwdrobnoustrojową. Teraz technologia wykorzystywana pierwotnie w filtrach kabinowych, znajduje zastosowanie w maseczkach ochronnych. Maseczka wykonana z zastosowaniem podobnego materiału blokuje możliwość zakażenia się bakteriami grzybów i pleśni, które w konsekwencji mogą spowodować ogólne obniżenie odporności organizmu i narażenie na powikłania pochodzące z innych źródeł np. COVID-19.

Jeśli chodzi o wirusy, to maseczki pełnią przede wszystkim rolę ochronną – zapobiegają bezpośrednim kontaktom rąk z ustami oraz chronią twarz np. w sytuacji kasłania w pobliżu osoby zarażonej. Z tego względu, podobnie jak fartuchy, są to elementy kluczowe w walce z rozprzestrzenianiem się choroby, a równocześnie deficytowe ze względu na wzmożony popyt.

 – PZL Sędziszów ma know-how do tego, by pozytywnie przyczynić się do poprawy warunków sanitarno-epidemiologicznych, zwłaszcza w tak trudnych czasach jak obecnie. Technologie wykorzystywane w dziedzinie filtrów kabinowych znajdują zastosowanie przy wytwarzaniu maseczek ochronnych. W związku z tym podjęliśmy decyzję o uruchomieniu ich produkcji. Pierwsza oferta zostanie skierowana do służb państwowych w odpowiedzi na apel Ministerstwa Rozwoju (akcja #pomagamy), a następnie do sieci dystrybucji. Jesteśmy przekonani, że pomoże to zwiększyć skuteczność działań polskiej służby zdrowia i wpisuje się w zakres społecznej odpowiedzialności biznesu PZL Sędziszów  – powiedział  Grzegorz Trafiał, członek zarządu i dyrektor zakładu PZL Sędziszów.

Zostaw Komentarz