Mechanicy na start

09 sty 2018

Dobiegają końca przygotowania do VII edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, przeprowadzanych pod patronatem producenta olejów silnikowych Mobil Delvac™. Finał konkursu tradycyjnie odbędzie się na targach Poznań Motor Show, którym w tym roku towarzyszyć będą Targi Techniki Motoryzacyjnej TTM. Organizatorzy konkursu zapowiadają nowe atrakcje podczas konkurencji praktycznych oraz nacisk na wiedzę o najnowszych technologiach w motoryzacji.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników na dobre wpisały się w kalendarz konkursów dla mechaników i szkół kształcących w tym zawodzie, stając się jednym z najważniejszych tego typu przedsięwzięć w naszym kraju. W poprzedniej edycji do zmagań stanęło około 500 zespołów uczniowskich ze 110 szkół z całej Polski. Z obserwacji sędziów wynika, że uczestnicy konkursu z roku na rok prezentują coraz wyższy poziom merytoryczny i coraz lepiej orientują się w branżowych nowościach. – W siódmej edycji nie zwalniamy tempa. Rywalizacja w konkursie tej rangi nie może ograniczać się do sprawdzania wiedzy z czasów, gdy kierowcy zachwycali się silnikami Diesla w pojazdach osobowych. Dzisiejsze realia to serwisowanie pojazdów z napędem hybrydowym i przygotowywanie się do wielkiej rewolucji jaką niesie napęd elektryczny – mówi Adrian Dekowski z Fundacji Cooperatio, organizatora Mistrzostw.

Tu od razu wypada dodać, że poza Fundacją Cooperatio (zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej) organizatorami konkursu są Międzynarodowe Targi Poznańskie, zaś rolę głównych partnerów przyjęły na siebie ExxonMobil, Akademia Praktycznych Umiejętności, Akademia Kierowcy, firma ZF (wiodący producent części układu napędowego i podwozia) oraz Kolejowe Zakłady Łączności (które wspierają rozwój elektromobilności, w tym budowę nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych na terenie Polski).

Organizatorzy  właśnie podali najważniejsze daty VII edycji konkursu. Rejestracja uczestników na stronie www.mistrzostwamechanikow.pl rozpocznie się jeszcze w pierwszej połowie stycznia. Następnie 8 marca odbędą się eliminacje w kategorii Młody Mechanik, która dołączyła do Mistrzostw z inicjatywy producenta olejów silnikowych Mobil Delvac 1™. W pierwszej połowie marca do pierwszej fazy rywalizacji staną również mechanicy zawodowi, a finały w obu kategoriach odbędą się 5 i 7 kwietnia na targach Poznań Motor Show.

Z najnowszego badania Mobil 1™ wynika, że zaufanie do mechanika i jakość naprawy to podstawa przy wyborze warsztatu. Jeżeli dodamy do tego fakt, że dla polskich kierowców duże znaczenie ma również opinia rodziny i znajomych, to widzimy, jak mocno wiedza, talent i uczciwość decydują o sukcesie w tym zawodzie” – mówi Ewa Jeżewska z ExxonMobil Poland. – Wspieramy rozwój Mistrzostw od pierwszej edycji, a największą przyjemnością jest dla nas promocja młodych talentów i obserwowanie ich zmagań w konkurencjach finałowych.

Grzegorz Duda, wielokrotny mistrz w rajdach i mechanik, znany szerszej publiczności z programu „101 Napraw” w TVN Turbo, a jednocześnie ambasador Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, podkreśla, że zawód powinien być dla każdego pasją: – To gwarancja bycia najlepszym z najlepszych. Zawód mechanika to praca w której nigdy się nie nudzisz i  pozwala cały czas się rozwijać. Podczas Mistrzostw chcemy nie tylko wyłonić najlepszych, czy zauważyć wyjątkowe talenty, ale przede wszystkim pokazać tym młodym ludziom, jak ciekawa praca ich czeka.

Zwycięzcami poprzedniej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników zostali Łukasz Bogus z Kamieńca Ząbkowickiego (Mechanik Zawodowy) oraz Krzysztof Czekaj i Artur Raczkowski z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie (Młody Mechanik). Wśród konkurencji finałowych znalazły się m.in. diagnostyka napędu hybrydowego, pomiar geometrii zawieszenia oraz dobór środków smarnych do pojazdów ciężarowych.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie www.mistrzostwamechanikow.pl

 

 

Zostaw Komentarz