Michelin upowszechnia patent

22 sie 2013

Michelin zdecydował się bezpłatnie upowszechnić wszystkie swoje patenty związane z technologią RFID. W przypadku opon ciężarowych i autobusowych z zamontowanymi chipami RFID i z systemem zdalnego pomiaru ciśnienia TPMS wystarczy, że kierowca przejdzie obok pojazdu, by za pomocą elektronicznego czytnika zebrać kompletne i wiarygodne dane z systemu TMPS.

 Badania wykazały, że sprawdzenie ciśnienia i stanu opon w autobusie lub ciężarówce zajmuje średnio 15 minut. Wyposażając opony w chipy RFID (Radio Frequency IDentification – przesył danych drogą radiową), można zredukować ten czas do minimum. Jest to możliwe dzięki utworzeniu elektronicznego „łącza” między oponą a systemem odbioru oraz przetwarzaniu danych dotyczących jej parametrów.

 Dzięki zamontowanym w oponach autobusowych i ciężarowych chipom RFID czujniki TPMS zdalnie odczytują temperaturę i ciśnienie, co pozwala na stały monitoring kluczowych czynników wpływających na bezpieczeństwo użytkowania ogumienia. Zdalne odczytywanie najważniejszych parametrów opon wyposażonych w chipy RFID sprawia zatem, że lepsza staje się kontrola opon.

 Michelin upowszechni bezpłatnie swój patent, by w trosce o poprawę bezpieczeństwa przyspieszyć wprowadzenia międzynarodowego standardu technologii RFID. „Wierzymy, że najważniejszym czynnikiem wspierającym szersze zastosowanie tej technologii w sektorze transportowym jest stworzenie międzynarodowego standardu. Krok, który wykonaliśmy, powinien nas przybliżyć do osiągnięcia tego celu” – mówi Terry Gettys, szef Działu Badań i Rozwoju Michelin. „Podczas ubiegłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Londynie opony Michelin wyposażone w chipy RFID były wykorzystywane w miejskich autobusach, aby poprawić bezpieczeństwo i efektywność operacyjną” – dodaje Terry Gettys.

Polityka patentowa FRAND (Fair, Reasonable And Non-Discriminatory – uczciwy, rozsądny i niedyskryminujący) przyjęta przez Michelin zakłada wzajemność ze strony innych podmiotów zaangażowanych w tworzenie jednolitego międzynarodowego standardu technologii RFID.

 

RFID w liczbach:

  • 0,2 – waga chipu RFID w gramach,
  • 5 – długość chipu RFID z anteną w centymetrach,
  • 7 – liczba lat poświęconych przez Michelin na opracowanie, przetestowanie i potwierdzenie skuteczności nowej technologii,
  • 20 – liczba wniosków rodzin patentowych złożonych przez Michelin w związku z innowacją,
  • 50 000 – liczba opon z chipami RFID wyprodukowanych przez Michelin na potrzeby testowe,
  • 6 miliardów – łączna liczba kilometrów przejechanych na oponach Michelin z technologią RFID w celu ostatecznej weryfikacji innowacji.

Zostaw Komentarz