Miechy w ofercie Dayco

13 lis 2013

Firma Dayco na motoryzacyjnym rynku wtórnym od lat kojarzona jest przede wszystkim z paskami rozrządu oraz klinowymi/wieloklinowymi. Gama oferowanych przez nią produktów jest jednak szersza, gdyż obejmuje również m.in. napinacze i koła pasowe, pompy wody, koła alternatora z wbudowanym sprzęgłem jednokierunkowym, całe zestawy pasków rozrządu i napędu osprzętu (tzn. zawierające poza paskami także inne elementy, które jednocześnie z nimi powinny zostać wymienione).

DaycoNiedawno do asortymentu Dayco dołączyła kolejna rodzina wyrobów. Można powiedzieć, że całkowicie nowa, bo choć obejmuje części wytwarzane z gumy to w żaden sposób nie związane z układami napędzającymi rozrząd czy osprzęt silnika. Oto bowiem w ofercie Dayco pojawiły się dość powszechnie wykorzystywane w zawieszeniu pojazdów użytkowych (autobusów, ciężarówkek, naczep) pneumatyczne elementy sprężyste (resory, miechy). Dodać tu od razu jednak należy, że są to produkty renomowanej marki Vibracoustic/Aircruise, która na wymagającym rynku niemieckim należy w swej dziedzinie do rynkowych liderów.

Typowy resor pneumatyczny, w tym także oferowany teraz przez Dayco, składa się z membramy (sporządzonej z elastycznej gumowanej tkaniny) przymocowanej do elementów wykonanych z metalu (względnie materiału kompozytowego) lub osadzonej na nich. Wypełniona jest ona powietrzem pod zwiększonym ciśnieniem, dzięki czemu całość zachowuje się jak element sprężysty. Główną zaletą takiego resoru jest możliwość zmiany ciśnienia wewnętrznego, co z jednej strony pozwala zapewnić odpowiedni komfort jazdy niezależnie od obciążenia pojazdu, z drugiej zaś umożliwia kontrolowania prześwitu pod pojazdem (np. w autobusach miejskich dzięki pneumatycznym miechom autobus na przystanku obniża się, co ułatwia wsiadanie pasażerom).

Na gamę oferowanych przez Dayco pneumatycznych resorów, po raz pierwszy zaprezentowaną na targach Autopromotec 2013 w Bolonii, składa się ok. 400 referencji. Elementy te sprzedawane są z oznaczeniem “Aircruise powered by Dayco” i zapewniają pokrycie niemal wszelkich zastosowań na rynku europejskim i azjatyckim (Iveco, Man, Volvo, Byd, Samro, itp.).

Informacje na temat całego nowego asortymentu znaleźć można na stronie www.daycocatalogue.com, ujęte zostały również w katalogu „Air Spring 2013”. Jego układ jest analogiczny jak innych tego rodzaju publikacji wydawanych przez Dayco. I tak najpierw wskazane są zastosowania danego elementu (podzielone na markę/model), następnie znajduje się część z ilustracjami, za nią zaś szczegółowa tabela przedstawiająca kompatybilność podzespołu z produktami czołowych światowych producentów oraz kody OE/OES/Aftermarket. Użytkownicy katalogów Dayco, również ci którzy do tej pory nie mieli do czynienia z pneumatycznymi miechami, zyskali zatem w ten sposób cenne źródło informacji na temat miechów, a jednocześnie wprowadzenie miechów do oferty Dayco skutkować będzie zwiększeniem ich dostępności na rynku wtórnym.

Zostaw Komentarz