Milionowy ABS w motocyklu

08 sty 2014

Rozwiązania techniczne poprawiające bezpieczeństwo jazdy znane z samochodów znajdują zastosowanie również w jednośladach. Dobrym przykładem jest układ ABS przeznaczony do motocykli oferowany przez firmę Bosch.

 Koszmarem każdego motocyklisty jest sytuacja, w której podczas hamowania na śliskiej nawierzchni zablokowane zostaje przednie koło jednośladu. To w zasadzie murowana wywrotka, a jej skutki mogą okazać się tragiczne. Dlatego tak ważne dla bezpieczeństwa jazdy jest zapobieganie takim sytuacjom.

W japońskim Tochigi taśmy produkcyjne opuścił niedawno milionowy egzemplarz motocyklowego układu ABS firmy Bosch. To już dziewiąta jego generacja. Bosch oferuje rozwiązania przeznaczone praktycznie do wszystkich motocykli: od najprostszego układu Front ABS stosowanego w maszynach oferowanych na rynkach krajów rozwijających się, takich jak Indie i Chiny, do wchodzącego właśnie do produkcji najbardziej zaawansowanego układu stabilizacji MSC, który umożliwia bezpieczne hamowanie w motocyklach sportowych – także w przypadku pochylenia jednośladu.

 Ćwierć wieku badań

Bosch rozpoczął prace nad motocyklowym układem ABS pod koniec lat osiemdziesiątych. Punktem wyjścia były systemy stosowane w samochodach osobowych. W 1994 roku fabrykę opuściły pierwsze układy ABS przeznaczone do policyjnych motocykli marki Suzuki. Jednak w kolejnych latach produkcja rosła w powolnym tempie. Zmiana nastąpiła dopiero w roku 2009. Z jednej strony wzrosło zainteresowanie rozwiązaniami technicznymi poprawiającymi bezpieczeństwo jazdy na jednośladach, z drugiej strony Bosch opracował nową, dziewiątą już generację ABS, która wzbudziła powszechne zainteresowanie producentów motocykli. Może dlatego, że układ ten, jako pierwszy na świecie nie wywodził się z rozwiązań stosowanych w samochodach osobowych, lecz został zaprojektowany specjalnie z myślą o jednośladach. W porównaniu do poprzedniej generacji, ABS 9 wyróżnia się wysoką wydajnością przy o połowę mniejszej wielkości i wadze. Popyt na ten produkt przeszedł wszelkie oczekiwania. Od roku 2009 do 2013 produkcja rosła rocznie w tempie około 50%. Tylko w roku 2013 wyprodukowano ponad 350 000 układów. Obecnie już co czwarty wyprodukowany w Europie motocykl jest wyposażony w ABS. – Spodziewamy się dalszego dynamicznego wzrostu zapotrzebowania na te układy– mówi Gerhard Steiger, szef zespołu, który od roku 2007 pracuje w japońskim ośrodku badawczo-rozwojowym nad doskonaleniem układów ABS.

Analizy potwierdzają

ABSmot04Wpływ układów ABS na bezpieczeństwo jazdy na motocyklach można zaobserwować analizując dane o wypadkach. Niemiecka baza danych GIDAS pokazuje, że seryjnie montowany ABS mógłby obniżyć liczbę wypadków motocykli o jedną czwartą. W przypadku kolejnej jednej trzeciej ABS ograniczyłby poważne skutki wypadków. – Niemal co drugi wypadek motocykla ze skutkiem śmiertelnym ma miejsce podczas pokonywania zakrętu – mówi Gerhard Steiger. Ujawnia się przy tym dodatkowy potencjał, którym dysponuje układ stabilizacji MSC. Jako światowa innowacja wejdzie on do produkcji seryjnej pod koniec 2013 roku w motocyklach KTM – modelach 1190 Adventure oraz 1190 Adventure R. Nowy układ reguluje siłę hamowania także w przypadku pochylenia motocykla.

Do motocykli wszystkich klas

Dziewiąta generacja układu ABS firmy Bosch ma konstrukcję modułową, dzięki czemu pozwala realizować warianty o różnym zakresie funkcji. I tak np. ABS 9 light to ekonomiczne rozwiązanie przeznaczone na rynki krajów takich, jak Indie, gdzie panuje duży popyt na układy o prostej konstrukcji przeznaczone do niedrogich pojazdów jednośladowych. Ponieważ w wielu krajach Azji, nawet w motocyklach o pojemności skokowej powyżej 250 ccm przy tylnym kole często stosowany jest linkowy hamulec mechaniczny, układ ABS light zapobiega blokowaniu wyłącznie przedniego koła. Wariant ABS 9 base oferuje już pełną korekcję hamowania obydwu kół. Wariant ABS 9 plus jest natomiast przeznaczony przede wszystkim do  maszyn wyczynowych. W porównaniu do wariantu ABS 9 base pozwala on znacznie zwiększyć skuteczność działania i rozpoznawania sytuacji, w której unosi się tylne koło. Najbardziej zaawansowany wariant ABS 9 enhanced oferuje dodatkowo tzw. funkcję eCBS. Electronic Combined Brake System to elektroniczny, zintegrowany układ hamulcowy. Jest to innowacyjna kombinacja hamulca przedniego i tylnego koła: w zintegrowanej wersji układu wystarczy uruchomienie jednego z dwóch hamulców – do wyboru przedniego lub tylnego, by układ ABS 9 enhanced automatycznie uruchomił także z odpowiednią siłą drugi hamulec.

ABSmot05W swojej ofercie przeznaczonej na rynek motocykli Bosch ma także wspomniany już układ stabilizacji MSC, który jak dotąd zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Bazuje on na układzie ABS 9 enhanced i dodatkowo wykorzystuje czujnik SU-MM5.10. Dostarcza on kompleksowych i aktualnych danych o stanie pojazdu, np. momencie obrotowym i kącie przechylenia motocykla. Bazując na tych danych, układ MSC może w taki sposób dostosować moc silnika podczas przyspieszania oraz opóźnienie podczas hamowania, aby motocykl przez cały czas był stabilny. Kierowcy odczują to zwłaszcza podczas silnego hamowania na zakrętach, które będzie dzięki temu systemowi mniej niebezpieczne.

Zostaw Komentarz