Mobil 1 czterdziestolatkiem

05 Lis 2014

40-lecie Mobil 1 - logoCzterdzieści lat temu na sklepowe półki trafił syntetyczny olej silnikowy Mobil 1. Od 1974 roku standardy w zakresie ochrony silnika i jakości olejów znacznie się zmieniły, w czym duża zasługa twórców Mobil 1 współpracujących z producentami pojazdów i zespołami wyścigowymi.

Historia Mobil 1 tak naprawdę zaczyna się znacznie wcześniej, bo w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Wówczas to rząd Stanów Zjednoczonych poprosił ExxonMobil o wyprodukowanie smaru do podwozi samolotów, który nie zamarzałby w temperaturze –40°C. Tak powstał syntetyczny smar Mobilgrease 28, który do dzisiaj jest stosowany w branży lotniczej.  – Zachęceni tym sukcesem specjaliści ExxonMobil powołali w 1971 roku zespół odpowiedzialny za rozwój technologii smarnych. Efektem jego pracy był pierwszy w pełni syntetyczny olej silnikowy Mobil 1 – mówi Rebecca Pearson z ExxonMobil.

Nie tylko ochrona

W 1974 roku, pierwszy syntetyczny olej silnikowy Mobil 1 miał ograniczać zużycie paliwa. Jego późniejsze wersje odpowiadały kolejnym oczekiwaniom rynku. Na przykład, wprowadzenie oleju Mobil 1 o obniżonej zawartości fosforu pozwoliło wydłużyć żywotność katalizatora. Z czasem do gamy olejów Mobil 1 dołączyły nowe produkty, a ich wysoka jakość pozwoliła zbudować reputację marki. Po 40 latach Mobil 1 to nadal wiodący na świecie syntetyczny olej silnikowy. Na rynku dostępne są różne rodzaje oleju Mobil 1, które zapewniają skuteczną ochronę silnika, doskonałe właściwości w szerokim zakresie temperatur oraz ochrona przed tworzeniem się osadów.

Test miliona mil

W 1990 roku Mobil 1 został poddany niezwykłej próbie – testowi miliona mil. Silnik nowego BMW 325i został zalany olejem Mobil 1, a następnie samochód jeździł nieprzerwanie przez cztery lata, zatrzymując się wyłącznie w celu przeprowadzenia okresowych czynności serwisowych.

Po przejechaniu miliona mil (1 600 000 kilometrów), silnik BMW został rozebrany i oddany w ręce fachowców. Rezultaty były zaskakujące. Nie znaleziono jakichkolwiek istotnych oznak zużycia. Silnik nie tylko pozostał w doskonałym stanie technicznym, ale większość części nadal utrzymywała się w zakresie tolerancji BMW przewidzianym dla nowych części.

Partnerstwo z najlepszymi

Dzisiaj Mobil 1 jest fabrycznie nalewany do silników ponad 60 modeli pojazdów takich marek jak Porsche, Mercedes-AMG, Aston Martin, Bentley, McLaren i wielu innych. Przy okazji 40-lecia trzeba też wspomnieć o olejach Mobil 1 wykorzystywanych na torach wyścigowych. Korzysta z nich wiele znanych zespołów rywalizujących w najbardziej wymagających klasach wyścigowych. Historia Mobil 1 w świecie sportów motorowych rozpoczęła się oficjalnie w 1978 roku od współpracy z zespołem Williams, czołowym teamem Formuły 1. Mobil 1 i Williams zdobyli podczas pierwszego wspólnego sezonu pięć tytułów. Od tamtego czasu obecność Mobil 1 na torach wyścigowych zdecydowanie się umocniła.

Mobil 1 kontynuuje współpracę ze znanymi i utytułowanymi zespołami wyścigowymi, w tym Stewart-Haas Racing (seria NASCAR Sprint Cup) oraz Corvette Racing (seria TUDOR United SportsCar Championship). Mobil 1 pomaga także zespołom startującym w najszybszej serii wyścigów jednomarkowych Porsche Mobil 1 Supercup oraz jest oficjalnym olejem Amerykańskiego Klubu Samochodów Sportowych SCCA. Ponad połowa zespołów NASCAR polega na technologii Mobil 1, który po raz dwunasty z rzędu został Oficjalnym Olejem Silnikowym serii NASCAR.

Rok 2014 to także 20-lecie współpracy ExxonMobil z zespołem Formuły 1 McLaren Mercedes. Brytyjski zespół używa wysokowydajnych środków smarnych Mobil 1 już od dwóch dekad. Dodatkowo wspiera go sztab specjalistów ds. technicznych Mobil 1, pracujących na torze podczas każdego wyścigu. Partnerstwo technologiczne Mobil 1 i McLarena to ponad 340 wspólnych wyścigów, 231 miejsc na podium, 78 zwycięstw oraz 4 tytuły mistrza świata.

 Bill Maxwell, ojciec Mobil 1 (low res)– Wprowadzenie syntetycznego oleju Mobil 1 było rewolucją technologiczną – podkreśla Bill Maxwell, były straszy specjalista ds. inżynierii w ExxonMobil Research and Engineering Company, uważany za jednego z ojców Mobil 1.  – W ogromnym stopniu poprawiło to wydajność silników samochodowych, a zarazem zwiększyło oczekiwania kierowców na całym świecie wobec olejów silnikowych.

ExxonMobil rozwija technologię środków smarnych w motoryzacji od ponad 100 lat. Celem jest skuteczna ochrona silnika i doskonałe osiągi pojazdów – począwszy od modeli sportowych po auta milionów zwykłych kierowców. Firma nadal inwestuje w jedno z ze swoich najwspanialszych osiągnięć minionego stulecia – markę Mobil 1.

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz