Mocne i słabe strony warsztatów

21 lis 2017

Wszystkie zamawiają części poprzez system internetowy oraz dbają o komfort swoich klientów; niemal 100% z nich korzysta z urządzeń diagnostycznych z aktualnym oprogramowaniem. Teraz znają swoje mocne oraz słabe strony i wiedzą, jak rozwinąć działalność. Mowa o warsztatach, które wzięły udział w trzeciej edycji konkursu „Bezpieczny Warsztat”.

Przeprowadzając konkurs „Bezpieczny Warsztat” Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych po raz kolejny zyskało okazję pogłębienia wiedzy na temat rynku niezależnych warsztatów samochodowych. Okazję dość wyjątkową, albowiem nieczęsto zdarza się możliwość zdiagnozowania kilkudziesięciu serwisów przy wsparciu profesjonalnych audytorów z firmy Dekra Polska. Dodajmy warsztatów zarówno nie zrzeszonych, jak i działające w ramach sieci ProfiAuto, Eurowarsztat, Bosch Car Service i Auto Crew, Q-service i Perfect Service.

Wniosek z tych badań płynie następujący: z roku na rok rynek niezależnych warsztatów coraz bardziej rośnie w siłę. Konkluzję tę, a także inne spostrzeżenia z wizyt audytorów w warsztatach, zaprezentowano podczas XII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego. Wtedy też wskazane zostały najbezpieczniejsze, niezależne serwisy samochodowe w Polsce w trzech kategoriach: warsztat mały, średni i duży. A oto ich lista:

 

Kategoria „Warsztat mały” (od 1 do 3 stanowisk naprawczych)

  1. Auto Serwis Ireneusz Ławniczak
  2. Simp-Automex Piotr Gębiś
  3. Auto Service Banaszak
    Wyróżnienie: Serwis Gładysz Motors

 


Kategoria „Warsztat średni”
(od 4 do 6 stanowisk naprawczych)

  1. BS Sanecznik
  2. Auto Service DAP
  3. Laver Anna Szachnowska
    Wyróżnienie: Serwis Telgum

 


Kategoria „Warsztat duży”
(powyżej 6 stanowisk naprawczych)

  1. Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Rosiak
  2. Autoreduta
  3. H.U. Ślusarczyk Jakub Ślusarczyk
    Wyróżnienie: Auto Serwis Dan-Car, Serwis GP mobile

 

Zwycięzcom konkursu wręczono statuetki oraz certyfikaty potwierdzające wysoką jakość świadczonych usług, analiza ocen wszystkich zaudytowanych serwisów zaowocowała zaś następującymi wnioskami:

  • serwisy niezależne dbają o jakość i obsługę klientów, współpracę opierają przede wszystkim na budowaniu pozytywnych relacji,
  • każdy z wizytowanych warsztatów dysponuje miejscem parkingowym dostępnym dla klientów, znakomita większość dba o dostępność wifi oraz odpowiedni wygląd poczekalni,
  • 93% serwisów oferuje udogodnienie w postaci możliwości płacenia kartą za wykonane usługi,
  • 87% naprawia auta wielu marek, co dodatkowo zachęca klientów do wizyty w serwisie,
  • 81% może pochwalić się czytelną dla klientów stroną internetową,
  • jednym z największych wyzwań dla serwisów jest brak niektórych elementów wyposażenia (około połowa nie dysponuje urządzeniami do badania hamulców czy amortyzatorów) oraz systemu ISO (wdraża go co piaty warsztat).

Podsumowując można stwierdzić, że serwisy niezależne bardzo dobrze radzą sobie w relacjach z klientami, dbają o ich potrzeby i starają się tak organizować przestrzeń pracy, aby była ona jak najbardziej przyjazna dla osób pozostawiających samochody do naprawy. Większość warsztatów zajmuje się autami wielu marek, a 81% serwisów odwiedzonych przez audytorów na czas naprawy proponuje klientom samochód zastępczy. Obszarem wymagającym poprawy jest dostępność niektórych urządzeń naprawczo-diagnostycznych, która może rzutować na odbiór warsztatu przez klientów, jak również na jakość i szybkość wykonywania prac.

Skomentowała to Beata Broczkowska, dyrektor zarządzający firmy Coframa, która to firma wspierała w tym roku konkurs „Bezpieczny Warsztat”: – Rynek niezależnych warsztatów w Polsce wykazuje się bardzo wysoką dynamiką wzrostu. W stosunku do warsztatów marek autoryzowanych, które wyposażane są w sprzęt warsztatowy zgodnie z założeniami producenta na etapie powstawania serwisu, samodzielne warsztaty doposażane są stopniowo, stosując się do zasady rachunku ekonomicznego. Warto rozważyć wyposażenie serwisu w profesjonalne urządzenia warsztatowe Nortec – mają one duży udział w rynku polskim i spełniają wymagania warsztatów w zakresie serwisu gwarancyjnego oraz pogwarancyjnego.

Dodać jeszcze należy, iż kolejny raz  (już trzeci) partnerem konkursu była marka Castrol.

Zostaw Komentarz