Myślący układ kierowniczy

26 mar 2014

KYB Corporation podjęło ścisłą współpracę z Nissan Motor w celu opracowania i wdrożenia pierwszego na świecie, bezpośredniego, adaptacyjnego układu kierowniczego. Do nowego systemu KYB będzie dostarczać sterownik (ECU), zespół przekładni oraz siłownik. System ten ma zostać zastosowany w modelu Skyline, który tym samym stanie się pierwszym samochodem na świecie wyposażonym w to nowe rozwiązanie.

Adaptacyjny Układ Kierowniczy KYBKonwencjonalny układ kierowniczy przekazuje ruchy kierownicy na koła i kół na kierownicę poprzez połączenia mechaniczne. Bezpośredni układ adaptacyjny działa natomiast intuicyjnie i dopasowuje się do sposobu prowadzenia samochodu przez kierowcę. Rejestruje siłę, jaką prowadzący pojazd przykłada do kierownicy, a następnie odpowiednią informację przesyła do jednostki sterującej (ECU), która w tym samym czasie pobiera informacje o drodze oraz o zachowaniu kół. Jednostka sterująca (ECU) przetwarza wszystkie te dane, po czym przekazuje kierowcy tylko te, które są mu potrzebne. W praktyce oznacza to, iż na kole kierowniczym nie są odczuwalne żadne wibracje ani wstrząsy pochodzące zawieszenia. Jednocześnie przednie koła reagują na najmniejsze nawet zmiany kierunku jazdy.

W celu realizacji tego projektu KYB otworzyło Centrum Technologii Elektronicznych zatrudniające specjalistów od projektowania, badania i oceny komponentów elektronicznych, a także opracowywania technologii ich produkcji. Jednoczenie należąca do KYB spółka Trondule Co uruchomiła zakład wytwarzający jednostki sterujące (ECU) do samochodów, które aktualnie są produkowane. Uruchomiona została ponadto nowa linia do montażu siłowników i przekładni.

Zostaw Komentarz