Na zawsze bez haka

19 cze 2023

Zdarza się, że montaż zaczepu holowniczego w samochodzie jest niemożliwy. Dlaczego auto może nie być przystosowane do użytkowania haka? – wyjaśnia to ekspert firmy Steinhof.

Przy wyborze samochodu nabywca nie zawsze zwraca uwagę na możliwość montażu haka holowniczego. Taka potrzeba może się jednak pojawić później. W większości przypadków da się bez problemu dopasować ten element wyposażenia. Istnieją jednak modele, w których jest niemożliwe.

Warto sprawdzić

Jeśli w katalogu producenta haków lub w opcjach wyposażenia dodatkowego w nowym aucie wskazana jest możliwość montażu haka holowniczego sprawa jest jasna. Są jednak wyjątki, o których trzeba wiedzieć. Niektóre wersje wyposażeniowe danego modelu pojazdu nie mają homologacji i montaż haka holowniczego jest w nich zabroniony.

Powody braku homologacji mogą być rozmaite, ale najczęściej chodzi o sztywność nadwozia. W przypadku zastosowania szklanego dachu, naprężenia, jakie powstają podczas holowania przyczepy, mogą uszkodzić panoramiczną szybę nad głowami pasażerów. W związku z tym warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi wariantami danego modelu pojazdu. Zdarza się, że auto w najbogatszej wersji nie może ciągnąć za sobą przyczepy.

W przypadku niektórych samochodów, żaden producent haków nie oferuje dostosowanego produktu. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, kiedy popularność danego modelu na rynku jest relatywnie niska, więc wytwórcy haków zakładają, że zainteresowanie zakupem tego elementu również będzie niewielkie, co stawia pod znakiem zapytania sens ekonomiczny włączenia produktu do oferty.

Prestiż marki 

Samochody luksusowe, choć w teorii spełniają wymogi homologacyjne, w dowodzie rejestracyjnym w miejscu przeznaczonym do wpisania haka holowniczego mają wstawione kreski. Po prostu producenci tych samochodów zakładają, że ich użytkownikom nie przyjdzie głowy ciągnąć przyczepy. Dlatego mimo wystarczającej mocy silnika i sztywności nadwozia, wielu luksusowych modeli nie uświadczymy z zamontowanym hakiem holowniczym.

Samochody osobowe i dostawcze nie w każdym przypadku są przystosowane do montażu haka holowniczego. Przed podjęciem decyzji o zakupie dobrze jest skonsultować się z działem obsługi klienta Steinhof i dla pewności zweryfikować wszystkie informacje w instrukcji obsługi auta. Wtedy mamy pewność, że zakupiony przez nas hak holowniczy jest odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb i zgodny z homologacją – wyjaśnia Mariusz Fornal z działu technicznego Steinhof.

 

Zostaw Komentarz